lekeleri nasıl çıkartıyorsunuz

erimonat soruyor: 10

oğlumla ek gıdaların tadına bakmaya başladık ama kıyafetkeri leke oluyor ne kullanıyorsunuz

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


BerinT

benim oğlum iki yaşında ve hala lekelerle başım dertte.bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.:)


YesilAnne

Makinelerde,bebeklerimizin çamaşırlarını yıkarken kullandığımız granül sabun yada sabun tozları, tek başına maalesef lekeleri çıkarmada yeterli olmuyor.Ben kıyafetler leke olduğunda bekletmemeye gayret ediyorum bence işin en önemli adımı bu. Lekenin kurumasına izin vermemek lazım. Benim en önemli yardımcım şu Duru yada Hacışakir kalıp şeklinde, dikdörtgen, klasik, kocaman beyaz sabunlar vardır bilirsiniz. Kıyafetlerin lekeli kısımlarını önce ılık suyla ıslatıp o sabunla çitiliyorum. Leke yoğunsa, çıkması zor görünüyorsa çitilemeden önce sabunu sürüp ıslak bir şekilde bir müddet bekletiyor ve sonra çitileyip,durulayıp makineye atıyorum. Lekeler gerçekten bu yöntemle çıkıyor.Kaka lekeleri bile bu yöntemle çıkıyor.Tavsiye ederim ben çok memnunum.Beyaz çamaşırlarda da daha bir beyaz olması için granül sabuna ek olarak,  detarjan gözüne çamaşır sodası ekliyorum.


mkv

Bizim de en buyuk sıkıntımız havuc lekesi idi. Havuc lekesini direkt olarak gunes ışıgında bekletince lekeler cıkıyor. Ama digerleri icin (özellikle kaka) ben domestosun sıvı leke cıkarıcısı var onu kullanıyorum ve artı ekstra durulama. bi de ben kucuk gelen eskilerden bir kacını yemek kıyafeti olarak feda etmiştim. Tabi lekeleri bekletmemek de işe yarıyor ama bazen ona bile fırsat bulamıyordum. Bi ara kosla vanish max da kullandım ama onda lekeler cıkmamıştı


sedaydin

bütün lekeleri cıkartan bir önerim var size...
ama bunu benim gibi hem her türlü kimyasalı cocugunuzdan uzak tutmaya calısıyorsanız uygularsınız sanırım:
Yanıt:KÜL SUYU
ben şöyle yapıyorum, 1 kilo kadar meşe külünü kovaya dök, üstüne 10 lt su ilave et, 3 gün boyunca günde 3-4 kere karıstır. 4. günün sonunda üstte birikmis suyu bir kaba bosalt. bu eski yöntem mucizevi bir şekilde elma dahil herturlu lekeyi cıkartıyor. ancak, leke olustugunda yıkamadan camasırı legene koyun, üzerine küllü su dökün, sonra granul sabunla makinede yıkayın (devamında da ben yumusatıcı gözene sirke+5 -6 damla esansiyel ya( portakal gibi...) koyarak yıkıyorum)

meşe külünü nerden bulabilirsiniz? odun fırın olan heryerde....

çünkü meşe külü is ve koku yapmaz bu yüzden ekmek-pide yapımında kulllanılır. rica eder alırsınız...

camasır yıkanıp, ütülenmisse o lekenin cıkması cok zor...

ben ev temizliginde ıslak zeminlerde de kullanıyorum, mükemmel derz temizliyor. inanmazsanız, babanenize, ananenize sorun :)


Damla

Ben de tam boşverin çıkmaz diyecektim. Elma, şeftali ne yaparsanız çıkmaz yazacaktım. Biz lekeli giysi giydirmeyi çoktan kabul etmiştik. 3-5 takım dışarısı için giysisi olurdu, onlar da ilk dışarıda yemek yemede lekelenirdi. Güneşte çıkan havuç lekesi, kül suyu ilk kez duyuyorum.

Ben de çamaşır suyunu pek sevmediğimden çok seyrek olarak tüm beyazları bir süre bekletirdim ama bazı lekeleri çamaşır suyu bile çıkartmazdı. Ama sonra kokusu gitsin diye defalarca yıkardım ama kısa sürede yeniden lekelenirdi.

Ilgaz yemeklerini kendi yediği için yakanın yanında bir de bilekleri ve pantalonlarının dizleri çok kirlenirdi, yemeği döküp sonra ellerini kollarını sürdüğü, sonra da bacağına dokunduğu için. Ikea'nın kollu önlükleri giysi yıkama sirkülasyonun azaltmıştı. Aslında yine lekeden korumaktan çok, her öğünden sonra üst değiştirmemek için kullanıyorduk.

Bir blogda eski tişörtten mama önlüğü önerisi görmüştüm ama adresini bulamadım.

Pratik annenin de bir önlük önerisi vardı: http://www.pratikanne.com/2008/05/bir-makas-ile-pratik-zmler.htmlsedaydin

Damla ben sana bir dahaki görüşmemizde bir sise getireyim bir dene...
ilk basta herkes soguk baktı ev halkı olarak, sonra tekrar tekrar gorunce vay be diyorlar :) hem de ekonomik...


sedaydin

pastel boyalarda yaramıyor maalesef :(
ama külün kendisiyle ovabilirsin, bir de arapsabunu bazen cok sasırtıcı derecede cıkartabiliyor.


BerinT

MerhabA Seda,
bu külle temizliği ben de duymuştum ama uygulamadım hiç.aslında biraz zahmetli geldiğinden belki..hemen yan binada bir fırın var,belki de denemeliyim diyorum şimdi.
sirke ve tuz ikilisinin hem antibakteriyel özelliği,hem de parlatıcı etkisi var diye biliyorum.özellikle bulaşıklar ve yer temizliğinde kullanıldığını biliyorum.arap sabunu ise hem kişisel bakımda ,hem de ev temizliğinde kullanılıyormuş.ve zeytinyağından imal ediliyormuş.
tüm bunlar çevremden duyduklarım.ama doğrudan kullandığım bir sirke var,o da ara sıra.ama üzerine eğilip,hayatıma aktarmak istiyorum.
şu sitede alternatif yaşam önerileri var,ilk şartta kimsayala hayır.
kosla vanish kullanan arkadaşımız lekeler çıkmadı demiş,reklamlardaki deneyler gerçek değil o zaman,öyle mi?Damla

Peyibal,

Benim kuzum blogunda vardı pastel boya temizliği: http://benimkuzum.blogspot.com/2009/07/sut-ve-limon-biraraya-geldi-veeee.html

Bizim de bir kalorifer peteğinde var nazar boncuğu olarak duruyor denemedim henüz.


defdef

Herkese merhaba,

Ben lekeler için Amway leke çıkarıcı sprey kullanıyorum. Pastel boyayı bilmiyorum ama lekelerin tamamından kurtulduk. 

Şuradaki linkten inceleyebilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol