3-4 yaş uykuda ağlama nöbetleri - gece terörü

yuksel_ soruyor: 10

Merhaba,
Kızım normalde çok düzenli bir uykusu varken ve normalde hiç uyanmazken 2-3 gecedir ağlayarak ve çığlık atarak uyanıyor. Yanına gittiğimizde yatağa oturmuş, gözleri kapalı ağlarken buluyoruz. Bilinçli olmuyor ve genelde bizi duymuyor ya da bizim sorularımıza daha da sinirlenerek cevap veriyor...tekmeliyor, ittiriyor, bağırıyor..ancak, sakince yanına oturup, geçmesini bekliyoruz, 10-15 dk sonra hafifliyor, bizi duymaya başlıyor. Hadi uyuyalım artık, ya da yanımıza gel dediğimizde kabul ediyor ve bizimle tekrar uykuya dalıyor. 3-4 yaş çocuğu olanların böyle bir tecrübesi oldu mu acaba?

Rüya görüyor olabilir mi? Büyüme atağı gibi birşey olabilir mi? Gün içinde yaşadığı olaylardan korku geliştiriyor olabilir mi diye düşündük...
Tecrübesi ya da fikri olan paylaşırsa çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


_Sezin_

Yükselcim benzer durumları yaşıyoruz ama Ozan küçük Rüyaya göre tabi. Biz de yanına gittiğimizde oturur vaziyette ağlıyor oluyor, biz birşeyler söyleyince ağlama daha da şiddetleniyor kucağa alıyoruz kendini geri yerlere atmaya çalışıyor, tepiniyor sakinleşmesi   30-40 dakikayı buluyor. Ondan sonra kan ter içinde olduğu için üstünü değiştiriyoruz ve sakince yatağında geri uyuyor. Gece terörünü araştırmıştım daha büyük çocuklarda olabilir demişlerdi belki bakabilirsin. Onun da kendi kendine geçmesini beklemeliymişiz sadece kendisine zarar vermesine engel olup izlemeliymişiz. Çocuklar sabah hatırlamazlarmış. Biz Ozana sorsak da anlayamıyoruz ama Rüya gece olanları hatırlıyor mu?


BaharK

Yükselcim, biz de yaşamıştık, Toprakana'nin güzel bir yazisi var.

http://toprakbuyurken.blogspot.com/2010/06/uyku-teroru-sizi-yaklarsa.html


yuksel_

çok teşekkürler Baharcım, evet buna benziyor gerçekten de...biz de hemen internette baktık ve benzer şeyler bulduk aslında, ama yıpratıcı bir yandan gerçekten hiç tepki alamıyor olmak vs...


123459

Merhabalar yükselhanim buyastaki okul öncesibircocugun ciglik atarak uyanmasi feryat figan sonra odasina gittiginizde sizi duymamasi gözlerikapalı olmasi bu korkuyu anlatiyor kabusda goruyor olabilir çocugun normalde icin de korkularivarsa bunlargeceleri kabus olarakta geri donebilir sizin icin önemli olan bu korkunun kaynagini bulmak herkesin korkularivardir ama farklidir hayalet, karanlık , hırsız,yukseklik,yanliz kalmak,kedi ,köpek vs buda önemli hangisi oldugunu bulursaniz mesela karanliksa gece lambasi ve odasinin kapisi acik olabilir .korkularindan uzak daha keyiflieglenceli olursa gun icinde gecede huzurlu olacagini. Dusunuyorum gece boyle birdavranisinaltinda mutlaka arkasinda birsorunvar sizeyansimasida gece yasadiklari disardan gorunen resim olayin cocuktaki tepkisi. İyigunler


devrimy

Yükselcim Günaydın,

Yaren 2 ay sonra 4 yaşına girecek.

Aynı sorunları geçen sene yaşamıştık,Montessori grubunda da yazınca sağolsun arkadaşlar cevap yazmışlardı.Ben de o zaman öğrenmiştim.Uyku terörü diye bir şey var.Sonra da Iraz'a giderek terapi almış ve danışmıştık.

Rüya'nın hayatında veya düzeninde bu dönem önemli bir değişiklik olmuşmuydu?Iraz bizi dinledikten sonra bu durumu uyku terörü olarak adlandırmayalım demişti. Belli bir süre sonra geçti.Artık geceleri ne zaman uyanacak diye beklemeye başlamıştım.Çocuk uyandığında hatırlamıyor ancak anne baba için gece yaşadıkları çok zor.

İmkanın var ise psikologa danışman iyi olabilir.

Sevgilerimle,umarım tez zamanda geçer.leylak

Bizdede dönem dönem olan bişey bu Yüksel.Özellikle gün içinde istediğibirşey olmadıysa, birşeye kızdıysa Yiğitte aynı şeyleri yapıyor ve hatta uykuda konuşuyor.Vermiycem, paylaşmıycam .. gibi. Ben gündelik yaşantısına, kendine göre karşılaştığı yeni şeylere veriyorum .


senem

Yüksel'cim, biz de benzer bir dönem yaşadık ama o sırada Neva 22 aylıktı, şu anda oturduğumuz eve yeni taşınmıştık ve memeden kesmeye çalışıyordum. Çok ama çok yıpratıcı bir dönemdi. O sıra Neva gecede 3-4 kere uyanıyor, tam tarif ettiğin şekilde ağlıyordu. Sabahları da kreşe gitmek istemiyor, orada da çok ağlıyordu. Bu şekilde belki 1 ay falan sürdü. Sonra geçti gitti, dilerim bir daha olmaz.

Rüya kuzumu çok öpüyorum. Ben de benzer bir soru soracağım. Bu ara hayatınızda önemli bir değişiklik var mı? Ya da belki Rüya'nın okulunda? Böyle şeyler çok etkiliyor sanırım.


senem

Füsun, Neva doğduğundan beri öyle. Düşün yani ben son 3.5 senenin hemen her gecesini öyle geçirdim. Dün gece mesela gece 2.5 a kadar çalıştım, sonra yattım. Sabah 7:30 da kalkana kadar Neva 3 kere uyanıp beni yanına çağırdı :((yuksel_

Dün gece de aynı şekilde uyandı...ağlıyor, sinirleniyor, bizi ittiriyor, dokunmamızı, müdahale etmemizi istemiyor felan...sonra ayağım acıyor demeye başladı, sırf gönlü olsun diye biraz merhem sürdük acıyor dediği yere...önce biraz babasına sokulup sonra onu ittirip bana sarılıp döne döne uyudu...ama yarım saat böyle geçti...tabi yanımıza da almış olduk bu arada, acaba sırf bunun için yapıyor olabilir mi diye düşündüm bugün. Okulla da konuşacağım, değişik bir durum seziyorlar mı diye. çok yorucu oluyor, ben de geri dalamıyorum, zaten sabah 06:30 ayaktayım :((


Cigdem_Yanki

Herkese merhaba,

Dün gece oğlum 3:30 da uyandı ve su istedi. Bardağı kendisine uzatınca ağlamaya başladı. Bak oğlum su, istedin ya al hadi dedim ama ben konuştukça oğlum sinirlendi, bağırdı,öfke ve ağlama krizine girdi. Kendini yerlere attı, bir duvarın dibinde çöktü kaldı. Maaile dikildik ayağa. Bir şey var. Ama ne ?? 20 dk hiç öfkesi dinmeden, biz susuturmak için çaba harcadıkça öfkenelen oğlumu bir parça çikolata ile sakinleştirdik. Hemen ardından da suyunu içmek istedi. Ve sakinleşti. Gögsüme yatırdım, ninnisini söyledim uyudu. Ancak eşim çikolatayı akıl etmese daha ne kadar böyle ağlayacaktı bilmiyorum :(

 Onu hiç böyle görmediğimiz için ve ben işe başlayalı sadece 1,5 ay olduğu için gündüzleri 1'er hafta anneanne ve babaanne baktığı için bize tepkiden mi yapıyor demekten, kendimi suçlamaktan alamıyorum.

Çok üzüldüm, çok yıprandık dün gece.. Çalıştığım için bana mı tepki bu ?

Ne yapacağım? Psikoloğa gitmeli miyim? Biz gece bak ouyncak, bak aa ne varmış burada diye sürekli ilgisini dağıtmak istedik ve daha çok öfkelendi. Acaba sadece sessiz kalıp uyutmaya mı çalışmak lazım?

Ne olur bir şeyler söyleyin, çook üzgünüm..Cevaplamak için Üye ol