3-4 yaş uykuda ağlama nöbetleri - gece terörü

yuksel_ soruyor: 1

Merhaba,
Kızım normalde çok düzenli bir uykusu varken ve normalde hiç uyanmazken 2-3 gecedir ağlayarak ve çığlık atarak uyanıyor. Yanına gittiğimizde yatağa oturmuş, gözleri kapalı ağlarken buluyoruz. Bilinçli olmuyor ve genelde bizi duymuyor ya da bizim sorularımıza daha da sinirlenerek cevap veriyor...tekmeliyor, ittiriyor, bağırıyor..ancak, sakince yanına oturup, geçmesini bekliyoruz, 10-15 dk sonra hafifliyor, bizi duymaya başlıyor. Hadi uyuyalım artık, ya da yanımıza gel dediğimizde kabul ediyor ve bizimle tekrar uykuya dalıyor. 3-4 yaş çocuğu olanların böyle bir tecrübesi oldu mu acaba?

Rüya görüyor olabilir mi? Büyüme atağı gibi birşey olabilir mi? Gün içinde yaşadığı olaylardan korku geliştiriyor olabilir mi diye düşündük...
Tecrübesi ya da fikri olan paylaşırsa çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


turgayecrin

Benim kızım bunu oldukça sık yapardı.Her ağladığında yanınıza alırsanız inanın bu nöbetler bitmez.Engin bir tecrübeyle yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabilirim:

1-Çocuğunuzu mutlaka bulunduğu odadan çıkarın veya ışığı açın

2-hava ne kadar soğuk olursa olsun gerekirse battaniyeye sarıp dışarı yada cama çıkarın.

3-Ağlaması sakinleşince sizinle konuşmak isteyip istemediğini sorun

4-Kendi yatağına götürerek bir şarkı veya masal okuyup hadi şimdi uyku zamanı diyip odanıza gidin.ama çocuğunuza  da özellikle şarkılı bir uyku arkadaşı almanız bu işinizi kolaylaştırır.

Umarım işe yarar bol şans
Cevaplamak için Üye ol