nErede hata ettim.

sltn_sultan soruyor: 6

31 aylık oğlum var lakin sözüm geçmiyor oğluma.mesela

    1  evde oynuyoruz çok uysal ama babası işten gelince 10 15 dakka oynadıktan sonra babasına kötü davranıyor kafasına vuruyor tekme atıyor veya başka birşey.sonra özür dileyip birdaha yapmıcam diye gönlünü alıyor oyuna devam.
   2 sokağa çıkıyoruz çok mutlu oluyor parka gidiyoruz orda bir 2 dakka oynadıktan sonra ordaki herhangi bir çoçuğa pat küt vuruyor durduk yere.apartmanda asansörden indiğimizde karşımıza bir çoçuk çıktı onada aynı tepki.sürekli bu şekilde bazen utanıyorum insanlardan.tanımadıklarında hadi uykusuz veya bir mazaret uydurup konuyu kapatabiliyorsunuz ama sürekli yolda sokakta merhaba olan kişilere karşı mahçup oluyorum.ben kimsenin çoçuğundan böyle davranışlar görmüyorum.bazen büyük insanlara karşıda tepkili.
  3 vc eğitimi halen başaramadık.belki yazdan beri öğretemedim oğluma vc yi.kilotuna yere heryere yapıyor.tek bir adım ilerlememiz sadece vc nin önüne doğru gidip yapması.yani yerini belirledi sabit yere yapıyor.sonuç yine aynı ama kiloduyla sabit bir yer.
 4 ve çok ısrarcı herşeyi ağlayarak yaptırmaya çalışıyor.mesela parkta oynuyoruz artık eve gitmemiz gerek veya bu gıcık huyundan sebep insanları rahatsız ettiğimiz sebep eve götürüyorum çığlık kıyamet bazen kaçırdığımı sanıcaklar düşünüyorum.
 5 sinirlerim çok yıprandı bunların hepsi toplanıyor ve patlama noktasına geliyorum tahammülsüz oldum bu sebeple.oğlumu dışarı çıkarmak istiyorum hava alsın gezsin biraz diye sonra yapacakları ve ağlama krizleri çoçuklara vurması geliyor aman boşver otur evde diyorum.
  ben nerde hata yaptım neden böyle ne yapmam gerek bilemiyorum.geçen yaz oyun grubuna verdim oğlumu okulda öğretmeni çok uyumlu ilk zamanlar vurdu ama sonra herkesi çok sevdi öptü diye blirtti.2 ay yollayabildim gitmemek için ağladı hasta oldu çok bende yollamadım daha.normalinde çok akıllı mesela sayı saymayı biliyor tv açmayı bilgisayarda youtube dan mesela videolar açıp izleyebiliyo çizgi film araba çoçuk şarkıları gibi.telefonumdan şarkı açabiliyo ve sosyal olarak aktif bir çoçuk büyük insanla bile iletişi var.bir ortama girdiğimizde merhaba giderken hoşçakalın tekrar görüşürüz gibi hitapları var.herşeyi biliyor ezberi kuvvetli bunlarda iyi yönleri ama diğer tarafları beni mahvediyor.bana yardımcı olurmusunuz ne yapabilirim hata nerde ettim..

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


pinarsultan

Her çocuğun kimyası farklı o nedenle bence aslında hiçbir anne hata yapmaz. İstediğiniz kadar kitap okuyun teorikle pratik arasında dağlar kadar fark oluyor. Birkaç ay önce bizim başımızda da aynı durum vardı. Babasıyla yada benimle oyun oynarken bizim kafamıza vuruyor sonra özür diliyor ama sonra gene yapıyordu. Ben ve babası vurduğu zaman oyunu bıraktık ona bize vurursa oynamıyacağımızı söyledik ISRARLA. Ve her bu durumla karşılaştığımızda aynı tutumu sergiledik. Ağlasa da durum değişmedi. Sanırım burada püf noktası her zaman aynı tutumu sergilemek ve sabır etmek. Ağlasada yumuşamadık. Tabi ki içim acıdı ama bu da onun içindi. Mutlaka sizde neler denediniz, ilk başta da dediğim gibi her çocuğun kimyası farklı...


turkuazz

imkanınız varsa bir pedagogla görüşün derim.çok faydası olacaktır eminim.grip olsa alıp doktora koşuyoruz hem de özel hastaneye vs..ruhsal gelişimi için de uzman yardımı almaktan çekinmemeli.istanbuldaysanız hele seçenek çok.mert_mert

cidden zor bir durum heleki sinirlerin yıpranmış.genelde hep sendrom diyorlar bu tür şeylere.yada hep böylemiydi belli dönemden sonramı böyle oldu.benimde bir ara saldırgan huysuz dönemleri olmuştu 2 yaşlarında çok sıkışmıştım.şükür az az geçti zamanla.

  
  ve şaşkınlıkla belirtmek istiyorumki konuyla alakalı arkadaşlar yardımcı olmamış görüş düşünce belirtmemiş eminimki çok absurt saçma konu olsaydı yüzlerce cevap gelirdi.bir bayan hamileyim dedi çok normal bir durum bana göre günlerce konu konuşulmuştu.şaşırıyorum üzülüyorum bir çamaşır makinası bir saçma konu olsa herkes atlar ama böyle asıl çocukla ilgili konuda kimsenin sesi çıkmaz.allah yardımcınız olsun..


yesimcan

merhaba,
tutarlı olmak,üstüne gitmemek,inatlaşmamak şu ana kadar benim deneyip işe yaradığını gördüğüm yöntemler.eğer yanlış bir davranışını görüyorsanız ve buna abartı bir tepki veriyorsanız daha çok yapma eğilimde olabilir.çok ciddi bir ses tonuyla böyle davranma çok yanlış deyip,kararlı gözükürseniz işe yarayabilir.oyun grubuna da devam etmesi çok faydalı olur bence,başka çocuklarla birarada olması,paylaşmayı öğrenmesi iyi gelir ona.tabi her çocuğun karakteri farklı ama inatlaşmadan,sakin tavırlarla ve de ısrarla konuşmaya devam edin.


fleez

bence baba bu noktada devreye girmeli, haftasonları baba oğul gezmeye gitsinler bir süre, siz biraz geri planda durun, bir de bunu deneyin


tugba25

dönem dönem her anneden duyuyorum bu tür sorunları esasında sorun degıl de geçiş dönemi diye düşünüyorum.ben oğlumda bu denli yaşamadım ama yaşayanlara şahit oldum,tv,bılgısayar ve cep telefonuna ciddi sınırlama getırdıler ilk adım olarak,sonra da diğer arkadaşların dediği gıbı kararlı olmak.parktan ayrılma vakti geldiyse ayrılacaksınız,ağlaması canı yandıgı için değil tamamen olası bir kalma ihtimalini bildiği için..eğer bi kez taviz verirseniz,bunun devamının geleceğini biliyor çocuk ve bunu her alanda uygulamaktan da çekinmiyor,yeterınce kararlı olursanız kısa sürede uyum saglayacagına ınanıyorum ben.sert yada kırıcı olmak değil kastettıgım,hayırlarınız hıcbır koşulda evet olmamalı.

zarar verme konusunda pek bilgim yok ama kulaktan dolma birşeyler kaldı aklımda belkı yararı olur diye dusunuyorum,arkadasına vurdugu anda sert degıl ama kararlı bır sekılde hayır tatlım vurmuyoruz arkadaslarımızı boyle sevıyoruz cicciii yapmayı ısrarla göstererek ve hep aynı kararlılıkta.sonuc ıtıbarıyle herseyın ucu kararlılıga dayanıyor,mutlaka çok zordur ve yıpratıcıdır,kolaylıklar dılıyorum hersey gönlünüzce olsun
                                                                                                  sevgiler...Cevaplamak için Üye ol