Novalgine Damla

Daphnes_Mum soruyor: 8

Kızımın sonm 3 gündür bir türlü düşmeyen ateşi nedeniyle 3 kez novalgine damla verdik doktor tavsiyesiyle , kendi doktorumuzla görüştüğümüzde ise hemen bırakın o damlayı dedi. 1  kezde iğnesini yaptılar hastanenin acilinde. Şimdi ilacın yan etkilerini okuyorum da canım iyice sıkıldı benzer deneyim yaşayan var mı aranızda? Yani doktor yönlendirmesi ile böyle tehlikeli ilaç kullanan? Şimdi ne yapmamız gerek acaba? Canım acayip sıkkın:(((

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


zeynepanne

canım biz de bir kaç kere mecbur kaldığımızda kullandık. doktorumuzun ateş konusundaki yaklaşımı dönüşümlü parasetamol-ibuprofen, düşmüyorsa ılık duş, düşmüyorsa son çare novalgine damla'dır.
büyük kızım ilk olarak 2 yaşındayken iğne olarak aldı.
geçen sene domuz gribi olduğunda yine iğne yedi. yazın da damla olarak içti. ne yapsak da düşmeyen ateşi vardı. kendi doktorumuzun bilgisi dahilinde olduğu için tereddüt etmedim ama haklısın yan etkileri okuyunca can sıkıyor.
bence doktoruna güven ama çok da canını sıkma doktorlar arasında uygulama farklılıkları olabiliyor. gerektiğinde kullandıran doktorlar mevcut.


Daphnes_Mum

Şu an yazık deseler ağlayacak durumdayım işyerinde, kendime kızıyorum aslında iyi bir ilaç olmadığını biliyordum nasıl verdim diye, ama insanın ateş durumunda çaresizlikten eli ayağı birbirine dolaşıyor ne yapacağını şaşırıyor... Sizde herhangi bir yan etki gösterdi mi uzun vadede? Umarım kötü sonuçlar doğurmaz yaa :(((


zeynepanne

yok be güzelim, ne yan etkisi gösterecek, hiçbir şey olmadı şükür.
aslında basit bir ateş düşürücünün prospektüsünü bile aç oku, ağlarsın. aşıların prospektüsünü oku, düşer bayılırsın.
hiç kendine kızma, doktor tavsiyesiyle kullandın sonuçta. doktorlar da risk almaz, fayda-zarar analizi yapar.
Allah korusun yüksek ateş nedeniyle havale geçirme riski alınabilecek bir risk mi sence?
bu uygulamayı yapan doktorlar da var. bizimki hasan özkan, 9 eylül çocuk hast. ana bilim dalı başkanı. herhalde bir bildiği vardır. doktorlar arasında uygulama farkları mevcut. hiç canını sıkma. hiçbir yan etki olmadı şükür, yine kullan dese yine kullanırım açıkçası, bizim doktora güvenirim.
Daphnes_Mum

Çok teşekkür ederim canım ya , çok rahatlattın beni inan kafayı yemek üzereydim. Olumsuz yorumları okudukça kendimi kaybettim.   Doğru söylüyorsun havale geçirme riskide kolay kolay göze alınabilecek bir risk değil.  Birde şunu anlamıyorum tamam bu ilaç bu kadar kötü ama hastaneye her gelen ateşli bebeğe/çocuğa bu iğneyi yapıyorlar. Hala bu uygulamaya nasıl devam ediyorlar eğer bu kadar sakıncalı ise? Aslında bizim kendi doktorumuzda İzmirde (biz tire ilçesinde oturuyoruz) çok acil durumlarda telefonda yeterli bilgiyi alamıyoruz, yani doktor anlatıyor ama telefonda konuştuklarını anlayabilmek gerçekten yetenek istiyor. Hem çok sessiz konuşuyor hemde konuştukları anlaşılmıyor. Bu nedenle değiştirmeyi düşünüyoruz bahsettiğin doktorun özeli var mı?


zeynepanne

yanlış yazmışım, 9 eylül üniversitesi çocuk hastalıkları ana bilim dalı başkanı olacaktı. doktorumuz hasan özkan, izmirde çok meşhurdur. büyük kızımı 7.5 yıldır ona götürüyorum. ufaklığın da abla kontenjanından doktoru oldu. özeli elbette var, alsancakta, yeni yerine taşındı. 


Daphnes_Mum

İkicocukannesi verdiğin linkteki yorumları okudum da gerçekten çok zor zamanlar geçirmişsiniz sizde. Çok çok geçmiş olsun allah tekrar yaşatmasın inşallah. KV hep der evlat büyütmek ateşten gömlek. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.


Daphnes_Mum

Tamam canım yeni doktor adaylarımızın arasına ekledim hemen. 1,5 yaş kontrolümüze kadar karar vermemiz gerekli.


Cevaplamak için Üye ol