ek gıda

serap_ayse soruyor: 6

ek gıdaya başlayalı 15 gün oldu ama kafam allak bullak. günde kaç  öğün verecem ne ölçüde olacak ne zaman emzirecem emzirmeleri azaltacak mıyım? üfffff 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ozlemdevrim

Ben de o dönemi çok zor bulmuştum..Ama geçiyor ve herşey düzene giriyor hiç merask etme ve hiiçç kendini germe..Sadece acemiliğin verdiğ bir kaygı o kadar, ama yakın zamanda ustalaşacaksın :) Madde madde önerilerde bulunayım:
1. Kesinlikle emzirmeyi azaltma, özellikle ilk 9 ay (bazıları için ilk 12 ay) öncelik anne sütü..Yeni vereceğin gıdalar tıpta tamamlayıcı gıda olarak geçiyor..Yani öncelik anne sütü..O yüzden emzirebildiğin kadar emzir :) Nasılsa yıllarca ek gıda yiyecek :)
2. Öncelikle öğlenleri başlamak tavsiye ediliyor..Gece gaz vs yaparsa uykusunu bozabilir ek gıda diye.
3. Neyle başlayacağın konusu aslında muamma..Kimisi yoğurt diyor, kimisi meyve, kimisi sebze..Bununla ilgili bilimsel bir çalışma tabiki yok..Ben yoğurtla başladım..Çocuklar genelde yoğurdu seviyor..
3. Yoğurdu kendin mayalaman öneriliyor..Çünkü mayaladığında onun bağırsakları için yayarlı bakterileri de almış oluyor ve katkı maddesi de almamaış oluyor..Mayaladığını sevmezse babymix de verebilirsin demişti doktorum bana..
4. Önce 1 çay kaşığı yoğurt ( sebze püresi ya da meyve püresi) ile başlıyorsun, bir sonraki gün 2-3 çay kaşığı, sonra 3-4 gibi..1 hafta sonra 50-100 cc alabilir..Ama sakın miktarlaraa kafayı taakma..1 haftanın sonunda 50-100 cc yemiyorsa bunu sakın dert etme..Her çocuğun gereksinimi farklı..Yemezse hiç üzülme nasılsa emiyor.Bebeğine şu anda verebileceğin hiçbir besin enin sütünden daha faydalı ve daha kalorili değil!
5. Aynı anda ilk kez denediği birden fazla besini birlikte verme..Alerjisi olursa hangisinden anlayamazsın..Yeni bir besin için 3 gün dene, sonra bir başkasını ekle ya da geç..
6. Geçiş süreci 1-2 ayını alacak..1 günde alışmıyorlar..Dert etme..
7. Sebze püresini ilk önce tek bir sebzeden ( havuç mesela) başla, 3 gün sonra yeni biğr sebze( patates mesela) eklersin..3 den fazla çeşitli önermedi doktorumuz, damak zevki açısından..Barış da sevmedi zaten aşırı karışık..İçine püreyi yaptıktan sonra bir tatlı kaşığı kadar sızma z. yağı ekleyebilirsin..
8. Ek gıdaya geçişte kabızlığa dikkat...
9. Carlos Gonzales in Çocuğum Yemek Yemiyor isimli kitabını oku mulaka! Çok rahatlayacaksın :)
10. İlk deneyeceğin gıdayı açken vermeyi önerenler var, hani sevip sevmediğini daha rahat anlayabilirsin belki..Tok da ondan mı yemedi sorusu açısından..Senin tercihin..Kimisi de önce mezirip sonra ek gıda veriyor, hani öncelik anne sütü olduğundan..
11. ASLA ASLA ASLA ZORLAMA! Teklif et ama istemiyorsa zorlama! O kazanır, bi de üstüne üstlük yeme davranışı problemli olur..
12. Tuz yok, ek şeker yok..Benim doktorum pekmez bile vermemi istemedi..
13. Bazı gıdalar ilk yıl yasak..ÇİLEK, PATLICAN,BAKLA,BAL gibi..
14.Mümkünse organik gıda mümkün değilse mevsim meyve sebzeleri..
BENDEN BU KADAR, KOLAY GELSİN :))ozlemdevrim

Ne kadar yiyecek sorusunun cevabı: O istediği kadar yani ihtiyacı kadar  yiyecek, doyduğunda ağzını açmayacak ya da kafasını çevirecek..Annecim doydum diyecek :)
Ben miktarlara çok takmıştım başta, keşke yapmasaydım :( Oğluşu da üzdüm kendimi de..


ediluj

sakin moreli bozma,ilk başta bu çocuk sanırım birşey yiyemiyecek diye düşünmüştüm,ama şuan (iki aylık süre sonunda)pek bir sorunumuz kalmadı.sabır, en önemlisi sanırım annelikte,ama asla inatlaşmaya gitme ters tepki verir dedi deneyimli anneler,bizde şarkılarla şaklabanlıklarla yiyebildiği kadar yedi,şimdi ise kendi acıkınca bir kaseyi hüpletiyor:))
bebeğin süt çocuğu henüz,öncelik süt günlük en az 500 cc anne sütü veya devam maması almalıymış,yine ek gıdalara da anne sütü ekleyebilirsin(anne sütünü kahvaltıya,muhallebiye,çorbaya karıştırıp hatta yogurt mayalayan annelerde var,malesef benim sütüm okadar olmadığı için hepsini yapamadım)
http://hemannehemdoktor.blogspot.com/ kendi blogumda ek gıdayla ilgili bir kaç yazı yazmıştım inceleyebilirsin...


shule

bizde bi ay oldu ek gıdaya geçeli daha doğrusu geçemeyeli..ilk başlarda biraz biraz alıyodu ama şimdi kaşığı görür görmez kafasını çeviriyo eliyle vuruyo resmen kavga ediyo benimle...komşumun oğlu benim oğluştan bi ay küçük dün gözümün önünde iki kase meyve püresini hüpletti inanamadım benimki iki kaşık alsa şükrediyorum,sebzeyi hiç ama hiç sevmedi (bi sürü farklı şekilde denememe rağmen) yoğurdu ilk başlarda alıyodu ama şimdi onuda reddediyor.Muhalllebiyi ve kahvaltıyı idare edecek kadar yiyo bazen hiç yemiyo...ha bire beni emmek istiyo kilo alımıda çok iyi akranlarına göre hep önde ama ne zamana kadar emzircem alışması gerek yeni tatlara..arka arkaya diş çıkarıyo acaba ondanmı iştahsızlığı ?Ne zormuş be anne olmak :))


serap_ayse

çok teşekkür ediyorum.


leman_kl

kızlar harikasınız .cook tşk ederim hepinize.bu bilgiler cok işime yarıycakCevaplamak için Üye ol