3 aylık koruyucu iğne Depo-provera hk.

nurturia soruyor: 10

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


Ayliz

Üç aylık iğneler pek tavsiye edilmiyor, doğumdan sonra normal spiral veya sadece progesteron hormonu içeren mirena spiral öneriliyor diye biliyorum.

Mirena kullanan arkadaşlar varsa ve tecrüberini paylaşırlarsa çok sevinirim ben de doğumdan sonra mirena'yı düşünüyorum ama yan etkileri var mı, varsa nelerdir bilmiyorum.


Ayliz

günaydın,

ciddi adet düzensizlikleri yaptığını ve doktorların da genellikle eğer emzirme dönemi bitmişse spiral haricinde, bir aylık iğneleri de tercih ettiğini biliyorum.


Ulku

hormonlu spirali, burada okudugum bir yazi uzerine doktoruma sordum, benim yasimdakilere tavsiye etmedigini soyledi. menapoza girmeye yakin kadinlara tavsiye ettigini, su ana kadar kullanan kendi hastalarindan genc kadinlarin hemen hepsinde kanamayi tamamen durdurdugunu, bunu da istemediklerini soyledi.

sosito, ben de cok muzdaribim kendi spiralimden, anlattigin ayni etkiler bende de oldu. kanamamin hem miktari hem suresi artti, lekelenmeler cogaldi, lekelenmeyle beraber sureye bakinca bir ayin yaridan fazlasi kanamaliyim. kasik agrilari da normal adet agrisindan farkli sekilde kramp halinde geliyor. hele ki kanama artisiyla gunluk hayatimi yasayamaz oldum :( evde olsam neyse de calisiyorum cok zor oluyor.

yogun sekilde emzirdigim aylarda ne 3 aylik ne aylik igneye de izin vermemisti doktorum, ancak simdi gunde 1 ya da 2 kere emzirdigim icin artik aylik igne kullanabilirsin dedi. spiralle yasadiklarimi bilerek aylik igneyi dusunmemi soyledi.


kuzenyas

ben implanon kullanıyorum ve memnunum
kibrit çöpü büyüklüğünde slikon bir çubuk kol altına lokal anesteziyle yerleştiriliyor ve 3 yıl boyunca koruma sağlıyor.birkaç dakikalık bir işlem.progesteron hormonu salgıladığı için emzirme döneminde güvenli bir şekilde kullanılabiliyor.haptaki gibi unuttum derdi yok,spiraldeki gibi kaydı derdi yok..
adet kanamalarını yok denecek kadar azaltıyor.benimkini tamamen kesti bunu da belirtmeliyim.doktorumla yakın da görüşeceğim.neden olduğundan da haber veririm sonra ama ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum.bu durum önceleri ayda bir gebelik testi yaptırıyordu şimdi alıştım:) çünkü en güvenli yöntem olduğunu biliyorum.
kilo aldırmadı aksine verdim.artık vereceğim vardı da ondan mı verdim yoksa implanon etkisiyle mi verdim onu bilmiyorum.
350 liraya mal oldu.
 türkiye de uygulayacak doktor sayısı az olduğu için implanonu bulmak zormuş.ben ankaradayım.ankara dan isteyen olursa kendi doktoruma yönlendirebilirim.


Aysegul_

Emzirme döneminde 3 aylık iğne yaptırılabiliyor diye biliyorum. aylık iğneler ve doğum kontrol hapları ise östrojen de içerdiği için emzirme dönemnde kullanılamıyor. 3 aylık iğneler ise sadece progesteron içeriyor bu nedenle sakıncası yok diye biliyorum. Ben sezaryen ile doğum yaptım. 1 ay önce 3 aylık iğne yaptırmak istedim ancak doktor sezaryen sonrası en erken 3 ay sonra yapıyoruz dedi. Bugün yaptırmak için bir işim çıkmazsa tekrar gitmeyi düşünüyorum. sonuçlarını söylerim.Ulku

cok ilginc kuzenyas, benim doktorum ustune basa basa, adet kanamalarinin kesilmesini istemiyoruz, tavsiye etmiyoruz, dedi.


kuzenyas

pamukelma,
muhtemelen benim doktorum da aynını söyliicek:)) ve ilaç vericek.emzirmeyi bırakmamı istiicek diye gitmeyi erteliyorum çünkü oğlumu istediği kadar emzirmek istiyorum.kaçınılmaz sonu ne kadar erteliiceksem artık...


kuzenyas

yani adetin bitmesi istenen birşey değil.amaç yumurtlamanın devam etmesi ancak rahimde oluşan zarı incelterek gebeliği önlemek.Aysegul_

Gidemedim ya işim çıktı misafir vs. Minipill Türkiye'de çok zor bulunuyor diye okumuştum internette ama doktora sormadım. İmplanon da bildiğim kadarıyla 3 aylık iğneler gibi sadece progesteron içeriyor etkileri yan etkileri depo proveraya benzer olmalı, salgılanan progesteron miktarı farklıdır muhtemelen. kuzenyas emzirmeyi kes demesi çok saçma olur daha 7 aylık çocuğun, öyle bir şey söyleyeceğini sanmıyorum doktorun, daha doğrusu umuyorum:)


Ulku

bende de henuz bir aktivite yok. iki cocukla her ay gidip igne olmam coook zor gorunuyor. buyuk ihtimal unuturum, unutmasam da firsat bulamam :(Cevaplamak için Üye ol