Devlet kresi hakkında bilgi / soru

ikicocukannesi soruyor: 10

arkadaslar,

yeni edindigim bir bilgi, konuya hic vakıf degilim, elimde sadece e - devletimin anaokulu linkinin oldugu bir kaynak var, o kadar. ust komsum ogluna on kayıt yaptırmıs bir de. bu soruyu sormamdaki amac, bilgi ve tecrube paylasımı.

ben sanıyordum ki, devlet sadece ilkokul bunyesinde kres hizmeti veriyor. o da 5 ve 6 yas grubuna yonelik. sabah ve ogleden sonra olmak uzere.

oysa ki; devletin ilkokuldan bagımsız anaokulu ve kres uygulaması varmıs. 3 yas ve uzeri cocukları kabul ediyorlarmıs, ustelik tum gun secenegi de mevcutmus.

bu bilgiyi bilen, cocugunu bu kreslerden birine yollayan, muspet ya da menfi bir fikri olan var mıdır aramızda?

varsa ve paylasırsa ne kadara guzel olur.

selamlar,
bol gunesler.

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


cigdem_zeynebinin_annesi

http://www.adnanmenderesanaokulu.k12.tr/anasayfa/index.php

burası seneye zeynebin gideceği devlet kreşi


ikicocukannesi

genisletelim;

kızım bir yıl ozel bir krese gitti, meb'e baglı idi lakin ozeldi. kıyaslama yapmak durumundayım hal boyle olunca,,

sabah ogle ve ikindi kahvaltıları aynıdır diye dusunuyorum, temel kriterlerde beslenme/uyku/wc gibi asırı bir fark olacagını zannetmiyorum. kaldı ki kızım 4 yasına basıyor, bu yazdıklarımı tolere edebilecek yas aralıgındayız. sıkıntı burada yok.

mufredat nasıldır mesela? esneklik var mıdır? okula ve ogretmene gore degisim gosterebilir mi? yoksa devletin kriterlerinden asla sasılmaz mı? asıl sıkıntım bu:(

servis bulunabilir mi? bu oldukca buyuk bir mesele. yoksa benim sandıgım ilkokul bunyesinde olanlar gibi bir yakın mı okula bırakıp getirir?

bir tecrube okumak nasıl iyi olacak.

yeniden selamlar.


fturkmen

benim yakın bir arkadaşım ümraniyede oturuyor böyle bir okulun içindeki kreşe gönderdi geçen yıl gayet memnundu ,fiyatıda oldukça uygun buraya kayıt olmak isteyen öğrenciler çok olduğu için kurayla aldılar,özel kreşten hiçbir farkı olmadığını söyledi ama her okulda malesef bu sistem yok araştırmak lazım hangi okulda var diye


ikicocukannesi

guliz,

oglunuz yazdıgınız okula mı gidiyor? biraz detaylayabilir misiniz?

fturkmen,

komsum oglunu bursa ataturk anaokuluna yazdırmıs. daha dogrusu on kayıt ettirmis. dedigine gore, kocaman bir bahcesi, bahcenin icinde bir agac evi, oldukca ferah sınıfları ve kucuk bir ciftligi varmıs. tek sıkıntı paydosun : 17:00'da olusu ve servisi. birkac veli toplasıp servis olayını cozeriz diye umuyorum dedi. ve evet ucreti dedigin gibi oldukca uygunmus. aylık tam gun: 200 tl imis. bu hafta arastırıp en gec onumzdeki hafta kres durumunu kızım icin nihayete kavusturmam gerekiyor. hal boyle olunca gorusecegim yerlere devletin bunyesindeki kreslerden niye baslamayayım? o sebeple tecrube okumayı cok istiyorum.

selamlar yeniden.ikicocukannesi

http://www.edevletim.com/anaokullari.html

ustteki linkte yasadıgınız sehirlerde hizmet veren anaokullarının iletisim bilgilerini bulabilirsiniz arkadaslar.guliz

tekrar merhaba,

benim yazdığım anaokulunun da kocaman bir bahçesi, tek katlı bir binası, geniş sınıfları var. her yaş grubundan tek sınıf (4-5-6) ve her sınıfta 20 kişi, 2 öğretmen. öğretmenlerin biri lise biri üniversite mezunu. tüm sınıflar ortada büyük bir hole açılıyor. yemekhane ayrı. bahçede 2 adet çocuk parkı ve kümes var ama ben gittiğimde kümes boştu :) 
okul milli eğitim okullarıyla aynı gün açılıp aynı gün kapanıyor. geçen yaz yaz okulu yapmışlar ama bu sene talep olmamış. servisi var. normalde eğitim 15:30 a kadar sürüyor ama 18 e kadar branş dersleri oluyormuş. genelde çalışmayan anneler tercih ediyor.
ücret aylık 200 tl, servis hariç. 500 tl kayıt parası alınıyor. haziran ayı sonunda başvuru, temmuzda kesin kayıt yapılıyor. bildiğim kadarıyla bu sene kontenjanın çok üzerinde başvuru vardı.
kolaylıklar dilerim.


guliz

bunların dışında devlet kreşi olarak, çiğdem mahallesinde çankaya belediyesinin kreşi, balgatta eski emekli sandığı yeni sgk diye geçen bir kreş, bir de ulus vergi dairesinin kreşi var. bir de gençlik caddesinde vardı ama adını unuttum. 


ikicocukannesi

arkadaslar,

kayıt isi haziranda baslamıs, egitim ayın 19'unda baslıyormus. onume kocaman uc sayfalık bir liste cıkarttım ilceler haric hepsiyle tlf gorusmesi yaptım. sehrimizin batı yakasındakilerin hepsi dolu:( lakin diger yakadakiler sabah ve oglen olmak uzere hatta ikisinde tam gunluklerde acık yer bulabildiler. yarın hepsiyle gorusmeyi planlıyorum. randevu aldım oncelikli olarak yer olanlardan. digerlerinin de yedek listelerine ismimizi yazdıracagım.

servis varmıs bu arada,

elinizi cabuk tutmanızı salık verecegim.

yeni bilgi edindikce buraya ekleme yaparım,

selamlar ve yeniden bol gunesler.ikicocukannesi

gittik, gezdik, gorduk.

onyargılarım:

- devlet kresi yahu. ne olabilir ki, koymuslardır okulların bahcesine iki sınıf, iste bu.

- devlet ogretmeni yahu. ne olabilir ki, alıyordur maasını zaten devletten ne anlar cocuk psikolojisinden, oyunundan, uykusundan vs. vs..

- devlet okulu yahu, binası eskilerden kalmadır, tuvaletleri filan kotudur, yemekhanesinin iyi olacagını sanmıyorum, hatta belki yemekhanesi bile yoktur.

izlenimlerim:

- binalar okulların icinde degil. ozerk binalar. cogu iki uc katlı. bir tanesi tek katlı idi ama ona kabul edilmedik:(

- gezdiklerimizin hepsinin kendine ait bir bahcesi vardı. bizim yazıldıgımızın ayrı bir tarım alanı var, biber ve domates ekmisler ki gozlerimle gordum:) bir de kum havuzu var, kocaman bir havuz, gercekten buyuk. ayrıca buyuk bir park var icinde kaydırak, salıncak vs. vs.. ustelik ahsap metaryel.

- ticari kaygıları yok. devlet fon veriyor, hal boyle olunca musteri muamelesi gormuyorsunuz hatta talep eden taraf oldugunuz icin kendinizi iyi anlatmanız gerekiyor. gec kaldıgımız icin de kendimizi iki kat daha iyi anlatmamız gerekiyor. tum gorusmelerimizde biz bugun olayı yeni ogrendigimizi anlattık mesela. ısrarla ben bir siteye uyeyim orada konuslusaydı billahi bu kadar gec kalmazdım demek durumunda kaldım! kendinizi iyi anlatmanız hatta cok da dil dokmeniz gerekiyor, zira gec kaldık, cok gec kaldık:(

- yine ticari kaygılarının olmamasından mutevellit iyi bir yonetimle harika isler cıkarıyorlar. okul aile birligine yapılan bagıslar direk cocuklara donuyor. bizim yazıldıgımız kreste cok amaclı bir spor salonu var ve oraya brans ogretmenler geliyor. dans, bale, folklor, jimnastik ve muzik dallarında. belli bir ucret karsılıgı dileyen faydalanabiliyor.

- yine ticari kaygılarının olmamasından mutevellit yemek isi guzel gozukuyor. son derece hijyenik bir yemekhane gordum ben bugun. tıpkı yemek sanayi mutfakları gibi idi. yemekhanede cok personel vardı. ve soyle bir dolaba baktıgımda kaliteli malzemeler gordum. bu benim icin bir krietdi mesela. kızıma ise basladıgımda ozel kreslere bakarken buzdolaplarını acmıs ve dolapta kay sut dost sut gibi ucuz marka sutleri gorunce bir daha o kreslerle gorusmemistim.

- genc ogretmenler var idi. bir sınıfa bir ana ogretmen uni mezunu, bir yan ogretmen, meslek lisesi mezunu ve iki stajer dusuyormus. bence bu sayı gayet iyi. lakin bizim yazıldıgımız kres cok populer olmasından mutevellit biraz kalabalık:( bunu da asacagız insallah. mudur yardımcısının demesine gore yıl icinde ayrılan ogrenciler cok oluyormus, bakalım, hayırlısı.

- ogretmenler kendilerini yeniliyorlar, mesela biz hicbir ogretmenle gorusemedik zira seminerde idiler. yıl icinde uc kez egitim alıyorlarmıs bana kalırsa bu guzel. ozel kreslerde boyle bir imkan yok diye biliyorum.

- sınıflarda tv yok. sadece plazma ekran pc var. servis saatine yakın 10 dakika sınırı ile acıyorlarmıs cizgi film. konustum istemeyen veliler cogunlukta olursa bu uygulamadan vazgeceriz dediler.

- mufredat dısına cıkmıyorlarmıs. lakin ogretme zorunlulugu yok. ısrarla mudur yardımcısına sunu soyledim. benim kızıma tekerlemeleri sayıları mevsimleri ogretmeyin dedim, kzımı bahceye cıkartın dedim, arkadaslarıyla sosyallessin, ahlaklı olmayı ogrensin, saygılı olmayı ogrensin bu kafi dedim. gulumsedi:) sizinle iyi anlasacagız dedi, bakalım:)

- yıl sonu gostersi sadece talep eden velilere var, zorunlu degil.

sonuc: cok icime sindi, umarım basladıktan sonra fikirlerim degismez. haftaya kızımı goturecegim ve ogretmeniyle tanısacagız. ondan sonraki hafta da baslıyor insallah egitim ogretim yılı:)

alllaaaah, kızım okullu oldu, bildigin devlet okulu yahu:)

aklıma geldikce ekleme yaparım,
pek tezcanlı ve heyecanla yazdım.


ikicocukannesi

ekleme:

devletin rakamı net ve oyle kafalarına gore takılamıyorlar.

ziraat bankasına aylık odeyeceginiz rakam;

tam gun icin : 200 tl
yarım gun icin : 90 tl

birde okulun kendini goturebilmesi icin konusmaya baglı aile birligine bagıs.

servis dahil degil.Cevaplamak için Üye ol