Kreş hakkında

ediul soruyor: 4

Merhaba ,

Kızım anaokuluna başladı. Bizim için halen sürmekte olan tuvalet eğitimi ve sorunlu yemek yeme seansları düzelir mi? Faydaları ve zararları..Tecrübeli annelerin paylaşımlarına ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ebrucncyln

Merhaba. Ben de oğlumu geçen hafta Pazartesi başlattım geçen hafta uyum sağlaması açısından 2 saat götürdüm 3 gün yanında durdum kalan 2 gün bir saat yanından ayrıldım. öğle yemeklerini evde yemesine rağmen okulda aşırı tepki verdi tuvalet konusunda sorun yaşamadı öğretmenleriyle de gitti tuvaletine temmuzda eğitimini halletmiştim evde.


yemek konusu sıkıntı yarattı ilk defa kendini yere atma davranışı sergiledi zaten ısrar olmuyor okulda da sadece ister misin diye soruluyor ve bunu reddetti. dün evde kahvaltısını yaptırdım okula gittik ben geri çıktım 9.30-13.15 arası kaldı orada yemek dışında sorun olmadı, yine yememiş ağlamış evde yedirdim uyuttum.

bugün erken götürdüm sabah kahvaltısını sever okulda öğretmenleri ve arkadaşlarıyla aynen evdeki gibi yaptı hatta daha da iyisi her şeyini kendisi yedi. ben o arada yine çıktım okuldan, saat 13.15 te okula gittim sadece öğle yemeğini yememiş yine kendisini yere atmış ama daha kısa sürede kalkıp oynamış. ben okula gittiğimde yanıma geldi anne ben oynadım kirlendim, balon yaptım, suyla oynadım, gibi cümlelerle kendini anlattı, ve cümle sonunda okulda su içeceğim evde yemek yiyeceğim dedi, tamam dedim, aldım eve getirdim, evde yedi yemeğini ve de o kadar acıkmış ki  kendi isteğiyle rahatça yedi. 

Sürece alışma evresindeler orada mutlu ama başlangıçta orayı sadece oyun oynama alanı sanıyordu git gide yemek saati olduğunu da kavrıyor daha küçükler ve ilk deneyimleri alışacaklar eminim süreçte baskıcı olmamak  ve onlara destek vermek en önemlisi. siz de rahat olun. 


mustafamami

henüz tuvalet eğitimi konusunda bir deneyimim yok fakat oradaki çocukları görünce hem sevmediği şeyleri (sebze) yemeye hem de kendisi yemeye alıştı oğlum. bir arkadaşımın oğlu yemekle ilgili sorun yaşıyordu, kreşe başlattı. kreşte şöyle bir uygulama varmış; çocuklar tabaklarına yemeği kendileri koyuyorlar, ama tabak bitecek. yani çocuk ne kadar yiyeceğini kendisi belirliyor ve hepsini bitiriyor. çocuğun yemesi düzeldi bir süre sonra... inşallah alışır kızınız...  


ediul

Merhaba .Çok sağolun cevaplarınız için..benim çalışma saatlerim denk düşmediği içim kreşe adapte konusunda çok yanında olamadım kızımın.Eşim destek verdi. Kreş e başlayalı 1 ay ı geçti yemek olayı sorunlu gidiyor.genelinde iştahsız bir çocuk ve herşeyi yemiyor.Çalıştığım için tuvalet eğitimine de eğilemedim.Kayınvalidem bakıyordu son bir senedir oda yardımcı olamadı. Baskıcı olmamak için zamana bıraktık bu seferde geciktiğini düşünüyorum. Kreşe e hevesli gidiyor ama dediğiniz gibi sanırım yaz döneminin etkisi ve oyun gruplarının yoğunluğu dolayısıyla oyun oynanan yer gibi algılıyor. İkindi de verilen kek vb besinler yüzünden de akşam yemeği sorunlu geçiyor en fazla iki kaşık yada çatal..sonrası yemek istemiyorum..ne sorsak bağırarak cevaplar ve sürekli herşeye hayır demeler..diğer çocuklardan etkilendiğini düşünüyorum.Sosyal anlamda çocuklarınızda neler oldu? Çok teşekkürler cevaplar için :)


iflah_olmaz

kreşin öz bakımlarını öğretme açısından çok faydalı olduğunu düşünüyorum.sosyal açıdan da .bana göre kreşin tek dezavantajı sürekli hasta olmaları.Cevaplamak için Üye ol