Ek gıdaya ne zman başlanmalı mantığı ne

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


mother_of_sons

emziremediğimden erken başlayanlardanım,


drumuz bir bebeğin ek gıda alabilmesi için dünyada en az 150gündür yaşıyor aolması gerekir demişti net bir şekilde. buda 5.ayın bitişine tekabül ediyor. anne sütü alıyor olsaydı drumuz 6.ayın bitimini beklerdik dedi bunuda bildireyim.

yoğurtla başladık biz. 1er hafta ara ilede sebzeleri verdim sonra sebzeler karıştı, meyveler eklenerek günlük küçük öğüncükler yapıldı, derken derken artık 1 yaşında :)

zor süreç, kolaylıklar diliyorum.


ogretmen_

Ben de aynı soruyu yöneltmiştim. Sonuç olarak bebeğin kilo alımı iyi ise beklenmeli diye düşünüyorum. Biz bekliyoruz yani anne sütüne devam :))


hosgeldinbebegim

6. ay bitip 7. ay başlayınca başlamıştım. anne sütü yeterli olduğu için daha önce başlamak istemedim. gayet te güzel alıştı.


nisannn

doktorum 6 aydan sonra yavaş yavaş başla dedi. 6 ay bitti biraz yoğundum bir 10 gün daha geçti sonra başladım. sütüm her zaman yetti kızıma ama hiç bir zaman dolup taşmadı, o açıdan hep çok sık emzirmek durumunda kaldım. adı 'ek' gıda ama yavaş yavaş ek olmaktan çıktı. şu anda bayağı bayağı besliyorum anne sütünün yanında.

ama doktorum her zaman şunu diyor, ilk 1 yıl en önemli şey anne sütü, onun yanında önem vermem gereken gıda; yumurta ve et. 


nilufer_daphne

ben 6.ayda başladım ek gıdaya.ama emzirmeye daha büyük bir önem veriyorum.bence sizde öyle yapın.emzirebildiğiniz kadar emzirin.kilosu iyiyse dört aylıkken ek gıdaya başlamayın derim ben.Burcu_Kaan

ek gıdaya geçme maceramız 6.ayda oldu ve yazdığım bilgiler ek gıdaya geçtiğinizde oldukça işinize yarayacak bilgiler.bi göz atın isterseniz


maavii

Ben 5 aydan sonra doktor tavsiyesi ile başladım... gurme bebek diye bir site var bana çok yardımcı oldu, tavsiye ederim... Sırasıyla patates , havuç, elma, armut... diye başladım ben


elfpnrckr

Ek gıdaya başlama zamanı ile ilgili şöyle bir yazım varelfpnrckr

evet aynen öyle 3 es


harik

oğlumun kilosu iyi olmasına rağmen  5. ay kontrolunde doktoru ek gıdaya başlamamı önerdi.Ancak ben başlamadım 6.ayı bekledim, çünkü hem sütüm vardı hem de kilosu iyiydi. 

Ek gıdaya  yogurt,sebze meyve sebze püresi ile basladım.Cevaplamak için Üye ol