Arkadaşlar 4 aylık kızıma ek gıda nasıl başlamalıdır

busss_1 soruyor: 6

Merhaba deneyimli annelerin yardımına ihtiyacım var kızım 4 aylıkk oldu yaklaşık bir aydr memeyi reddediyo artk çok yıprandım yavaş yavaş ek gıda veriyim diyorum çünkü kilo alımı çok azaldı ama nasıl başlıcm ne yedircem bilmiyorum ilk ne veriyim kızıma dolapda sütlerim var onları yoğurt yapıp veriyim diyorum ama nasıl yapılıyor bilmiyorum norrmal yoğurt mayalar gibi mi bide hazır yoğurttan nı maya yapıcam aslında bi tarafdan da ya tamamen bırakırsa beni emmeyi diye korkuyorum

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


bellroad

4 ay ek gida icin erken. 6. aya kadar sadece anne sutu yoksa formul sut ile devam etmeli, 6. ayda tadımlık tahıl, sebze, meyve ve 7. aydan sonra yogurt baslamalısınız. benim dusuncem tabii bu.


Florian

Öncelikle memeyi reddediyor yazmışsın, peki biberonu da mı reddediyor? Yani buzluktaki sütlerini de mi içmiyor? Eğer bunlara cevabın evetse 6 ay dolmadan ek gıdaya başlamak önerilmez. Henüz bağırsakları hazır değil çünkü. Formül mama vemelisin. Tabi bieronu reddediyorsa formül mamayı da kaşıkla vermeyi deneyebilirsin. Bir yandan da emzirirsin. Emmeyi de bırakmaz. 6 ay dolduktan sonra da sebze haşlayıp, pişmiş irmik ile karıştırıp, piştikten sonra zeytinyağı ekleyerek ek gıdaya başlayabilirsin. İnek sütünden de yoğurt yapabilirsin. Anne sütünden yoğurt hiç mayalamadım, o nedenle nasıl yapıldığını bilemiyorum. Moralini bozma. Yıpranma olayını anlıyorum kesinlikle ama moralini yüksek tutmalısın ki bebek de gerginliğini hissetmesin. Dışardan demesi kolay elbette, Allah kolaylık versin. 


iflah_olmaz

anne sütüyle ilgili şu veya bu nedenle bir sıkıntı varsa önce tercihiniz aptamil gibi formül mamalar olmalı.ki anne sütü verebildiğiniz kaDAr verin.madem sütünüz hala var bence 1 damlası bile önemli.

ek gıdaya gelince yine çok erken bence.6.ayı beklemelisiniz.sonra yavaş yavaş meyve püresi evde mayalanmış yoğurt ve sebze püreleri şeklinde devam edersiniz.
EK GIDA İÇİN LÜTFEN ACELE ETMEYİN...KOLAYLIKLAR DİLERİM...


busss_1

Cevaplarınız için çok saolun arkadaşlar aslında erken oldugunun farkındayım ama biberonda almıyo kızım kaşıkla süt yada formül mama vermek çok zor yarısını ziyan ediyoruz:((


sempervirens

Aptamilin 4. Aydan itibaren kullanışan iki tane maması var onları inceleyebilirsin, ama bence 6. Aya kadar devam sütü kullan. Ben de seninle aynı durumd ayım, 2,5 aylıkken memeyi istemedi ben de mecburen devam sütüne başladım. Keçi sütü maması kullanıyorum, ayda 1 kg alarak gidiyor maşallah. Tavsiye ederim..


saie

Bence doktorunuzla gorusun. Benim kziM anne sutu aldi sadece ama kilo alimi az oldu 4. Ay ufak ufak yogurt basladik.ve anne sutune yulaf tahil basladik En iyi karari kilo alimi vsbeslenmesi ve sizin durumunuzu goz onune alarak doktorunizla karar verin. Benim iki cocugumda 4-5 aylarda yogurtla ve tahilla basladik. Kolayliklar dilerimCevaplamak için Üye ol