kız bebekte alt temizleme

burcuveduru soruyor: 10

merhaba,

buraya yeni üye oldum; bu ilk sorum olacak hatta :) 
23 günlük bir kızım var. alt temizleme sırasında vajinayı nasıl temizlemeliyim ya da temizlemeli miyim emin olamıyorum. krem kalıntısı ya da akıntı gibi bazı beyazlıklar var. pişik önleyici krem bulamış olabilir mi diye temizlemek istiyorum. ama krem değil de anneden geçen hormonlar nedeniyle olan akıntılarsa onları da çok temizlemek mantıklı gelmiyor. jinekologlar yetişkin kadınlar için dahi çok temizlemeyi ortamın ph'nı bozması ya da yaralı bakterileri yok etmesi sebebiyle çok önermiyor sonuçta. bu konuyu doktora falan danışan var mı aranızda acaba? siz nasıl yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


CokBilmis

Ben temizlemiyorum :) Eğer çok fazlalaşmışsa, haftada bir kere banyodan sonra kulak çubuğu ile hafifçe fazlalıkları alıyorum. Vajina onlarla güzel bence :) Bir şey de bildiğimden değil. Kimseye de sormadım. Bana zaten normali öyle olmalıymış gibi gelmişti....


Merih_Eylul

bende banyodan banyoya sadece su dökerek temizlemeye çalışıyorum.Doktorumuza danışmadık bu konuda ama olması gereken sadece su ile temizlemek bence.

 


Yenidenanne

Buyukler icin vajina temizlenmez diyor doktorlar, bebeggin vajinasi temizlenir mi hic, ortamin dogal kimyasal yapisini bozarsiniz.


serapipek

kızınız daha 3 haftalık, o vajinadaki beyazlıklar doğumdan sonra kalan beyazlıklar,eğer temizlemeye kalkakrsanız hem tahriş edersiniz hemde canını acıtabilirsiniz. Zamanla geçiyor zaten kendiliğinden. Ayrıca pişik kremi sadece dış kısma sürülmeli vajinanın içine değil. bu arada kulak çubuğuyla temizleme yönteminide ilk kez duydum...


incibora

pessssss.....incibora

kulak çubuğu! pesssss!


hiranin_annesi

ben kiz cocuklarinda alt temizligi ile ilgili bir yazi okumustum internette guvenilir bir doktor kendisi yazisinda kiz cocuklarinda alt temizliginin iyi yapilmasi gerektigni yazmis mikroplara acik bir ortam cok cabuk mikrop kapar diye okumustum benim kizimda dogdugunda hemsire bana yardimci olmustu alt temizligi konusunda pamugu islatarak biraz kabaca olacak ama vajinanin dudak ic kisimlarini temizlemis ve temizligi vajinada baslayip popoya dogru silmemi soylemisti popoya surulen mendil asla tekrar kullanilmamali dedi ben her zaman dogdugundan beri hemsirenin gosterdigi bicimde temizledim avrupadaki hemsireler ve doktorlar boyle oneriyor Allaha sukur enfeksiyon durumuyla karsilasmadik.


sanat

evet arkadaş doğru söylüyor kız çocuklarında önden arkaya doğru temizlik yapmak gerekiyormuş.benim kızımda idrar yolu enfeksyonu oldu 1,5 aylıktı çok ağladı durmadan dr götürdük idrar testinde ortaya çıktı.kakadaki mikroptan kaynaklanıyormuş.yeni doğan bebekler çok sulu yapıyor bulaşmaması imkansız neyse geçti çok şükür antibiyotık kullandık.ben ıslak mendilleri önce yıkıyorum sonra buzdolabı poşetine koyup öyle kullanıyorum en azından kimyasalları biraz olsun gidiyor arkadaşım önermişti..CokBilmis

@ incibora: Sanırım pessss! diyerek seslendiğiniz anne ben oluyorum :) Gördüğüm kadarıyla erkek çocuk sahibisiniz, sanırım bu nedenle yanlış anladınız beni. Sizin gibi başkaca yanlış anlayan olmasın diye ayrıntılı yazayım (gerçi kız çocuk anneleri anlamışlar kastettiğimi gördüğüm kadarıyla):

Kulak çubuğunu vajen deliği içine sokup da temizlik yapıyor değilim. Kadınların vajina iç dudakları ile dış dudakları arasında ve klitoris çevresinde beyaz kalıntılar oluşur. Banyo sırasında yıkanırken ovalarsanız çıkar gider. Ama kız bebeklerin o bölgeleri ovalanmadığından, sadece suya sokup çıkarmak o beyazlıkların gitmesine yetmiyor. Olduğu gibi bırakınca da bazen bir süre sonra dışarıdan gözükecek kadar fazlalaşıyorlar. Bu durumda bir kulak çubuğuna krem sürerek bastırmadan o fazla beyazlıklar alınabilir.

Bu işlem kesinlikle bebeğin canını acıtan, tenini zedeleyen ya da mikroplara açık bir duruma gelmesine yol açan bir işlem değildir. Kulak çubuğuna krem sürüp elinizin üzerinde gezdirmekten bir farkı yoktur.

Kaldı ki ben kulak çubuğunu kızımın vajinal kapalılığını açmak için de kullanıyorum. Doktorumuz da durumu biliyor. İlk 1 sene her ay muayene gittiğimizde vajen girişi muayenesi de yapılıyordu ve kulak çubuğundna kaynaklanan bir sorun yaşamadık. Hala gerektikçe aynı uygulamayı yapıyoruz ve doktor kontrollerimizde her şey normal görünüyor. Doktorumuz bırakın bizi men etmeyi, neşterli çözüme gerek bırakmadığımız için bizi tebrik ediyor.

Merak ediyorsanız şuradan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz:
http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/09/vajinal-yapsklk-nedir-nasl-tedavi.html

Başınıza gelmeden kimseyi kınamayın lütfen :)


burcuveduru

hamilelik öncesinde yeterli su içmemekten kaynaklı idrar yolları enfeksiyonu yaşamış biri olarak ben de önden arkaya temizlemeye oldukça dikkat ediyorum. bebeklerdeki idrar akışının vajina çevresinde kalan mikrobik kalıntıları temizleyemeyeceğinden şüphe duyduğumdan bu soruyu sormuştum. cevaplar için teşekkür ederim. aslında pişik önleyici kremi sadece popoya sürmeye dikkat etsem de bu konuda biraz daha özen gösterip konuyu doktora danışmak sanırım en iyisi. bu arada hiç bilmediğim bir konuda da verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim "çokbilmiş". Cevaplamak için Üye ol