Motor gelişimimiz gelişemedi, ne yapmalı

sevican soruyor: 10

Kızım 14,5 aylık ve bağımsız olarak yürümüyor,ama elden tutunca çok dengeli, markete bile gidiyoruz, temkinli ve cesaretsiz tek başına yürüme konusunda. yürümesini dört gözle beklesem de asıl takıldığım konu tutunarak ayağa kalkmaması ve emeklememesi. daha doğrusu böyle bir denemesi olduğunu da görmedim şahsen :) bir iki yalandan deneme yapıp mızıklayıp beni çağırıyor, yani beni kulanıyor herşey için. yardım etmezsem de sürekli mızıklayan bir velet oluyor. bugün doktoruyla da görüştüm, - emekleme belirleyici değil, kimi çocuk hiç emeklemiyor ancak tutunarak kalkabilmeli ve yattığı yerden doğrulabilmeli dedi. ama elden tutarak güzel yürüdüğü için patalojik bir sorundan endişelenmediğini söyledi.

bu arada ince motorda gayet iyiyiz, üstüne dökmeden kaşıkla - çatalla yemek yiyebilir mesela. karalama yapıp, tek tek kitap sayfası çevirebiliyor falan.
ama ana yüreği endişelenmeden edemiyor işte, dertliyim. deneyimlerinizi, fikirlerinizi dört göz bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


tubatulay

18 aya kadar yürümesi için zamanı var..her cocuk ayrı...emekleme sart değil...koltuklara tutunarak da olsa ayakta durmalı..ince motor iyi demişssin bu önemli bi belirleyici ,cünkü ilk bozulanlardan biri budur...sana önerim kaslarında sertlik var mı yürürken parmak ucuna basıyo mu ayagında şekil bozuklugu var mı,otururken dizlerini kırıyo mu?? fizik tedavi uzmanıyım...


sevican

koltuk sehpa kenarında uzun süre duruyor, sıralıyor, ayaklarının ucuna basmıyor, tam taban basıyor, dizlerini bükebiliyor. elinde poşet falan taşıyor hatta ağır gelirse sırtına atıyor :) yani kaslar normal görünüyor. tutunup ayağa kalkması da yürümesi gibi zamanı gelince mi oluyor acaba. ben hep her çocuğun zamanı farklıdır diye düşünüyordum ama birşeyi atlamak ta istemiyorum.


tubatulay

cocuk nörolojisi ya da fizik tedavi uzmanı içini rahatlatır...muayene etmek lazım...kas hastalıkları yada beyinle ilgili bi problem de(dogum öncesi sonrası gelişen bi oksiyensizlik durumunda) cocuklarda gecikme oluyoo..2.ci sölediğim siz de yok gibi görünüyoo..olsa şimdiye sertlikler gelişmeye başlardı..ama kas hst için muayene lazım....


NORTH_TAN

Cesaret ilgili olabilir mi? Bence yürüyen yaşıtları ile oynasın. Oyun oynarken korkularını unutup cesaretlenip arkadaşlarının peşinden gitmek için kalkıp yürüyebilir. Deneyebilirsiniz. 


ekim_

öncelikle endişeye kapılmamalı,her çocuk farklı gelişiyor; belki çocuğunuz temkinli bir çocuktur..

Ancak bir sorun varsa da atlanmamalı ve bir nörolog ve bir pedagog ziyareti yapılmalı.. korkutmak istemem ama kaba motor gelişim çok çok önemli ve gecikmesi sorgulanmalı..zeynep_bartu

bence dr.nuz endişelenmediyse sizin de endişelenmenize gerek yok, zaten elinden tutup markete bile gidiyormuşsunuz :) benim oğlum da komandalar gibi sürünerek gidiyordu her yere, 10 aylıkken bildiğimiz emekleme şeklini öğrendi, 14,5 aylıkken  da yürümeye başladı. bebekler, kendileri karar veriyor neyi ne zmn yapacaklarına, güle güle büyütün. 


babu

sevican, dr endiselenme dediyse bence rahatla, bir süre daha gözlemle derim. daha ileri olan basamağı yaptığına göre eksik olanı sadece<istemediği için de yapmıyor olabilir.
aklıma gelen 2 noktayı eklemek istiyorum:
1- poyrazın yürümesi gecikiyor diye burdaki dr D vitaminine baktıralım bazen D vitamini eksikliği böyle şeylere yol açar demişti. doktorla bir dahaki konuşmanda bunu sorabilirsin belki.  
2- defne korkuluklu karyolada mı yatıyor? değilse (mesela yer yatağı falansa) etrafta varsa öyle bir karyolada yatırmayı deneyebilirsin diye aklıma geldi. tutunup kalkma işini genelde karyolada yapıyor bebekler. uyanınca biran önce kurtulmak istediklerinden. :)


aysesat

ben korkacak bişey olduğunu hiç düşünmüyorum sevgili sevican..

çok tanıdığımın çocukları emeklemek,tutunup kalkma olmadan 16-17 aya kadar hiç faliyet göstermiyordu.ve sonra yaşıtlarıyla aynı hareketliliği kazandılar

anne yüreği evet ama kendine sıkıntı yapma.kaldıki çok güzel kaşık tutuyor ve elden tutunca gayet iyi yürüyormuş baksana

gelecek ay bak gör koşacak.bol bol parklara ,bahçelere ve koşup oynayan çocuklarla görüş derim:)sevican

Bundan 2 ay falan önce pedagoğa gitmiştik ama bu durum üzerinde daha pek durmuyordum, öyle bi kontrol olsun diye gittik, pedagogta motor gelişim konusunda her çocuğun zamanı farklı yaklaşımındaydı, herşey normal dedi. çocuk nöroloğu için randevu aldım, kolay da ulaşılmıyorlar, önümüzdeki salı gideceğiz. şimdi bebek jimnastiği kitabını okuyorum, bizim tembele biraz jimnastik yaptırıcam :)


oya115

acaba ne yaptınız?? biz de aynı dertten muzdaribiz şu anda? nörolog ne dedi?Cevaplamak için Üye ol