doğum sonrası eşler...

esragul soruyor: 8

Arkadaşlar dam üstünde saksağan gibi olacak ama bu durum kafamı kurcalıyor,eşim doğum sonrası sanki çok değişti gibime geliyor bana soğuk davranıyor,doğumda 12 kilo aldım bu arada çok az 2 kilo verdim.ne yapmalıyım hep mi böyle olur ya sanki adam depresyona girdi doğumdan sonra...çok üzülüyorum kendimde nasıl değişikliklikler yapayım,nasıl davranayım akıl verin ne olur:(( hayatında başka birisi yok eminim ama of yaaa of ne zor kadın olmak...

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


sevcanvet

seninle aynı durumdaydım nurti koştu yardımıma, eski sorulan soruları okudum inan bana bu konu o kadar çoooook konuşulmuşki nurtide yani hiç öyle dam üstünde saksağan değil :)) favori sorularda doğum sonrası işde arttı eşimin kaprisleride kısmı var orayıda okumanı tavsiye ederim tek olmadığını görüceksin..


aysegulozcan1503

Dogum sonrasi bizim logusaligimiz 40 gunde bitiyor ama heriflerinki bitmiyor.Asla kafana takma derim yeni duzene alismalari biraz alabiliyor.benim esimde de ilk cocukta oldu.tribal enfeksiyon seklinde geziyordu.ne soylersem tersinden anliyordu.bende ilk basta uzuldum neden neden diye hep sucu kendimde aradim.sonra baktim kendimj yiyorum aman ne halin varsa gor dedim.agam pasam da yapmadim.sonra bakti ki pabuc pahali benden yuz bulamiyor.ben kizimla gayet iyi vakit geciriyorum,o bizim aramiza katilmaya calisti.bir donem yapiyorlar kafayi takip kendini kasma derim.fazla kilolarda gider,esin de duzelir.kendine guven :)


sevcanvet

gulmina hanım sizi ayrı bir seviyorum :)) hep derlerki canım cicim yapacaksın ama bu her noktada işe yaramıyor bazen erkek kadının kendi kendine yetebildiğini mutlu olduğunu görünce yanaşıyor, bende böyle yaptım kendim için güzelleştim, bebeğimle oyun oynadım, gezdim vs. canım cicimin dozunuda kaçırmamak  gerekiyor, uzun lafın kısası sen kendini bakımlı ve mutlu hissettikten sonra gerisi geliyor.. geldik kilolara ben şu anda balık etliyim ama benden kilolu bayanların bakımla beni çok rahat geride bıraktıklarını gördüm önemli olan yapıp yakıştırmak..


sevcanvet

:))) :))) hürremin aklının 10 da 1 i bende olsa başıma bunlar gelmez zaten, ilerde kızım olursa hürremin kitabınıda okutacağım ki ordan ders çıkarsın :)), esragül hanım; bakın nasıl gülüşüyoruz bende çok üzülüyodum bundan 1 ay önceye kadar ama kendime gelmek düşündüğümden kolay oldu, kuaföre gittim, kendime baktım tabi birde nasıl olsa zayıflarım diye evdeki eşortmanları gitmek yerine tayt giymeye başladım ve üzerimede kalçamı örten bol, uzun siyah güzel ciciler aldım, birde o sizi şu anda anne olarak gördüğü için soğuk davranıyor olabilir (buda nurtiden öğrendiğim bilgiler arasında bazı erkekler 3 ila 7 ay arası eşlerine karşı cinsel istek duymazmış doğumdan sonra çünkü bizlere anne sıfatıyla yaklaşırlarmış üzerine düşülmez ise zaman içinde geçermiş bu sorun), anne olmaktan başka birşeyler yapmak lazım bebekleri birine emanet edip karı-koca yemek yemek gibi..ezgiceylin

doğumdan sonra bir süre kendine yetemiyo insan birde kocişe hiç yetmiyo zaten:) kilolar alınmış makyaj artık hak getire önceki gibi cicilerde giyilmiyo bir dönem doğumdan sonra bunlar olabiliyo ama salmamak lazım  tabi.....kadın olmak ne zor


tiara

aishwarya çok güzel söylemişsin. kadın erkek ilişkisini böyle tanımlamak zaten ilişkiyi baştan baltalamak anlamına gelir. iki insan sevgi, empati ve iletişimle her sorunu aşabilir. İletişimle kastım şu değil yalnız, biriktirip birden patlayarak ve öfkeyle içindekileri boşaltmak doğru bir iletişim yolu değil mesela, karşınızdaki insan fark etmiyor olabilir bu duygularınızı, sanılanın aksine insanların zihinleri şeffaf değil, karşınızdaki siteminizi tavrınızdan anlamıyor olabilir.  Doğum sonrası ilişkilerdeki gerilimin temel sebeplerinden biri cinsellik. Bu konuda bir yazı yazmıştım linki şurada:  http://www.nurturia.com.tr/bugulog/people/tiara

Erkeklerde de cinsel isteksizlik, eşe karşı soğukluk olabilir, bunun nedeni doğumdan sonraki ilk dönemde kadınların fazlasıyla anne olması, hatta bazen eşine karşı da bu tutumu sergilemesi oluyor. Erkekler için 'anne' kavramı elbette cinsellikten arınmış hatta cinsel olarak yasakla ilişkilenen bir kavram, bu da cinsel isteksizliğin sebebi olabiliyor. Eğer sorun sizin isteksizliğiniz ise linkteki yazdıklarım faydalı olabilir. Eşinizde böyle bir sorun varsa, bunu aşmak için ona anne gibi davranmayın, mümkünse bebeği yanında emzirmeyin, gece sevişmeyi siz başlatın mesela(elbette çocukla aynı odada değil), ona dokunun öpün, böylece sorunu aşabilirsiniz. 


tiara

gulmina fiziksel olarak erkekten güçsüz olmak ve mesela şu poşeti taşır mısın demek erkeği kullanmak değil bence, iş paylaşımı elbette yapılabilir. erkek bir işte çalışıp kadın evde çalışabilir, bebek bakabilir, evi çekip çevirebilir, bu kadının çalışmadığını göstermez zaten, sadece para kazandırmayan bir iş bu, bu da bir iş paylaşımıdır. erkeğin parasını yemek olarak adlandırmak yanlış, erkek para getiren bir iş yapıyor kadınsa hayatın düzenini sağlayan bir iş..erkeklerin çocuklarının doğumundan sonra geç adapte olmasının önemli bir nedeni var, kadın gebeliği boyunca nesting denilen yuva yapma,anne olma deneyimini yaşamaya başlıyor, hem hormonal hem fiziksel hem de zihinsel olarak. ancak erkek dışarıdan buna dahil olabildiği kadar oluyor. bazı erkekler daha fazla olur bazısı daha az, bu da kişilik, yetiştirme tarzı gibi faktörlere bağlı. onlara zaman vermek, hamilelikte olsun çocuk doğduktan sonra olsun bebeğin bakımına katmak, yapamadığı beceremediği şeyler olsa da yüzüne vurmadan inceden düzeltmek, öyle yapılmaz böyle yapılmaz demek yerine şöyle olunca daha iyi olur gibi cümlelerle teşvik etmek lazım. 

dayak konusuna gelince, şiddete karşı tatlı dil önerdiğimi hatırlamıyorum. ben iletişim kurmak önemli dedim. şiddet bir iletişim yolu değil, kesinlikle tolere edilmemeli, imkan varsa şiddet uygulayan kişiden uzaklaşmalı..ben aşık olarak evlendim ama eşimin iyi bir eş olacağını biliyordum, gidip bir psikopata aşık olmak o noktada psikopatı seçen kişinin de sıkıntıları olabileceğini düşündürüyor bana. ben sadece kadınların yardıma ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum ancak kadınlar duygularını dillendirmek konusunda daha başarılı olduğundan sanki daha çok yardım arıyormuş gibi görünürler. erkekler de eşleriyle aileleriyle ilgili bir çok sıkıntıyla gelir yardım almaya ama genellikle eşleri fark bile etmiyor bu durumu..
erkekleri düşman olarak görmemek lazım, elbette iki kişi birbirine uygun olmayabilir, anlaşamayabilir ama bu seçimlerin yanlışlığından ya da kişilerin patolojilerinden kaynaklanır. inanın - şiddet içeren ilişkileri dışında tutuyorum - hiç bir ilişkide sorun tek taraflı değil, herkesin hataları oluyor. mesele iki tarafın da sorunu çözmeye niyetli olması..


esragul

Arkadaşlar çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.sağolun


Cevaplamak için Üye ol