Akli evde birakmayacak bir bakici nereden bulunur , nasil anlasilir ?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


handepamuk

En az lise eğitimi almış,kendi çocuğu olan ve yaşı da 40ı aşmamış birilerine bakın derim..Bir de sigara konusunu baştan mutlaka konuşun,ev işi yapıp yapmayacağı konusunu netleştirin..
Kocasının işini,oturduğu yeri mutlaka öğrenin..Bir de mümkünse birlikte 1-2 ay birlikte bakın çocuğa..Ya da eve kamera takıp online seyredin..

İnşallah istediğiniz gibi ve çocuğunuzun seveceği bakıcıyı çok çabuk bulursunuz..


rabbit

Anne olmayanlarda iyi olabiliyor bence bizim bakıcımızın çocugu yok ve oğlum gibi görüyorum ben Tunayı diyor yani bence şart değil.


ekim_

çocukları sevmeli..daha ilk görüşmede bu belli oluyor bence


GulcanDeniz

En iyisi, tanıdığınız, güvendiğiniz, sevdiğiniz vs...  birinin çocuğuna bakmış birini bulmak.

Çocukları seviyor olması, tahammülünün yüksek olması şart tabi, inşallah hemen anlaşılıyordur.

Daha önce çocuk bakmış olması gerekli. İyi niyetle "ben bu işi yapabilirim" demekle olmaz çünkü. Yapabilmiş olduğunu kendine ve baktığı kişilere kanıtlamış olması lazım.

İşe başlamadan önce en az 10 gün bebeğe birlikte bakmalısınız. Bebeğin dilini, günlük rutinlerini vs'yi sizden görerek öğrenmeli.

Bence ev işi talep edilmemeli. Nasıl ki biz bebeğimiz küçükken onu bir kenara bırakıp ev işi yapmıyorsak, o da yapmamalı. Aksi halde hem bebeği ihmal eder, hem de çok yorulur. O yüzden baştan "Sizden sadece bebeğime iyi bakmanızı istiyorum, başka da bir isteğim yok" diye net bir şekilde söylenmeli.

Ek gıdaya başladığında bebeğin yemeklerini bebiş uyuyunca yapar. (biz öyle yapıyoruz). Ama bebeğe yapacağı yemeği biraz fazlaca pişirir, bu ona ek yük getirmez. Böylece siz işten dönünce yemek yapma işinden kurtulmuş olursunuz.
Bebiş biraz daha büyüyünce, daha uzun gündüz uykuları uyumaya başlayınca çamaşır yıkamak, asıp toplamak, ütü yapmak gibi işleri yapmaya başlayabilir.
( Benim oğlum 3 yaşında, bakıcımıza temizlik gibi işleri yaptırmıyorum hala. Çünkü o oğlumun bakıcısı, temizlikçi değil. Zaten kabul etmez de. Hatta ilk başlarken, daha önceki iş görüşmelerinde bebeği küçük olup kendisinden ev işleri talep edenlerin olduğunu, buna şaşırdığını,  bunun bebeği bir şekilde ihmal edip iş yapmak anlamına geleceğini söylemişti. Bu, ilk görüşmede kendisine artı puan vermemi sağlamıştı mesela...)

Sigara kesinlikle içmemeli. "Bir iki tane içiyorum" gibi bir şey de kabul edilmemeli. Bebekle ilgilenirken, canı sigara istediği zamanlar yanında içemeyeceği için bebeğe karşı tahammülü azalır, bir an önce sigara içmek ister.

İlk aklıma gelen bunlar, sonra yine yazmaya çalışırım. Ama doğru bakıcıyı bulduğunuzda şu an yaşadığınız kaygılarınız kalmayacak, o yüzden rahat olmaya çalışın bence...


GulcanDeniz

Bende öyle oldu, ordan biliyorum :))dandi01

Gülcan'a kelimesi kelimesine katılıyorum. Ben 3 ayı dolduğu gün bırakmak zorunda kalmıştım hem de apar topar ve hiç birlikte kalamadan. Allahtan uzaktan tanıdığım, huyunu suyunu bildiğim birisi ama yine de ben şunu anladım: çok iyi bakıcı diye bir şey yoktur, beklememek gerekir. Sizinle onun bir çok konuda anlayışınız farklı olabilir, sizin hayatta yapmayacağınız bir şey onun için çok doğal olabilir ya da tam tersi vb. Benim önerilerim şunlar:
1- Mutlaka güvenebileceğiniz, içinizin ısındığı, bebekle iletişimi güçlü, onu gerçekten sevecek birisi olsun.
2- Ondan ev işi istemeyin ama evin temiz olmasını isteyin. İkisi gerçekten farklı şeyler. Bebek evi sürekli dağıtır, her yemek kirlenir, bebeğin kıyafetleri sık sık yıkanmalıdır, yatağı hep temiz olmalıdır, mutfak gereçleri temiz olmalıdır, yemeği özenle hazırlanmalıdır... bütün bunlar aslında zaten yeterince iştir ve başka ev işi yapmaya zaman kalmaz, yani insaflı olmak lazım.
3- Kesinlikle otoriteyi kaptırmayın ama kaptırmamak içinde sert ve fazla müdaheleci olmayın. Ben hep bundan sonra bunu şöyle yapalım, şunu daha düzgün yapmaya çalışalım çünkü şundan şundan gibi açıklayıcı ve eşimi ve benide olaya dahil edecek şekilde konuşuyorum. Sizin bir uyarınızı dikkate almadığında mutlaka vakit geçirmeden tekrar uyarın ben bunu pek yapamıyorum ama ipin ucunu kaçırıyorsunuz sonra.
4- Bebek için tarifli yemek listesi hazırlayın. Süt çağındaysa da mutlaka saatlik ve ml lik bir tablo hazırlayın ona not alsın, Kaçta uyudu uyandı, ne zaman gemeye gitti vb. bilgileri isteyin. Bu onun sürekli olarak kontrol altında olmasını sağlıyor, sizde ne yedi, acaba dışarı çıktımı gibi sorulardan kurtuluyorsunuz.
5- Birde bunu ben yapmadım ama belki koymasanız bile evde gizli kamera var haberin olsun demeniz doğru olur diye düşünüyorum. En azından içinden gelmedende olsa bebekle ilgilenmek ve yanlış bir şey yapmasının önüne geçmiş olursunuz.


ritalar

çevrenizde bulamıyorsanız, çocuklu ailelere danışın. komşularınızın içinde vardır ya da en yakındaki okulun cıkışına gidin anasınıfı velileri ile, bebekli bayanlarla ya da okul idaresi ile görüşün.inanın işe yarar... ben komsum vasıtası işle buldum bakıcımı, su anda okul servisi hostesliği yapıyor. 1. dönemde bu işe devam edip 2. dönem bizimle olacak.

ben işe başlamadan 2 hafta önceden gelmesini istiyorum eve. 2 hafta beraber yaşayacağız. bebek ütüsü ve çamaşırı ve tabiki bakımı ona ait ama durum uygun olursa yemek de yaparım, makinadaki çamaşırını da asarım dedi. prensipli 1 bayana benziyor. ewi dinlemek konusunda kararsızım. pek çirkin geliyor bana cunku hanım cok güvenilir duruyor. zaten cocugun davranışarından da anlaşılır gibi geliyor bana ii veya sakat davranışları.

bir de evinin evinize yürüme mesafesinde olması da cok önemli gecikmeler acısından. ekstra ücretle bazı geceler de dışarı cıkacak olursak ilgilenebilevcegini de söyledi. bu muhaterem bayan aynı zamanda komsumun kızının sınıf arkadasının annanesi. 45 yasında bir annaned ama benden dinç. o yüzden yaşa bakmayın derim..

amma da yazmışım 8)


ritalar

ben de büyük 1ine buyuramamak bende de vardı arkadasım. ama böyle 1 iş vereceksen bu kadına isteklerini sertçe belirtmen lazım, varsın olmasın başka 1ini bulursun. ona mecbur olduğunu düşünmemeli bence.
anlattıgından pek de deneyimli değilmiş gibi geldi ama 1 görüş ve tüm kafandakileri sor, söyle. başatn not etki kaçırmayasın bazı şeyleri..

tüm kalbimle dilerimki gönlüne göre 1 bakıcı bulasın...Aysegul_

off of, benim de çok muzdarip olduğum bir konu. bana da garip geliyor, ve bir türlü kabullenemiyorum bu bakıcıya bırakma fikrini, sanki benden başka kimse bebeğime bakamazmış, kendi çocuğu olmadığı için ihmal edermiş, sevgi veremezmiş gibi geliyor, kurtulamıyorum bu fikirden ( 8 aylık oldu ama doğduğundan şu ana kadar toplam sadece 2 saat ayrı kaldım bebekten belki de bu yüzden) ve ben bu nedenle bir türlü işe başlayamıyorum, sürekli erteliyorum. önce 9 aylık olunca başlamayı planladım. sonra 1 yaşına gelene dek ücretsiz izin aldım. Şimdi kalan 3 ayı da alayım diyorum. sonra rapor ve yıllık izin. eder 17 ay.. kocam ise anlamıyor beni. Bir an önce başlamam için ısrarcı. Çünkü maddi sıkıntıya girmeye başladık..  Off of


yuksel_

merhaba,
nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama şöyle bir grup var:

https://www.nurturia.com.tr/groups/969a1468-34a0-4ab5-8005-9d0c010b0d37/1/bakiciyardimci-onerileri

belki, size yarayan bir şey bulabilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol