çiş nereden yapılır

hulya_dal soruyor: 10

Merhaba,arkadaşımın 2 yaşında bir kızı var ve bugün annesine''anneciğim çiş nerden yapılır?''diye sormuş.Arkadaşım psikolojik ve gelişimsel bir takım sebeplerden ''kuku''kelimesini kullanmak istemiyor.Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


tiara

zaten çiş kukudan yapılmaz. idrar yolunun ağzı ve vajina iki farklı delik..

kuku kelimesi yerine ne kullanıyorsa, onun hemen üzerinde küçük bir delikten çiş yapıyoruz diyebilir. vajina için bir kelime kullanmıyorsa (bunun gelişimsel nedenini de merak ettim aslında) poponun ön tarafındaki küçük bir delikten çiş yapıyoruz denilebilir. 
kuku kelimesini kullanmanın bir sakıncası yok bu arada, sorun vajina yerine başka bir şeyi karşılayan bir ismi (pamuk, kuş, kutu vs) kullanmak, kafa karıştırıcı olabilir..
bir de çocuklara cevap verirken yalın olmakta fayda var, cevabı çok dallandırıp budaklandırmadan, neyi soruyorlarsa ona yanıt vermek daha doğru. 


turkuazz

kaka yaptığımız yerin önüne başka bir delik var desek:))


ozgu_naz

bu soruya ben de çok cevap düşünmüştüm kızım sorduğunda ve güncelimde de sormuştum:) direk olarak anlattım ben.birdaha da sormadı.herşeyin gerçek ismini söylerken bunu gizlemeyi doğru bulmadım.Zor oldu biraz doğru kelimelerle anlatmaya çalışmak ama başardım sanırım:)tiara

buseveannesi yazdığımı bir daha okuyun isterseniz, takma isim kullanmayın demedim, hatta kuku demenin sakıncası olmadığını yazdım, ve soruyu yazan arkadaşa vajina yerine kuku kelimesini kullanmamasının gelişimsel nedenini merak ettiğimi sordum (keza ben bilmiyorum öyle bir neden)

sadece takma isim kullanacaksanız başka bir şeyin ismini kullanmayın mesela pamuk ya da kuş gibi başka anlamı olan kelimeler kullanılmamalı.
ketrin

benim kızımda ben bazen tuvalete giderken peşimden gelir beni izler kendi bir isim taktı ve memi diyor:) bende sonrada kendi oturuyor tuvalete ve deniyor yapmayı sonra tuvalet kağısı istiyor veriyorum silip sifonu çekiyor:)isim takmakta sakınca yok bencede ve doktor beni izlemesinide doğru bulmuştu birkez sorduğumda ama tabi bu da değişir her anneye göre.


turkuazz

@ketrin çoğu zaman benim oğlum da babası ya da benle tuvalete geliyor.mehmet teber (pedagog) cocuklarda cinsel organlar ve poponun "gizli"olmasi gerektigi algisinin olusmasi icin aile icinde de cok rahat olunmamasini öneriyor.ne yapsam bilmiyorum.kuzeynep

Anlayamıyorum erkek cocuklarda gayet rahat konuşurken kızlarda niye bu kadar çok geriliyoruz. Erkeklerde hemen söyleriz bak Pipin.kizlarda düşünürüz ne desek nasıl ifade etsek diye. Erkek cocuklarında gercek adını öğrenince sorun olmuyor da kızlar öğrenince niye sorun olur anlamam bu maalesef bizim sorunumuz!


neretva

Herkesbu konuda farklı düşünebilir. Ben kendi uyguladığımı söyleyeyim. Mesela meme diye öğretmedim, süt içmek diye öğrettim. Bunun da sebebi uzun süre emzireğimi düşünmemdi. Şimdi dışarıda da süt süt diyor. Tabii ki biraz daha büyüdüğünde 2,5 -3 yaş gibi organın ismi olan memeyi de öğreteceğim. Paralel gidersek şu anda pipi diye öğrettim. Pipi dediğinde gülüşmediğimiz için onu da omuz ve diz gibi birşey sanıyor ve kullanmıyor. Yine 3 yaş civarında penis diye de öğreteceğim, çünkü organın ismi bu. Kızım olsa ona da şu anda kuku derdim, ileride de vajinayı kullanırdım (tabii çişle bağlantılı değil, bebeğin çıktığı yer olarak).

Bunu tartışıyor olmamız bile toplumumuzdaki cinsiyet ayrımcılığının bir yansıması. Kimseyi suçlamıyorum, bunu içselleştirmişiz. Bir arkadaşımız demiş ki, neden kızlarınki için pipi gibi şirin bir ad yok. İyi de pipiyi şirin, kukuyu ise ayıp bir kelime olarak tanımlayan bizleriz. Bize belletilen algı böyle olduğu sürece de vajinalarının yerini bilmeyen (üniversiteden bir arkadaşım tuvalet için olan yeri vajina sanıyordu), ilk gece korkusu yaşayan, normal doğumdan çok korkan (o psikolojiyle çok normal), vajina dedi diye fahişe muamelesi gören nesiller yetiştirebiliriz ancak. İnşallah zamanla düzelecek diye umuyorum.Cevaplamak için Üye ol