Top havuzlu çocuk oyun alanları ile ilgili

Milford soruyor: 7

Özellikle kışın, çocuklarımız enerjilerini daha rahat atabilsinler diye top havuzu da olan çocuk oyun alanlarına götürüyoruz çoğumuz. Geçtiğimiz haftasonu böyle bir mekanda yaşadığımız bir olay bu tür mekanların ne derece temizlendiği veya temiz olduğu konusunda şüpheler yarattı kafamda. Anadolu yakasının popüler oyun alanlı cafelerinden birine gittik kızımla. Kızım oyunun heyecanına kendini kaptırınca, tuvalete yetişemedik ve top havuzunun içinde küçük bir kaza yaşandı. Bir yandan üst değiştirmek için tuvalete koşarken, bir yandan da görevlilere durumu anlattım, o alanın temizlenmesi gerektiğini hatırlatarak. Suratlarının asıldığını farkettim, ama aldırış etmedim. Mekandan çıkarken farkettim ki, hiçbir temizlik faaliyeti yok. Anlaşılan şöyle bir bakış atıp olduğu gibi bırakmışlar. Miniklerin olduğu bu tür yerlerde bu tür kazalar sık sık olur. Olduğunda da tüm topların kaldırılıp mekanın iyice temizlenmesi,  topların da yıkanıp temizlendikten sonra yerlerine konması gerekmekte. Acaba bu tür mekanlardan hangileri bu konuya dikkat ediyor, günlük/haftalık periyodik temizliğini yapıyor? Bu alanlar miniklerin kolaylıkla mikrop kapabileceği alanlar, siz de sorguluyor musunuz?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


zehra

Sırf bu konu kafama takıldığından oğlumu hiç top havuzuna bırakamadım :(


nihal58

Mekanın isminide verirsen seviniriz en azından bilelim ona göre gidelim.

Mesela ben Kozzy'deki oyun yerine götürüyorum bazen ve 2 kere alan kapalıydı neden diye sorduğumda aynen böyle bir kaza yaşandığı için temizlik yaptıklarını ve hizmet veremediklerini söylemişlerdi hakikaten bütün toplarıda çıkarıyorlardı. Hatta oğlum için hayal kırıklığı olmuştu ama ben uygulamayı beğenmiştim.


hande_g

bende birtek ikeada buna dikkat edildiğini gördüm. bizde 2 kez gittiğimizde top havuzunu tamamen kapamışlardı sırf bu  sebepten dolayı.. ama hakkaten aynı şeyden bende çok huylanıyorum. hem top havuzlarından hemde özellikle mahalle aralarındaki parkların kum havuzlarından. ordada kedi köpek derdi var..


NORTH_TAN

Biz de bir kez IKEA da gezerken çocuklarınızı alınız diye anons duyduk. Kuzey Tan ı bırakmıyorduk ama merak ettim sordum "neden kapalı" diye. Bir çocuğun tuvaletini yaptığından kapattıklarını söylediler. "ne zaman açılır" dedim. O gün kapalıymış.

Ben yinede top havuzlarının ve bu tür oyun alanlarının temizliğinden emin değilim. Hele dışarda oyun alanı olanların pislikten kararmış olduğunu görüyorum. Bir gün örnek alıp analiz ettirsem çıkan sonuçlardan dolayı mutlu yaşayamıyacağımdan  yapmıyorum.

Götürmüyorum mu?, sık olmasa da evet.


Milford

Basit bir top yıkama makinası ile çözülüyor aslında bu konu. Mekanı açıp süsüne püsüne önem verip, makyajlayıp sunuyorlar. Ama geri planda asıl önemli olan, nasıl işletildiği. Profesyonel olanlar bu konuya önem veriyorlar Ikea gibi. Nihal, bahsettiğim yer, Maltepe'deki Retto Cafe.


nihal58

Aaaa yazdığın çok iyi oldu çünkü en kısa zamanda oraya gitmeyi planlıyordum, resimlerini görüp çok beğenmiştim :S


ikicocukannesi

merhaba,

mumkun mertebe avm'lerden uzak tutuyorum cocuklarımı. temizlik kısmı kadar -ki katılıyorum dediklerinize- hasta bir cocugun o ortamda olması benim cocuklarıma da bulastırma riskini goz ardı edemiyorum. dolayısyla hic bulasmamaya calısıyorum.

iyi ki acmıssınız bu baslıgı,
bende bu vesile ile fikrimi yazmıs oldum.Cevaplamak için Üye ol