çok çaresiz kaldım artık :( 8 aylık oğlumda kabızlık sorunu

ayseculll soruyor: 8

bebeğim hep kabız.. oğlum 8 aylık ek gıdaya 2,5 önce başladık. ek gıdaya geçmeden önce başlamıştı kabızlığı ve şu an devam ediyor. fitil kullanıyorum. başka türlü yapması mümkün olmuyor. yardımlarınızı bekliyorum belki denemediğim bir yol vardır..

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


pratikanne

Yeteri kadar sivi (anne sutu ve su) aliyor mu, bence buna dikkat edin.


nergizz

bende evde kendım kayısı püresı yapıp verdım ve bu dönemlerde mevsımı olan buyuk domates gıbı hurmalardan meyvasına karıstırıp verdım bızde ıse yaradı umarım sızdede etkısı olur... 


Taita

DUPHALAC ağrı yapabilir bence 1 çay kaşığı osmalak verin. benim kızımda çok işe yaradı.. düzene girdikten sonra da kestik. ayrıca bol bol da su içirin..


ayseculll

çok tşk ederim hepinize. tavsiyeleriniz arasında denemediğim yolları deniycem. umarım faydası olur.PEMBEKIZLAR

bir arkadaşıma doktoru "yeni doğan bebeğin tüm vücudunu zeytinyağı ile yağla ve havluya sararak sıcak bir ortamda beklet" demiş. rahatladığını söyledi.


sevican

Kabızlık önemli bir konu. Benim kızım  da ek gıdadan beri kabız ve çatlak oluştu, kabız olacak şeyler yedirmesem de canı yandığı için tutuyor ve kabız oluyor. Geçen hafta pediatrik gastroloji uzmanı Pfor. Tufan Kutlu'ya gittik. Kabızlığın tedavisinin ilaç olduğunu söyledi, popoyu ellemeyin dedi. Seçeneklerimiz duphalac ve sokol.

İkisi de bağısaklardan emilmeden atılıyor, görevleri kalın bağısakta kakayı yumuşatmak. Bizde duphalac işe yaramadığı için sokola geçtik ve rahat kaka yapabiliyor ama kilit nokta kabız olduğu süre kadar tedaviye devam etmek gerekiyormuş. yani biz 7-8 ay ilaç kullanacağız daha. Önceden götürdüğüm 3 doktor da sabah akşam 5 ml duphalac önerdi, dozunu arttırabiliyosun kaka durumuna göre. bence doktoruna danış ve duphalac ile başla, ne kadar erken tedavi o kadar iyi.


yesimduru

kabızlık için bana duphalac şurup tavsiye eden arkadaşa çok teşekkür ediyorum. Kurtarıcımız oldu. Bir mama kaşığı yeterli geliyor  birkaç saat sonra kızım icraata geçiyor.


kuzununannesi

erkek cocuklarına konu ne olursa olsun fitil vermek yanlısmıs.. erkek oldugu için.. öncelikle bu konuya dikkat etmenizi öneririm..

bizde duphalac kullandık.. duzenli kullanıldıgında işe yarıyor.. doktorumuz artı doktor yakınlarımızın bize tavsiye ettiği ilaç o..

ama yinede doktorunuza danısmadan kullanmayın derim.. nihayetinde o da ilaç..Cevaplamak için Üye ol