Düğme takıntısı

7beni7 soruyor: 9

kızlar 2012 doğumlu oğlumda düğme takıntısı var nasıl aşacağımı bilmiyorum.

kendisi giymediği gibi bendede görmek istemiyor. neden diyorum.çünkü ben düğme sevmiyorum başka çocuklara verelim diyor.

ben giyincede anne bakma bana diyor

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ipegim

Benim kızımda da var hatta o yaşlarda bende de vardı. Benimki 6-7 yaşlarında geçti ama kızımdaki kadar şiddetli değildi. Ne zaman başladığını tam hatırlamıyorum ama sanırım 2 yas civarıydı o zamandan beri hiç düğmeli bir şey giymedi hatta sizinki gibi ilk başlarda kimsede görmek istemiyordu şimdi bazen tahammül edebiliyor. Çocuk psikiyatristiyle görüştüm başka şeylere karşı da takıntı geliştiriyorsa o zaman bize getirin dedi. Takip etmek gerekiyor sürekli el yıkamak, üstünü hiç kirletmemek gibi. Onun dışında hiç dile getirmeyin başkasının yanında anlatmayın normal birşeymiş gibi davranın yani. Zorlamayın kesinlikle. Biz bel ayarlama lastiklerindeki de dahil olmak üzere hepsini kesiyoruz. Alıştık artık. İlerisi beni de bazen endişelendiriyor ama kendim de yaşadığım için zorlandığım anda midem bulanmaya başlıyordu o aşamaya getirmemek lazım.


Damla

Steve Jobs'ta da varmış, hatta touchscreen ekranları buna borçluymuşuz.ipegim

Evet okumuştum hatta sevindim:)))


7beni7

rahatladım kızlar en iyisi süreci kabullenipüstüne düşmemek.Erkek çocukta zor oluyor bermudalar şortlu düğmeler şortlu düğünde dernekte bayramda seyranda hep düğmesiz spor seyler seçiyoruz:)muratefekerem

Benim oğlumda da eşofman ipi takıntısı var 3 yaş gibi başladı ve 8 yaşında hala var midem bulanıyor diyor. Ben bağlayıp içe sokuyorum katlıyorum. Bir de kalabalık sofrada özellikle bebek olan sofrada yemek yemez. Anaokulunda beslenmesi hep geri gelirdi. İştahsız sanırlardı. Komşuların evinde de asla yemez açlıktan da ölse yemez. Burnu akıntısına,yerde yemek yerken halıdaki minicik tüye ipliğe tahammül edemez. Bu halini anlamadan önce yemek yerken ip görsün kusardı.


elifnazar

Dugme takintisi oglumdada var kucuklugunden beri.bu olayi yasamayan bilemez cok zor bir duru ozellikle erkek anneleri icin.neler neler yaptim yok olmadi...asla gomlek giydiremedim.sonunda bende vazgectim.tek korkum ilkokulda ne yapacagimizdi.bu hafta ilkokula başladı hayırlısıyla.ve okulun formasinin gomlek oldugunu gorunce cok zorda olsa kabul etmek zorunda kaldi. :) okuldada pazartezi ve cuma gunleri gomlek zorunlulugu varmis.diger gunler tisort.bunu duyunca kabullenmesi dahada kolay oldu. ;) ama tecrubelerime dayanarak sunu soyleyebilirim ki yapabileceginiz hic birsey yok.


bebegimiSeviyorum

Nedenini bilmesem de bende de var.


lifecan

Bu konuyu tedavi eden bi psikolog duymuştum...5yaşlarindaki bir cocugu tedavi etmiş ve iyileşmiş.


7beni7

Acaba genegiktenmi yoksa sonradanmi oluyor.bizmi bilmeden birsey yaptik


Cevaplamak için Üye ol