Bebeğimin sağ böbreğinde taş var ne yapacağım?

melihece soruyor: 5

öncelikle herkese merhaba 2 aylıkken bebeğimin bezinde pembe lekeler başladı dr a götürdük tit ve idrar kültürü yaptırdık ürat kristalleri geçer dedi dr. zamanla geçti de. 4 aylıkken yine başladı bu sefer idrarı da çok azaldı böbrek usg çektirdik sağ böbreğinde 1.9mm taş tespit edildi. devit veriyordum hemen kestik hemogram yapıldı idrarda calsium vb. birçok şeye bakmak istediler ama kızım gün içinde 3-4damla çiş yapıyordu rengi koyu sarı ve kokusu da çok kötüydü. dr um 6. aya kadar ısrarla su vermemi istemiyordu . su vermeye basladık ve çocuk kana kana içti! meğer ne kadar susamış. panik yapmayın birşey olmaz diyen dr um birgün arayıp pediatrik nefroloğa götürün mutlaka dedi. çok üzüldüm. bunun üstüne özel gop hastanesindeki prof. dr. faruk öktem e götürdük bu arada idrar da çoğalmıştı kan testleri ve idrarda tarama yapıldı. calsium 11.1 d vitamini 55 çıktı 2 gün önce bu arada naz 6 aylık oldu dr devit verme 2 ay sonra usg ve tit bakalım problem yok falan dedi ama ben tam emin olamıyorum. böyle bir durumla karşılaşan bir anne var mı aramızda yada dr arkadaşlar yorum yapabilir mi acaba? şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


araf_01

çok geçmiş olsun öncelikle benim çok yakın arkadaşımın kızındada çıkmıştı hatta onlar bulundukları ilden ankaraya gidip bir profa muayene ettirdiler.. prof.ilaç falan vermeye gerek duymamıştı ama ben taşın kaç mm olduğunu bilmiyorum kendiliğinden geçecek eriyecek demişti geçtide maşallah şimdi 1 yaşında üzülmeyin o bebeğimizde çok küçüktü bunları yaşadığında eminim sizin meleğinizde atlatacak tekrardan geçmiş olsun dualarım sizinle...


melihece

öncelikle cevap verdiğiniz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. yakın birşey bildiğiniz için soruyorum dr bugün taş yok olsa dahi her 2 ayda 1 usg ve tit yaptırmaya devam edeceğiz dedi. acaba arkadaşınıza da aynı şey söylendi mi?


araf_01

evet onlarda sürekli kontrol altındaydı ama dediğim gibi şimdi gayet sağlıklı gelişiminde bir sıkın tı böbreğinde bir hasar yok eminim sizinkide öyle olacak..

 


gesnur

bol sıvı teklif edin. biz de kum döktük. çok korkmuştum taş olabilir deyince ama biz de çıkmamıştı çok şükür. sizi çok iyi anlıyorum ben de çok üzülmüştüm.

çok sıvı içmesini sağlayın. böbrek usg yi de ihmal etmeyim. çok geçmiş olsun kuzunuza ve size, allah şifa versin


melihece

cevaplarınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim
Cevaplamak için Üye ol