kundaklamayı bırakınca nasıl uyuttunuz

elif_ozennn soruyor: 10

merhaba arkadaşlar.kızım 2 buçuk aylık.çok hareketli ve kollarını kundaklıyorum uyuturken.4. aya kadar devam etmeyi planlıyorum.ancak merak ediyorum kundaklama olayı bitince uyuyacağını nasıl anlıyorlar nasıl uyutuyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


neretva

3,5 ay gibi tek kolunu çıkardım kundaktan. Bir süre öyle uyudu. Eğer kendini uyandırmaya devam etseydi geri sokacaktım. Bazı bebekler 6-7 aya kadar kundaklanma ihtiyacı duyuyorlar ve bu normal aslında. Bizimki tek kola alışınca bu sefer 4. ayda diğer kolunu da çıkardım. Yani sadece beli sarılıydı, birden kundaksız kalsın istemedim. 1-2 haftada tamamen çıkardık. O zamanlar şşş-patla, sallayarak, emzikle uyutuyordum. Kundaktan yavaş yavaş çıkarın. Dönüyor olsa bile 6. aya kadar yüzüstü yatırmayın. Bazen 3. ayda dönen bebekler 5. ayda aşırı kilo alıp dönemeyebilirler, ani bebek ölümü sendromu (Allah korusun) açısından risklidir. Benim bebeğim de yüzüstü uyumak istiyordu, ancak 6-7. aya kadar zaten dönemediği için izin vermedim. Dönmeye başladıktan sonra hep yüzüstü uyudu.


olivia

Dayanamadım cok özür dilerim ama kundak gunümüzde emzik icine lokum konması neyse o.cocuğun doğasında elini kolunu oynatmak uyanacak yeniden uyuyacak.cok travmatik buluyorum bu yaklaşımı bebek İcin.güvenli uyku yastığı ise ani dönüşler ve nefessiz kalma gibi tehlikeler İcin birebir.


aytul79

bende kızlarımı kundaklamadım. hiçbir zamanda elleriyle kendini uyandırdığı falan olmadı. hee olabilirde tabii ama bu konuda olivia'ya katılıyorum. doğal haline bırakın bence de. ellerine eldiven takmak yeterli. hem üşümez hemde tırnaklarıyla yüzüne zarar vermez.

neretva; bebeğin yüzüstü yatması konusunda da şöyle bir deneyimim var. büyük kızım 30 haftalık doğdu ve 21 gün yoğun bakımda kaldı. bu süreçte doktorlarımız kendisini yan ve yüzüstü yatırdılar. bende hastaneden sonra evde aynı düzenle devam ettim ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. hatta aksine uykusunda kusma gibi bir ihtimale karşı daha da güvenli. 2.kızımda hep yüzüstü uyumak isterdi. onda da aynı düzene devam ettim.


neretva

Bacakları rahat bırakan kundakların bebeklerin anne karnında hissetmesi için önemli olduğuna inanıyorum. Kundaksız uyuyan çocuklar mutlaka var. Ne güzel. Ama bazı bebekler anne karnının sıkışık, sıcacık ortamını özlüyorlar. Benim oğlum kundaksız 10 dakikada bir uyandırırdı kendini, kundapıla ise 30-40 dakika güzel bir uyku çekerdi. Bebekler doğduklarında sadece başlarını ve çok az kontrol edebilirler. Vücut kontrolü baştan ayağa doğru gelişir. En son topukların kontrolüyle ayak tam yere basar ve yürüme gerçekleşir. Yenidoğn bir bebek 4. aya kadar ellerine tam hakim değildir. Şöyle düşünün, uykunuz var, tam dalacaksınız biri gelip sizi tokatlıyor. Bebeklerin yaşadıkları aynen bu. Yalnız tokatlayan kendileri. Kundaklamak sadece kalça çıkığı açısından sorun olabilir. O da yeni çıkan bacakları serbest bırakan kundaklarla çözülmüş bir sorundur. Bebekler dar ve sıkışık yerleri severler. Geniş alanlarda kendilerini güvensiz hissederler. Hatta büyük yataklarda yattıkları için bile mutsuz olabilirler. Daha büyük çocuklar korkunca masa altına kaçarlar. Bu bize mağara devrinden kalma, anne karnından kalma bir mirastır. Herkes kundaklayıp kundaklamamakta özgür. Ama kundaklamak kesinlikle çocuğu mutsuz eden birşey değil, buna inanmıyorum.

Sevgili Mar, kız bebekler biraz daha erken dönüyorlar. Kuşkusuz bebeğiniz için en güzelini yapmışsınız. Ancak Amerikan Pediatri Kurumunun uyarısı bebeklerin  6 aylık olana kadar yüzüstü yatırılmamaları yönünde. Arama yapanlara bilgi açısından yazıyorum. Bu konuda yaşanmış birçok trajik olay var. En sağlamı sırtüstü veya yan yatırmak.


babu

Neretva cok guzel aciklamis kundagin onemini. Deneyip bulmak lzim elbet. Benim oglum kesinlikle kundakla cok daha iyi uyuyordu. Aksini gozlemleyenin kundaklamasi icin bir sebep yoktur zaten. 


Eldiven onerilmiyor diye biliyorum ben. Dokunma duyusu cok onemli. Mumkun oldugunca kisa sure eldivenli kalmali. 

Kundaktan sonrasi konusunda: Biraz bebegin kendi yonlendirmesine birakmak dogru olabilir. 3 ayi doldurduktan sonraydi, biz hala cesaet edemiyorduk acmaya ama o simsiki bagladigimiz kundaktan bile (mothercredan aldigimiz cok saglam bir kundakti) kolalrini cikarmaya basladi, anladik ki artik uyurken de hareket etmek istiyor, cikardigimizda da ayni sekilde uyumaya ya da uyumamaya :) devam etti. Gozlemleyip dogru zamanda cikarirsaniz sorun olmayacaktir. 3 aydan sonra pek ihtiyaclari kalmiyor aslinda zaten. 

 Damla

Kızımız sabah ilk uykusunu yatağında kendi kendine uyuyor çoğunlukla, gün ilerledikçe farklı yardımlar gerekiyor. Belki kundaklamayı rutin her uykuda değil, ihtiyaç oldukça yapmayı deneyebilirsiniz. Kundaklamayı bırakınca başta ellerini tutabilirsiniz, ben şu anda yatağında kendi uyumaya çalışırken ağlarsa yanına gidip ellerini tutuyorum yatağa doğru hafifçe bastırarak, bazen hemen susup uykuya dalıyor. Farklı koşullarda da uyumaya alışabilmesi için çok katı rutinler oluşturmamaya dikkat ettim oğlumda ve zorlanmadık uyku konusunda fazla, kızımda da aynı şekilde devam ediyoruz. Oğlum dönmeye başladığı dönemde yatağına güvenli oyuncaklar bırakırdık oynarken uyuyakalırdı. O dönemin özelliklerine göre bir şey bulunuyor endişelenmeyin, yeter ki çocuğunuz kendi kendine uykuya dalmayı, uyanınca geri uyuyabilmeyi öğrensin.


sunny

uyumak için kolları bağlamak mı gerekiyormuş ilk kez duyuyorum. bu fikirleri sizlere kim veriyor eski kuşaktan birileri mi ? çevremde de hiç kundak yapan birisi görmedim merak ettim doğrusu.


Meowwow

Biz kundaklamayı ne yazık kı 7 ya da 8.ci aya kadar sürdürdük. Kundakla o kadar güzel uyudu ki cesaret edip çıkaramadık ama 7.ci ayda her türlü kundaklamayı çıkmaya başladı ve bir kaç hafta ağlayıp yeni doğmuş gibi davrandıktan sonra uyumaya başladı. Ben her gün kendime çok kızdım neden 3 4 aylıkken yapmadım bunu diye. Ama kollarını sallamaktan uyumuyordu. Tecrübesizlik işte.SelmaOnurEmre

2 hafta once ikinci oglumu dunyaya getirdim Su an Kanadada yasiyoruz. Hastanede butun bebekleri kundakliyorlar burda. Ve kesinlikle sonrasinda da tavsiye ediliyor. Arkadaslara katiliyorum kesinlikle bebek uyurken kendini daha guvende hissediyor Guncel bircok kaynakta da tavsiye ediliyor. Tracy Hogg okuduysaniz o da tavsiye ediyor. Yani bebege lokum yedirmekle falan kiyaslanamaz.


dincelay

http://www.bebek.com/yenidogan_sagligi_ve_guvenligi/ani_bebek_olumu_sendromunu_nasil_onleyebilirsiniz
yüzüstü yatırma ani bebek ölümlerini artıran nedenler arasında sayılıyor artık. Bu nedenle bebeği yüzüstü yatırdığınızda 6 aya kadar yalnız bırakmamanız gerekir. Gece uykusunda da bunu yapamayacağınız için, bence güvenli yatış yastığı kullanmak en iyisi. Ben yüzüstü uyutup, iyice dalınca yarım saat sonra falan güvenli yatış yastığına alıyorum, bu arada da başında bekliyorum, uyandırmıyor kendisini. Ama sırt üstü yatırırsam moro refleksi nedeniyle sürekli sıçrayıp uyanıyor.


Cevaplamak için Üye ol