nOrmal doğum sonrası anal fissür

Ayliz soruyor: 5

Merhaba,

Aranızda, normal doğum sonrası anal fissür (makatta çatlak) problemi ile karşılaşmış olup, ameliyat olmadan çözüm bulmuş olanlarınız var mı? İstanbul'dan bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir hekim var mıdır?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


berlindenbirseda

Dogumunuz ne zaman oldu bilmiyorum, benim iyilestim artik demem iki yili buldu. Bu sürecte ebemin tavsiyesi ile hemen dogum sonrasinda quark (süzme yogurt-cökelek arasi bir ürün) ve kekik, biberiye, limon yaglari ile etanol iceren bir ürünü karistirip kullaniyordum bir ped üzerinde haricen. Sogutucu bir etki yapiyordu, kismi bir rahatlama sagliyordu ama sadece, cok iyilestirici oldugunu soyleyemem. Türkiye'de doktor öneremeyecegim maalesef, kimseyi bilmiyorum.

Kabiz olmamaya calisin, en önemlisi bu. Türkce'de Karniyarik Otu diye bilinen "Flohsamen" denilen bir tohum var, onun dis kabuklarini yogurtla karistirmak kabizliga iyi geliyordu bende, kayisi, erik vb. hic etki etmez, siz sansliysaniz kayisi ile filan da bagirsaklarinizi calistirabilirsiniz. Tuvalette aglatacak kadar acili bir durum maalesef, o anlik aciya karsi da hemen tuvalete cikmadan once vazelin ve lokal bir anestezik krem kullanabilirsiniz, lakin anestezik kremler süte gecebildiginden emziriyorsaniz lütfen doktorunuza danisin. Cok gecmis olsun.


Ayliz

Merhaba,

 

Doğum yapalı dört ay oldu, genelde sebze - meyve ağırlıklı beslenirim, bol su içmeye gayret ediyorum ama kabızlığın önüne geçemiyorum. Karnıyarık otunu da deneyeyim.

Sorun iki yılda ancak son buluyorsa, Türkiye'deki hekimler bu kadar süre beklemeyi uygun bulmayıp, hemen ameliyat önerirler.

Bu sebeple sorun devam ederse, genel cerrah yerine, gastroenteroloji uzmanına mı gitsem diye de düşünmüyorum değil. Ama onlar da bu konulara bakıyorlar mı, emin değilim.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim, size de çok geçmiş olsun.


berlindenbirseda

Iki yil sürmeyebilir sizde, caninizi sikmayin. Mümkün oldugunca ameliyatsiz cozmenin yollarina bakin.

Bu arada Solgar'in "Psyllium Husks Fibre" adi altinda satilan ürünündeki etken madde karniyarik otu imis, cok yakin bir arkadasim ayni dertten muzdarip ve doktorunun tavsiyesi ile bu kapsülleri kullaniyor. Lakin süte gecip gecmedigini bilmiyorum, kendisine sordum, doktoru böyle bir bilgi vermisse yazarim size.

Pirasa yemek de cok faydali bu arada. 


Ayliz

Merhaba,

Ameliyat olmak zorunda kalmak istemiyorum zira ameliyatın da çok masum, tolere edilebilir komplikasyonları yok (komplikasyonlar herkesde gelişecek diye bir şey tabii ki yok ama).

Bu arada, ben de zaman zaman hemoroidi taklit eden şişlik de oluyor. İnternete bakılırsa, bu duruma gelmişse ameliyat şart gibi göünüyor. Umarım karnıyarık otu ve pırasa işe yarar.

Psyllium husks fibre'yi okuduğum kadarıyla emziren hanımlarda kullanabiliyor ancak bol su ile içilmesi gerektiği belirtilmiş.

Yardımlarınız, tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
berlindenbirseda

ayliz size mesaj attim.Cevaplamak için Üye ol