Keçi yoğurdu

ldeniz soruyor: 7

İnek sütü alerjisi olan oğluma, keçi yoğurdu mayalamak istiyorum. İlk sefer için maya olarak kullanabileceğim bir yoğurda ihtiyacım var. Fakat Atatürk Orman Çiftliğinin yoğurdu inek-keçi karışık. Bir doğal ürünler marketinde de %5 süt tozlu bulabildim ancak. %100 keçi sütünden yoğurt bilen var mı? Ya da maya için mutlaka yoğurt mu kullanmalı? Başka yolu var mıdır?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ruzgar11

valla ben oğluma hep atatürk orman çiftliğinin keçi yoğurdunu yediriyorum. belki baltalının yoğurdu %100 olabilir. internetten araştırıp firmalarını arayarak yakın satış yerlerini öğrenin bence. evde yapılan yoğurt tutmadı malesef.. ben neler yaptım olmadı.  keçi sütünden yapılan yoğurt tutmuyor. sütten biraz kalın oluyor


tubapusat

deniz gelibolu'nun yogurdu var mi acaba bizim sabit pazarda bir bakayim yarin.


zeynepvedemir

Deniz bizde de benzer durum vardı, piyasada 100% keci yogurdu yok diye biliyorum, rani ciftligi vardı migrosta ama emin degilim ondan da. kendin mayalarken de, maya olarak inek yogurdu kullanıp keci sutune mayalayıp, sonra bu yogurdu maya olarak kullanıyorsun, bu islemi 4 kez yaptıktan sonra elde ettigin yogurt 100% keci yogurdu oluyor. Bana bu bilgiyi cocuk gastroentrolgu doktorumuz vermisti. Sut olarak Baltalı keci sutu kullanabılırsın. Kolaylıklar


tubapusat

mado'nun da gunluk pastorize keci sutu var. biliyor musunuz? persembe ve pazar bir gun onceden siparis vermek gerekiyor.


neretva

Ben 12. aya kadar keçi sütü mayaladım. İlk mayalamada inek yoğurdu kullandım. Zeynepvedemir'e katılıyorum, bir süre sonra keçi sütü mayayı tutuyor. İsterseniz ilk 4-5 sefer yoğurdu bebeğinize vermeyin, siz yiyin. Bir de keçi sütü inek yoğurduyla mayalanınca tadı biraz ekşi olabilir. Hiç sorun değil, bu sayede oğlum ekşi tadını çok sevdi. Zaten ekşi yoğurtta enzim daha fazlaymış.


kle

Kay keçi sütü alıp ilk seferde inek yoğurdu ile mayalıyordum,iyi de tutuyordu.Sonraları keçi sütünden yaptığımız yoğurdu maya olarak kullanıyordum.


nilgun_E_D

Kizimin da inek sutu alerjisi var. Emzirdigim icin dieti ben yapiyorum. Keci yogurdu bulamadigim icin ilk yogurdu inek sutunden mayaladim. Sonra her yeni mayaladigim yogurdu maya olarak kullanip bes kez daha mayaladim. Hic birini yemedim. Altinci mayalamadan sonra yemeye basladim. 3,5 aydan beri en az haftada iki kere mayaliyorum. Ailecek keci yogurdu yiyoruz. İnek yogurduna gore daha kivamli. Yakinda kizim yogurt yemeye basladiginda gunluk mayalayacagim.

Keci sutunden yogurt mayalamak zor olabiliyor. 22 saatte mayalayabildigim zamanla oldu. Simdi weewell in yogurt maKinesini kullaniyorum. Ancak tarifinde yapilan gibi mayalarsam asiri eksi bir yogurt oluyor.

Mayalarken sutu ılıtıp icine iki kasik keci yogurdundan koyuyorum. 1 lt lik cam kapta mayaliyorum. 3-4 saat arasi makinede bekletiyorum. Baltali veya bolana nin gunluk sutunu kullaniyorum. Mayalamadan once kaynatiyorum.Cevaplamak için Üye ol