5 aylık+biberon almıyor

bluecitrus soruyor: 5

merhaba;

kızım 2 gün sonra 5.ayını bitiriyor ve 6.aya giriyor.
10 gün sonra işe başlıyorum ve süt izninden dolayı öğlene kadar çalışacağım. Kızım büyük ihtimalle ben emzirip sabah çıktıktan sonra bir öğün bakıcısından süt içmesi gerekecek. doktorumuz geçen ay 5.ay sonundan hafiften ek gıdalara başlayabiliriz demişti.
Randevumıuz cumartesi henüz onunla konuşmadım ama sorunumuz kızımın biberondan süt içememesi. Bakıcımızda 4.günün sonunda 50 ml'yi zar zor, biberonu eveleye geveleye içmeyi başardı. Kaşıkla ise tabi ki oyun zanndiyor ve yarısını yutuyor yarısını püskürtüyor falan...

Sizce 5.ay bitince doktor kahvaltı veya kaşık maması verir mi? 
Yani anne sütüne bisküvi veya yumurta/sarısı-peynir vesaire gibi kahvaltı için erken mi?

Daha sonraki öğünlerinden ben emzireceğim yine 3-4 ay kadar.sonra tam gün çalışmaya geçeceğim.

Tecrübelrinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Sevgiler.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


umutarzu

Selamlar, ben de geçen hafta çalışmaya başladım. Benim de oğlum biberonla içmeyi kesinlikle reddediyordu ama anneannesi sabırla bir kaşık bir biberonla verince 2-3 gün içinde alıştı. Yine çok iştahla içmiyor ama sağıp bıraktığım sütü ben dönene kadar içiyor bir şekilde. V e sadece anne sütü alıyor. Ben de 3 gibi işten çıkıyorum, meme için mızıklanmaya başladığında evde oluyorum. Eğer eveleye geveleye de olsa 50 cc içirdiyseniz, hiç üzülmeyin gayet iyi bir skor:))

Ek gıda konusunda o tamamen sizin güdülerinize kalmış, eğer bebeğin kilosu iyiyse 6.ay da beklenebilir, şimdi de verilebilir, çoğu doktorun 4.aydan itibaren ek gıda önerdiği düşünülürse. O biraz da çocuğunuzun yemek isteyip istememesine bağlı. Ama bisküvi konusunda doktorum beni kesinlikle uyarmıştı, tatlı olduğu için bisküviye alışan çocuk daha sonra sebzede zorlanıyor, hep tatlı şeyler yemek istiyor diye..


bluecitrus

merhaba..teşekkürler..


umutarzu birkaç şey daha sorsam size? aynı durumdayız hemen hemen sanırım..

siz o saatte gelene kadar kaç öğün süt içiyor iki mi? ne kadar süt bırakıyorsunuz?
ben tahminim 1-1.30 gibi evde olacağım çünkü bizim mesaimiz 16:30 da bitiyor, 3 saat geri gelince 13:30, ondan önce öğle yemeği derken heralde erken çıkabileceğim.

doktoru geçen ay 4.ayı bitirdiğinde ek gısdaya gerk yok dedi henüz, belki önümüzdeki ay dedi.
Eğer öğlen eve gelirseniz arada tek öğün size yetebilir dedi150 ml civarı. Bu performansla kızıma bunu içirmek sanırım 1 saat sürer :)

gdinler;

bizimkide şimdilik hiç ummadığım halde chicco kauçuktan emdi bugünkü 50 ml'i.dr.browns ve nuby silikona hiç yanaşmadı ki doğduüğunda ilk 1 ay nuby doğal dokunuş'tan süt içti. sarılıkd ao dönem.takviye amaçlı sağdığımı da veriyordum.

aklımda nuk var benim de denemek için. Onunda kauçuk olanını alma niyetindeyim bakalım.
indigoR

Selamlar,

Hic kendi sutumu biberonla vermek zorunda kalmadim ama pek cok kez bitki cayi vermeyi denedim. Bi turlu almadi biberonu. Ben de acayip stres oluyordum. Ben calismaya baslayinca napariz boyle diye?

Gecenlerde esim bi formul kesfetti. Aylardir bi damla veremedigimiz cocuk, bi anda 30cc cayi hupletti:) kucagimizda tipki emzirme pozisyonunda tutuyoruz. Biberonu da gogsumuze yaklastiriyoruz iyice. İlk bikac damlayi biberonu kendimiz sagarak agzina damlattik bir de, tadini alabilsin diye:)

Sanirim obur cocuklarda 3 delikli biberon kullanmak gerekiyor. Tek delikliye sinir oluyor bizimki.

Umarim sizde de ise yarar. Kolay gelsin:)


umutarzu

Bluecitrus ben sabah 8,30 da evden çıkıyorum, ben çıkarken tok oluyor, ya yeni emzirmiş oluyorum ya da yakınlarda..4 civarı evde oluyorum, bu da 7-7,5 saat eder. O arada 200 cc süt bırakıyorum onu bitiriyor. Ama 3-4 gündür bitiriyor, ondan önce hep 20 cc civarı kalıyordu. Gelmeme yakın acıkıyor, ama öyle aman aman değil..Özlediği için emiyor biraz, biraz açlıktan..Doktor doğru söylemiş yani 150 cc civarı iyidir. Bitiremese birazını bıraksa bile başta iyi yani, zamanla biberona alıştıkça tamamını da bitirir. 

Biberona gelince ben nuby nin şu doğal akış, anne memesi şeysi bilmem ne var ya:)) ondan kullanıyorum. Dediğim gibi, ilk 3-4 gün savaşla içti ama alışması o kadar sürdü sadece. O kadar sütü kaç öğünde verdiğini sorarsan o içiren kişinin azmine bağlı:)) Benim annem bakıyor, ve sütün ziyan olma durumuna karşı 40-50 cc halinde ısıtıp veriyor. Doymamış gibi gözükürse 10-20 cc daha mesela. yani o sütü 3 kerede de içebiliyor 6 kerede de, beyimizin  keyfine kalmış. Birkaç gün müsade edin bebeğe de, bakıcınıza da, herşey yerine oturur kısa sürede, herkes duruma alışır emin olun..


bluecitrus

herkese teşekkürler..


Evdeki, mevcut biberonlar tek delikli benim de..benim kızım beni emerken bile sütü hızlı çekip sık sık tıkanıyor o yüzden çok delikli vermeye korkuyorum açıkçası ben..

bendeilk ayındanuby kullanıyordum. Şimdi onunla pek oynadı emmedi.Silikon sert geldi sanırım bu sfere.Chicco Cam biberonun geniş tipli kauçuk ucu daha yumuşak geldi..diliyle geveledikçe sütün geldiğini görünce içti galiba..yani bakıcımız öyle diyor..bunlar olurken ben odada olmuyorum... düşüncem Anne-Meme ve Bakıcı-Biberon eşlemelerini öğrenemesi...Nuk da alacağım ilk fırsatta...Ama gönlüm benim de nuby'den yana...
Cevaplamak için Üye ol