Bu annelik işini beceremedim...

_cereninannesi_ soruyor: 10

Kızım 14.5 aylık oldu halen ciddi bir katı yemek yeme olayına geçemedik. Kahvaltıyı halen bulamaç yiyor ve geneliyle pütürlü çorba ve sulu yiyecekerl yediriyorum. Sebze yemeği yapıyorum besleyici olsun diye herşey katıyorum nerdeyse. Boğazına birşey takılınca öğürüyor bazen de kusuyor (Ki bugün her öğünde kustu ve sinirlerim yıprandı)

Biliyorum benim yüzümden oldu. Beceremedim ben bu katı gıda işini. Nefret ediyorum bazen kızımı yedirmekten. Yalnızım. Eşim anlamıyor, bütün hayatın çocuk oldu diyor hatta.Kendini çok hırpalıyorsun diyor. Kızım öyle çok iştahlı bir bebek hiçbir zaman olmadı zaten bir de küvez geçmişimiz var 16 günlük. Akranlarından geri mi diye de üzülüyorum. En son kontorlde 9.700 kg çıktı, halen yürüteçle geziyor, adım atmayı sıramalamayı yapmıyor hiç. Şu anda gözlerim dolarak hatta gözyaşlarım süzülerek gecenin 4ünde yazıyorum bunları. Ben bu annelik işini hiç ama hiç beceremedim. Hiç iyi bir anne olabildiğimi sanmıyorum....

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


tiara

emin olun hiç bir çocuk önünde yemek varken açlıktan ölmez. pütürlü gıdaya geçişte öğürme normal bir şey ayrıca, ben bu aşamaları geçmedim ama bu işin anatomisi, fizyolojisini biliyorum, bu iş böyledir. öğürerek hatta çıkararak alışacak zamanla. siz aman öğürmesin diye bulamaç verdikçe hiç olmaz bu iş. anneliğinizi sorgulamayın, her çocuk farklı, huyları, iştahları, gelişim hızları farklı. sizin çocuğunuz belki iştahsız bir çocuk ya da daha huysuz bir çocuk olabilir, bunu kabullenip kafanızı rahatlatın, çocuğun doğasıyla mücadeleye girmeyin, kendinizi yıpratmaktan başka işe yaramaz. bir de gözlemlediğim yeme kontrolü çocuklara bırakıldığında zaman içinde çocukların iştahı açılıyor, zorlama olayının bitmesinden herhalde. bu konuda baby-led weaning grubuna göz atabilirsiniz( https://www.nurturia.com.tr/groups/thread/19ee1704-0a0e-4367-8c83-a00f01753d1f/1/blw )

yürüme olayına gelince, önce yürüteçten kurtulun, luce anima doğru söylüyor. ikincisi küvöz demişsiniz, bebek prematüre miydi? öyleyse zaten gelişimsel aşamalara kronolojik yaşıtlarından daha geç ulaşır. ayrıca yürüme konusunda çocuğu zorlayamazsınız, her çocuk yeteneğine mizacına göre davranır, sizin bir kusurunuz olduğunu sanmıyorum. lütfen üzmeyin kendinizi. anlattıklarınız bana sanki bir depresyon tablosu gibi geldi, bir profesyonelden yardım almayı da düşünebilirsiniz, emin olun fayda eder. sevgiler..


ftstuna

doğru olup olmadığını bilmiyorum ama benim oğlumda hala kusan bi çocuk. bebeklerin öğürme duygusunun dilinin ön tarafında olduğunu biz yetişkinlerinde en arada olduğunu büyüdükçe bu durumun değiştiğini okudum birkaç gün önce. bazı bebekler malesef kusmaya kurulu olarak doğuyor sanırım. yemek olayına gelince kısa zaman önce bizde yemek yememe durumu yaşadık tabiki ben delirmek üzereydm elimde tabakla gezdim baktımki sonuç olumsuz vede üstüne birsürü temizlik işi çıkıyo  ben zorladıkça kustuğu için kendi haline bıraktım bende şu anda bir sorunumuz yok çok şükür. kahvaltısını ilk ek gıdaya geötiğimizde karışım olarak yemezken şu anda bulamaç yemeyi tercih ediyo bende karışmıyorum nasıl olsa büyüdükçe değişecek kendisi o şekilde yemek istemeyecek diye düşünüyorum.
bir tavsiye: küçük lokmalar halinde pütürlü şeyler vermeye çalışın. muhallebi kıvamında yememesi için. yavaş yavaş alışacaktır. kolay gelsin.


fatos

Merhaba

Bencede kendinize fazla yüklenmişsiniz. Önce bir rahatlayın. Yalnız değilsiniz. Eğer iştah problemi varsa, bloğumda bahsetmiştim Çocuğum Yemek Yemiyor, adlı kitabı şiddetle öneririm.http://yagizlahayat.wordpress.com/2010/09/07/cocugum-yemek-yemiyor/ . Ayrıca bende uzun süre bulamaç ve püre verdim. Şuan ise herşeyi yiyebiliyor. Nasıl istiyorsa öyle verin ama arkadaşlarında dediği gibi ona diğerlerini tatması için fırsat yaratın. Örneğin o aylarda oğlum kuru üzümü çok severdi. Verin bakalım yiyebilecek mi?

Yürüme konusu da çocuktan çocuğa değişen birşey. Oğlum 13 aylık emekledi, 16 aylık yürüdü. Ağabeyim 2 yaşında yürümüş, annemin kolları koparmış. Ama bencede yürüteci kaldıran. Hem gelişimsel açıdan kötü hemde yürümeye gayret etmesine gerek kalmıyor. Eğer doktor kontrollerinde aksi bir durum yoksa çok endişelenmeyin. 14 ay en keyifli zamanlar. Tadını çıkarın.

Buradaysanız, bu soruları dert edinip soruyorsanız kötü bir anne olmanız mümkün değil zaten.


nilayyil

merhaba

çoçukların gelişimleri ve yapıları çok farklıdır..taşıdığın endişelerin benzerlerini taşıdım zamanında 4 yaşındaki kızım iştahsız bir bebekti ve motor gelişimi geriydi..başını geç tuttu,geç oturdu geç yürüdü...14 aylıktı emeklemeye başladığında ve 21 aylık yürüdü..

6 aylıkken bir sürü test yapıldı MR çekildi..hiçbir problem çıkmadı..bekledik..yemek yemek kabustu..pütürlüleri hayatta yemedi..3 yaşına kadar kavanoz maması yedi..onlarında pütürlülerini yemedi..ama çubuk krakeri yiyiyordu..dr um çubuk krakeri yiyiyorsa pütürlü sorunu yoktur dedi..çorbada ağzına pütür gelse öğürüyodu...şu anda 4 yaşında koşturuyor..kilosu normal herşeyi yiyiyor..akşam kreşten geldiğinde ne pişirdin anne diye soruyor..

şu anda 7.5 aylık kızımda oturmuyor..motor gelişimi geri.. bu ay kilosunu biraz toparladık..ablanın izinden gidiyor..bunda daha rahatım ama..


zeynep_su

Hiç canınızı sıkmayın arkadaşımın 17 aylık bebeği aynı durumda üstelik deneyimli bir anne 2. Cocuğu yani. Emekleyip yürümeye yeni başladı.naa

ben de seninle aynı şeyleri yaşıyorum katı gıdalarda ama senin kadar kafama takmıyorum tiara'nın da dediği gibi önünde yemek olan hiç bir çocuk açlıktan ölmez benim kızımda pütürlü yemiyor bende blender dan geçiriyorum yiyeceklerini ama ilk önce ona yediriyorum sonra sofraya bizimle birlikte oturuyor ve bizimle birlikte yediklerimizden de yiyor (sofrada doymak için yemiyor daha çok bizi taklit ediyor ve bir süre sonra oyuna döndürüyor ) ama katı gıdaları yemeğe alışsın diye müsade ediyorum buna, sonra eline bisküvi , meyve , ekmek , kraker vs verip en azından bu sürede çiğnemeye  alışmasına izin vermelisin sıkıntı yapma telaşta etme her çocuk bir olmuyor işte...

azra elinden tuttuğumuzda yürüyebiliyor ama kendi başına yürüyemiyordu bizde gidip yürüteç aldık 1 hafta geçmeden kendi başına yürümeye başladı ama yürüteçin oturma yerini düşük tuttum poposu değmiyordu bile sadece tutunacak bir gereçmiş gibi kullandı cesareti aldı ve yürüdü... yalnız değilsin gerçekten seninle aynı durumda olan bir çok anne var (biride ben) eğer çocuğunu doktora götürdüğün zaman doktor çocuğunu sağlıklı buluyorsa bence şükredip sabırlı davranmalısın çocuklar zorlamaya gelmiyor daha çok inada bindiriyor çünkü ....
bol bol sabır diliyorum senin için ... sevgiler...


gulcinozden

yemek konusunda aynı bebekten bende de var.Her seferinde yemezse sinirlenmicem,gerilmicem,zorlamıcam diye kendime söz veriyorum.Bi kaç kezde bunu böyle yaptım ama gerektiği kadar yemeyince uykuda gerekli olduğu kadar uyuyamıyor.Bu sefer huysuzluklar başlıyor burdan geriliyorum.Hatta sanki hemen hafifliyo gibi geliyo.yürüme konusunda oğlum şu 13 aylık ve 2 aydırda yürüyor.Ben biraz erken endişelenmeye başlamışım ama hiç sıralamıyor diye endişeleniyodum.Eğer iki elinden tuttuğunuzda yürüyorsa tek elinden tutarak deneyim.İlk günler çok korkuyor.oğlumu 1 hafta bu şekilde sürekli gezdirdik inanın abartmıyorum 10 gün içinde kendi başına 2-3 metre yürümeye başladı.Bunuda deneyin isterseniz.Sizin gibi kendimi yetersiz anne gördüğüm çok zaman oluyor.Sakin kafayla düşündüğümde yanlış bi düşünce olduğunuda anlıyorum.her çocuk birbirinden farklı herşeyi oluruna bırakmaz gerekiyo belkide.Allah izin vermediği sürece ne yürüyolar nede konuşmaya başlıyolar.yeterki sağlıkları yerinde olsun 3-5 ay öncesi sonra çokta önemsenicek şeyler değil bence.


DoRuK_DiLeK

gunaydın
benim oğlumda 19 aylık. bende hala kahvaltıyı bulamaç gibi veriyorum. öbür türlü ne doyduğundan eminim nede yiyip yemediğinden. hiç bir bilimsel açıklama öneri zırt pırt yöntem falan bir yere kadar hava da kalıyor. yemeyen çocuk yemiyor. isterse elma, muz, bulgur pilavı yani eline verdiği ve onun istediği şeyleri yiyor ama istemedikçe çırpınsa bir faydası yok bizde. evet kendini aç bıakmayacak kadar yer doğrudur ama ben bırak böyle kalsın diyebilecek biri değilim. ayrıca bir çocuğa sabah öğününde yumurta, peynir, ceviz, badem, tahin, incir  ayrı ayrı yediremezsin. ben bile yemem. önce kendimizden yola çıkmalıyız. ama bu şkilde yiyor. varsın yiyebildiği yere kadar yesin. sabah öğünü sağlam olunca gün içinde ne onu fazla üzüyorum nede kendim yıpranıyorum.nurcolak

sevgili cerenin annesi.yazdıklarını okurken ben yazmışım gibi geldi tamda aynı durumdayız malesef.Burda daha önceyazmıştım yürüyemiyor yemiyor emeklemiyor v.s.suan kızım 12 aylık hala yurutectehala yemiyor sabahları 4 bizküvi ile yaptığım bulamacı reklam şarkı cizgi film yardımıyla 1-birbuçuk saat cıvarında yediriyorum sabah uyandıgımda ne yedircem diyerek uyanıyorum aynı şekilde kendimi suçladığım çok oldu üstelik büyük kızımdan dolayı tecrübeli olmamama ragmen.Hayatımçok sıkıcı minik kızım üstüne kurulmuş durumda ne eşimlene ne büyük kızımla iletişim kurabiliyorumsürekli bir satışma savaş halindeyim sana moral vermek yardımcı olmakçok isterdim ama şimdilik yalnız olmadığını bil istedim.buarada benim kızımda 9200 kg:(


nurus

bende yazınızı okuyunca üzülenlerdenim.demek gerçekten sinirleriniz iyicene yıpranmış ki sabahın o saatinde bilisayar başındasınız.nolur kendinize haksızlık yapmayın.hiç olurmu öyle şey.şunu kabullenelim.şuan ki şartlar ne olursa olsun eninde sonunda çocuğunuz bu gelişime ayak uyduracak.o da pütürlü yiyecek,yürüyecek.bakın siz ne yaparsanız yapın onun canı ne zaman isterse bunlaraı yapacak.bir de Allah ne zaman izin verirse tabi. benim kızım 13 aylıkken yürüdü.hatta direkt koşmaya başladı desem yeri.ama daha 2 kez baba dedi.etrafında herkes ona hitaben çok güzel konuşuyor,hikayeler okuyor,masallar anlatıp şarkılar söylüyor ama yok !!kızım daha konuşamıyor.su bile demiyor.herşeye anne diyor.peppe ve attiii de diyebiliyor.ama başka da yok.kuzenimin bizden 4 ay küçük kızı ise anne,babba,dede gel,pepe,babaanni,1-2-3-4,et vs.....daha çok şey söylüyor ama tay tay bile duramıyormuş!!! hadi buyrun :)))


  pütülü yiyeceklere ona lezzetli gelebilecek şeylerden başlasanız.meyve salatası-püresi,meyveli muhallebi,domatesli omlet,kek gibi şeyler aklıma geliyor.lezzetli şeyleri çocuklar hep iştahla yer.sonra yavaş yavaş dozu arttırırsınız..ama nolur kendinizi suçlamayın.bu günler de geçecekk.en az seneye bile bugünleri gülerek hatırlayacağız...Cevaplamak için Üye ol