Bu annelik işini beceremedim...

_cereninannesi_ soruyor: 7

Kızım 14.5 aylık oldu halen ciddi bir katı yemek yeme olayına geçemedik. Kahvaltıyı halen bulamaç yiyor ve geneliyle pütürlü çorba ve sulu yiyecekerl yediriyorum. Sebze yemeği yapıyorum besleyici olsun diye herşey katıyorum nerdeyse. Boğazına birşey takılınca öğürüyor bazen de kusuyor (Ki bugün her öğünde kustu ve sinirlerim yıprandı)

Biliyorum benim yüzümden oldu. Beceremedim ben bu katı gıda işini. Nefret ediyorum bazen kızımı yedirmekten. Yalnızım. Eşim anlamıyor, bütün hayatın çocuk oldu diyor hatta.Kendini çok hırpalıyorsun diyor. Kızım öyle çok iştahlı bir bebek hiçbir zaman olmadı zaten bir de küvez geçmişimiz var 16 günlük. Akranlarından geri mi diye de üzülüyorum. En son kontorlde 9.700 kg çıktı, halen yürüteçle geziyor, adım atmayı sıramalamayı yapmıyor hiç. Şu anda gözlerim dolarak hatta gözyaşlarım süzülerek gecenin 4ünde yazıyorum bunları. Ben bu annelik işini hiç ama hiç beceremedim. Hiç iyi bir anne olabildiğimi sanmıyorum....

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


_cereninannesi_

Bugün bir ilk yaşadık kızımla. Bol pirinçli yayla çorbası (cerenin favorisi çok kıvamlı yapıyorum) taze fasülye çatalla ezdim ve ekmek...

Ekmek verdim ağzına küçük küçük çok yadırgadı önce ama kusmadı!!!!!!

Yayla çokbasında birzacık fasülye biraz ekmek... böle böle yerken tam çobasına ağzına verecekken elleri ile beni itekleme hareketi yaptı ve kaşığı elimden kapmaya çalıştı (bu artık istemiyorum git başımdan demekti galiba) Çok şaşırdım ve güldüm. Bu sefer ekmekleri yemeğin suyuna bandım ellerimle verdim. Kızıyor ama gene de ağzındakinin tadını almaya çalışıyordu :) Biraz biraz daha devam ettik ama baktım elleri çorba yemek sinirden saçlarını karıştırıyor (saçlar yemek menüsü gibi oldu) Dedim tamam bu kadarlık yeter.

Katı gıdaya kolay geçen anneler... Karşınıda saygıyla eğiliyorum inanın. Ağzına hep birşeyler verip alıştırma derdindeyim ama inş. ters tepmez....


zeynep_su

Hadi hayırlı olsun inşallah başarılı olursun bakalım biz neler yasayacağız...


aycatrz

kendinizi bu kadar uzmeyin . benim oğlum da 18 aylık olana kadar püre ile beslendi. katı gidaya alıştırmam 9 ayimi aldı. Çok yipratici bir süreç oldu. Şimdi 4 yaşında ve kilosu normal. Anladım ki hiç bir çocuk ortada yemek varken açlıktan ölmüyor. biraz daha sabredin ve yemek istemediği zaman zorlamayın derim.


esra_26

bende nacizane yürüteci bırakmanızı tavsiye ediyorum


_cereninannesi_

Çok teşekkür ederim zahmet edip bana destek olmak için yazan annelere. Yok benim ruh sağlığmın iyi olmadığından şüphe ediyorum. Rüyalarımda bile kızım katı gıdayı yemeyi beceremiyor ama sonra beceriyor ve ben o kadar mutlu oluyorum ki.

Yahu rüyalarımda bari yakamdan düşse bu katı gıda işi.....


neretva

Ne demek becerememek! Siz onun sahip olduğu tek ve en iyi annesiniz. Bir başkası asla onu sizin kadar sevemez, sizin kadar ona iyi bakamaz. Hepimiz kör topal yapabildiğimizin en iyisini yapıyoruz. Siz sorunu kişisel algılıyorsunuz. Halbuki onun mizacı, onun huyları var işin içinde. Her bebek farklı. Birincisi, sizin bu işe takmış olduğunuzu kesin hissediyordur. Bu yemek yeme işinin sizin için önemini anlıyor ve ona göre davranıyor. Yapabilirseniz yemek saati tavrınızı değiştirmeye çalışın. Yemezse surat asmayın mesela, çıkarırsa ne gülün ne üzülün, olmamış gibi davranın. Öğürmeden, kusmadan çiğnemeyi öğrenmiyorlar. Evet, pütürsüz mama kolay ve hoşlarına gidiyor. Ama kısıtlamak zorundayız.

Yürüme işi tamamen bebekte programlı. Oturma da öyle. Bizimki 6 aylık olduğu gün oturmaya karar verdi, tabii 2 saniye sonra düştü. Sonra 10 sonra 20 saniye dayandı. Şimdi saatlerce oturabilir. Ama sürünmekten hoşlanmıyor. Ayağa kalkma girişimi yok. Biz tutarsak amenna. Biliyorum ki programlandığı gün ve saatte kalkacak, sıralayacak. Siz yürüteçi atın, satın ama. Yürüme kaslarını çalıştırmıyor o.

Bir de haftada bir gün izin yapın. tek başına çocuk bakmak dünyanın en zor işi. Haftasonu kocanız baksın bir gün. Biliyorum mızırdanıyorlar amabaşka çare yok. O günde de çamaşır bulaşıkla değil kendinizle uğraşın lütfen. Moraliniz yerine gelince miniğiniz de o enerjiden nasibini alacak.


songul2009

canim ayni sorun bendede var okurken kendim yazmisim gibi hissittim benim oglum 3 yasinda yemek yemeyi hic sevmiyor iskence gibi geciyor yemek saatlerimiz simde 23 haftalik hamileyim ve ikiz bekliyorum allah yardimcimiz olsun

 
Cevaplamak için Üye ol