meyveli süt zararlı mı?

sule_bilge soruyor: 10

çocuk süt içmiyorsa bari bunu içsin mantıgıyla verilen meyve püreli süt ne derece yararlı ?
bir kısım medya içerdiği koruyuculardan sanırım içmese daha iyi diyor ? ne yapmalı ne etmeli ?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


alkan

hulyavetuna, her türlü gıda maddesinin ambalajında, içinde aroma mı, doğala özdeş aroma mı yoksa gerçek meyve mi olduğu yazmak zorunda. gerçi gerçek meyve koysalar da bu sefer koruyucu koymak zorundalar. dolayısıyla her halükarda yapılabiliyorsa evde yapmak daha iyi.


kirmizielma

Cocuk sut icmiyorsa icine meyve katip zorlamanin bir geregi yok bence. Zaten nasil beslendigi belli olmayan, yemlerine muhtemelen antibiyotik karistirilan hayvanlarin sutu yarar yerine zarar da getirebilir.


kirmizielma

Benim iki kizim da sut icmiyorlar, ikisi de yogurt delisi, yogurt yetistiremiyoruz desek yeridir. Tukettigimiz yogurdun nereden geldigini biliyoruz, marketten almiyoruz. Inek sut  bazi cocuklarda ozellikle erken yaslarda verildigi zaman hazim problemlerine de sebep olabiliyor. Birde pastorize edilmis olmasi  ve onun getirdigi bazi problemler var, oraya hic girmeyecegim. Sutun dogal, yagi alinmamis ve merada yetistirilmis hayvanlardan gelenine ulasamiyorsak o zaman en saglikli alternatif evde yapilmis yogurt diye dusunuyorum.GulcanDeniz

Üzerinde yazıyor içerikleri. Emülgatör, koruyucu vs hepsi var. Dolayısıyla bir kısım medyanın "zararlı" demesine gerek kalmladan kendimiz de zararlı olduğu sonucuna ulaşabiliriz bence.
Hulyavetuna veBasakcelik'e katılıyorum, süte kendimiz çeşitli meyveler ya da bal katarak tatlandırabiliriz.

Ya bi de bu "bir kısım medya" lafı biraz tuhafıma gidiyor, bir gazeteci olarak....
Zira nasıl bir
"kısım okul", "bir kısım hastane", bir kısım "banka" ya da
"bir kısım öğretmen", "bir kısım hemşire", "bi kısım hoca" demek yerine "bazı ...." demeyi tercih ediyoruz.
Çoğunlukla basına (ki tek tip, tek bir vücut değildir basın) eleştirel bakışı vurgulamak için ya da aşağılamak için kullanılan bir söylem.
Ama işini düzgün yaptığına inanan biri olarak bazen alınıyorum işte....GulcanDeniz

Sul-bil,
Bizim doktorumuz yoğurt (ya da ayran) ve peynir yemesinin süt içmesinden daha iyi olduğunu söylemişti.
Bir de 2 yaşına kadar süt içirmememizi tavsiye etmişti. zira 2 yaş öncesinde süt bebişlerin barsaklarında kolayca fark edilemeyen kılcal kanamalara sebep olabiliyormuş.
O yüzden "süt içirmek için geç kaldım" diye kaygılanma bence.


Zelal_

Katkılı, aromalı süt ve yoğurda ben hiç alışamadım, oğluma da denemedim. 
Keçi sütü versem mi diye doktoruma sorduğumda, 2 yaş öncesinde erken, henüz sindirim sitemi hazır olmayabilir bence vermeyin demişti.
Gkaplan, aynı şekilde bizim doktorumuz da yoğurt tüketiminin süt tüketiminden daha faydalı olduğunu belirtti. Bizimki süt içmeye yeni başladı (bugün 3.gün), ancak yoğurdu kesinlikle daha çok seviyor, ancak gece acıktığında süt içiriyorum, pratik olması sebebiyle. Şimdi bende mi beklesem diye düşünüyorum bir yandan, siz 1-2 yaş döneminde gece acıktığında oğlunuza ne teklif ettiniz?

basakcelik, Ziraat mühendisi tanıdığınız Pınar'ın organik ürünlerine güvenebilirsiniz çünkü hayvanlarını, vs herşeylerini kendileri yetiştiriyorlar, demiş ancak Pınar'ın sitesinde organik süt için "Pınar, organik süt üretiminde Türkiye’nin en kapsamlı organik süt üretim çiftliği olan Doğan Holding Kelkit Organik Tarım ve Hayvancılık Çiftliği’yle işbirliği yapmaktadır. Her gün, Doğan Holding Kelkit Çiftliği’nde doğal koşullarında yaşayan ve beslenen ineklerden elde edilen sütler, Pınar Eskişehir Üretim Tesisleri’ndeki özel koşullarda paketlenir. " deniyor. Kontrolleri kendisi de elbetteki yapıyordur ama benim anladığım çiftlik ve hayvanlar kendilerinin değil, sadece süte talip olmuşlar.


Zelal_

Hülya ayran şişkinlik gaz vs yaptı mı? Bende ayran versem daha mı iyi diye düşündüğümde aklıma şişkinlik gelmişti, gece gece nasıl olur kestirememiştim, ayran bende bişey yapmıyor da annemi baya bi zorluyordu :) Bir de süt gibi tok tutar mı emin olamadım... Offf kafam amma karışmış benim ya :(

Basakcelik, burada organik süt bulamadık, pınarın birkaç ürünü geliyor diye distribütörüyle görüşmüştük getirtebilir misiniz diye, o ara bakmıştım sitelerine, gerçi izin mizin belge gak guk, organik hemen gelemiyor(!) çocuk sütü getirsek olur mu diye geri döndüler...Zelal_

basakcelik, valla gece boyu acıkmadan uyusa, uykular bölünmese kısmını bende isterdim. Lakin henüz o günler bize uzak gibi...

Katar küçücük bir ülke, yüzölçümü 11.500km2, son sayımda nüfusu 700-800bin kişi kadar, hadi şimdi olsun 1 milyon-1.5 milyon. Hayvancılık çok sınırlı, kendi besi çiftlikleri ve mandıraları vs yok, günlük olarak UAE veya Suud'dan süt ürünleri geliyor, neredeyse herşey ama herşey yurtdışından ithal ediliyor, organik yumurta İngiltere'den geliyor mesela, süt olayında da Pınar zaten peynir vs getiriyor diye, ki benimde küçüklüğüm Pınar'la geçtiği için böyle bir girişimde bulunduk. İlginç bir pazar buranın ki, zorluk-kolaylık göreceli bi kavram... Neyse, dediğiniz gibi umarız yavruya uygun, içimize sinen birşey bulabiliriz.


Zelal_

Çok abes ve konu dışı bir soru olacak ama Türkiye'de kreşlerin tamamı yemekli mi? Yani kreşler mi hazırlıyor yemekleri?
Burada %95'inde kendilerinin yemek hizmeti yok, belli çerçeveler dahilinde (katkılı ürünler, kuruyemişler, fast foodlar vs vs kabul edilmiyor) aileler evde günlük beslenme çantası hazırlıyor. Gerekçeleri her kültürün yeme alışkanlıkları ve çocukların farklı farklı besinlere karşı alerji göstremeleriymiş. Çocuğun diğer arkadaşının beslenmesindeki bir gıdayı canı istediğinde sorun çıkıyor mu o kısmı bilmiyorum, sadece her çocuğun annesinin ona sunduğu beslenme şekline devam edebildiğini söyleyebilirim.Cevaplamak için Üye ol