Bakıcım ve kızı

Hamster soruyor: 10

Çalışan bir anneyim,ailemle aynı sitede yaşıyoruz.Kızımı sabahları anneme bırakıyorum.Anneme yardımcı olması açısından birde bakıcımız var.Şu an üçüncü bakıcımız ile devam ediyoruz,ilk ikisi 09:00-15:00 arasında çalışıyordu,yeni bakıcımızla 08:00-18:00 şeklinde anlaştık tam gün çalışıyor.Hem çocukla hem ev işleri ile ilgileniyor.Kızımla annem ilgilendiğinde ev işlerine vakit ayırabiliyor.Özellikle ikinci bakıcımızdan çok çok memnunduk ancak ailevi sebeplerden bırakmak zorunda kaldı.Yeni bakıcımız 28 yaşında,bazı problemler olsada genel anlamda istediğimiz özellliklere sahip.4 yaşında bir kızı var,kızına annesi bakıyor.Görüşmemizde annesi rahatsızlandığında yada önemli bir işi olduğunda kızınıda getirmesinin mümkün olup olmadığını sormuştu,bende böyle bir şeyin çok sık olmayacağını düşünerek,kızıma da arkadaş olur diye açık açık çok sık olmadıktan sonra sorun değil diyerek kabul ettim.Henüz 1 ay bile olmadığı halde kızını 6 kere getirdi.İlk getirdiğinde kızım ile iyi anlaşamamışlar,kızım tüm gün ağlamış,akşam gittiğimde inanılmaz huysuzdu.O gün annem bakıcı ve kızını erken göndermek zorunda kalmış.Sonra ki gelişlerinde kızım biraz daha alışmış ancak hem bakıcı değişikliği hem bu olay sanırım kızımı çok olumsuz etkiledi.İnanılmaz hırçın bir çocuk oldu.Asla huyu olmadığı halde geceleri ağlamalar başladı.İşin başka bir boyutuda kızını getirdiğinde normal olarak kızıyla ilgileniyor ve kızıma bakmakta anneme kalıyor,ev işleri ile ilgilenmeye kalksa annem iki çocuğa birden bakmak zorunda kalıyor.Annem tatlı bir dille bu kadar sık getirmemesini rica etmiş.Şimdi annem tatilde,kızımın başında ablam var ve maalesef bu hafta bir gün hariç kızını da beraberinde getirmiş.İlk görüşmemizde kendimi çok net ifade ettiğim ve annem uyardığı halde bu şekilde davranıyor olması fazlası ile canımı sıktı.Burada istenmeyenin bir çocuk olduğu düşüncesi de canımı sıkıyor açıkçası.Bakıcımla konuşacağım ancak söz konusu küçük bir çocuk olduğu için daha dikkatli olmam gerektiğine inanıyorum.Nasıl bir tutum sergilemeliyim?Fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


benjamin2010

İşimize çocuğumuzu götüremediğimiz için bakıcı tutuyoruz,çocuk bakmak ciddi bir iş kızını yanında kesinlikle getirmemesi gerekiyor. Yeni bir bakıcı arayışına girin bence,kolay gelsin.


zynpsrz

İyi niyeti suistimal var maalesef. Annenizin uyarısına rağmen hala sık sık getiriyorsa, işini kaybetmeyi göze almıştır bence. Kızını getirmese bile, sizin kızınız artık bakıcısına "o kızın annesi" gözüyle bakıyordur diye düşünüyorum.. Tabi ki hepsi çocuk, hepsi masum, ama sizi bu kadar üzmeye de hakkı yok.


nisa2010

bakıcılık yapanlar ,yaptıklarının iş olduğunu ne zaman kabul ederse o zaman adam oluruz belki.bizler çalışıyoruz ,iş kuralları neyse uyuyoruz ama bakıcılık yapanlar (hepsi değil tabi) böyle bi iş ahlakı oluşturamıyor kendinde. annen de varken başka birini bul derim .


nilayy

Bakıcı arayışındayken çocuklu olanladan uzak dur demişlerdi; demek ki buymuş anlatmak istedikleri. bana biraz suistimal var gibi geliyor. evet çok nadir bir durum olur getirsin kızını ama böyle sürekli olması pek hoş değil. Sonuçta biz işyerlerimize çocuklarımızı götüremediğimiz gibi bu bayanın da bunu yapmıyor olması lazım. Bana kalırsa 1 kere de siz konuşun kendisiyle bu konuyu... ya bir de çalışan bir annenin çocuğuyum bende. eminim sizin kızınız annesiyle yanyana olabilen bakıcınızın kızını gördüğünde içten içe üzülüyordur. malesef ben de annesi yanında olan birini gördüğümde içim giderdi. bu bende psikolojik açıdan fena yıkım vs olmadı hiçbir zaman, hatta siz durumunuzu anlatmasaydınız aklıma bile gelmezdi. Ama anlatınca kızınızın huysuzlanma sebebinin bu olabileceğini düşünmedim değil.


kedilerinannesi

bence açık açık konuşun eğer bu kadar sık getirecekse çocugunu öyle bakıcı arayışına girersinz. bakıcı kolay bulunmuyor bulduğun iyi olmuyor... önemli olan elindekinden en iyi performansı alabilmek. belki annenize çok yük bindiğini oyüzden çocu getirmemesi gerektiğini anlatabilirsinizTATLI_CADI

Bakıcınızla net bir şekilde konusun.sonucta hicbirimiz is yerimize çocugumuzla gitmiyoruz.calistigi yerde bütün vaktini size harcamalı.yapamıyorsa başkasını bulun bence.nasıl olsa anneniz biraz idare edebilir


belladona

Burada küçük bir çocuğu istemiyormuşum gibi hissedip üzülmenize de gerek yok ayrıca, sonuçta orası sizin için ev olsa da bakıcınız için işyeri, hiçbirimiz işyerimize çocuklarımızı getiremiyoruz; ve patronlar çocuğumu istemiyor onun ne durumda kaldığını düşünmüyor diye de üzülmüyoruz. Koşulları uymuyorsa kendisine başka bir iş bulabilir, sonuçta kendi küçük kızı da bu durumlardan olumsuz etkileniyor olmalı. Bence ona sürecin devamı için kızını tekrar getirmemesini ve gerekçelerini söyleyin, sık olmamak şartıyla gelebilir dediğinizde birsüre sonra yine başa dönersiniz. Ama insanlık hali, hastalık vb. durumlar olabilir nadiren, ozaman da zaten başka çözüm yolları aranmalı


karanfilim

Sedaanne ye katılıyorum.Annemin kafası iki çocuğu kaldırmıyor deyin.Betul_lalezeynep

Benzer bir problemde ben temizlikçimde yaşamıştım. Kızıyla gelmeye başlamıştı. Bir taraftan kadın temizlerken diğer taraftan benim kızımla kızı batırmaya başlamıştı.

Ben işteyken annem neden yanımda değil serzenişleri başlamıştı... 
Uyardım artık getirmiyor. Ancak benim yarıdmcımın kızı anaokuluna başladı o avantajımız olmuş oldu


mutluannelif

Daha önce de sormuş muydunuz sanki bakıcınız başlamadan önce sanki yanlış mı hatırlıyorum bilmiyorum ama zaten bu işin olmayacağı belliydi. Bakın kızım 2,5 yaşında, tüm gün beraberiz. 4 yaşında bir ablası olsa eminim ki zaman zaman kavgalar, kaprisler çok uğraştıracaktı ki kardeşinden bahsediyorum kaldı ki bir başkasının kızıyla kızınızın daha doğrusu 4 yaşındaki bir kızın uyumsuzluğu çok normal. O kız istenmeyen çocuk gibi düşünmeyin. Çocuklar masumdur, onları zora sokan bizleriz. Sanırım başka bir bakıcı aramanız gerekiyor daha çok kimse zarar görmeden. Yerinizde olsaydım annemi bahane etmezdim de direkt konuşurdum. Bazen net olamadığımız için sorun yaşıyoruz zaten.Cevaplamak için Üye ol