anne sütü veriş saatleri

amadeus soruyor: 10

acaba anne sütü veriş saatlerinizi saatleri ile yazabilirmisiniz saygılar nasıl bir sistemiznzi var

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


taburcu

Kaç aylık bir bebek için soruyorsunuz?


amadeus

yeni doğan 20 gün


septik

Yeni doğan için bir saat düzeni oluşturmak mümkün değil.Her istediğinde,ağladığında emzirmek gerekiyor.


ozgu_naz

4 aya kadar koltuktan kalkamadım ben. düzen yok emzirmede. bazı doktorlar 2 saatte bir diyormuş ama imkansız. saatlerce emmek istiyordu benim kızım. 6. ayında şuan 5 dakika emip bırakıyor artık. dışarda 3 saate kadar tahammül ediyor. evde hala saat başı emzirmeye gayret ediyorum.


taburcu

Yeni doğan bebeğimi ben saate bağlamaya çalıştım sonu felaketti. Sürekli emmek istiyor ama ağlaması hiç kesilmiyor ve hiç uyumuyordu. Sürekli emdiğinden gaz sancısı oluyordur, 2 saatte bir emzirmen lazım filan dediler. Ben de cahil anne dinledim. Sağdığımda sütüm geliyordu ama bebeğim emeyi beceremiyormuş. Sürekli memede kalmasına izin versem belki sonunda öğrenirdi. Ama biz 2 saatte emzirerek süt üretimine sekte vurduk. Böylece sütüm azaldı, bebeğim emmeyi öğrenemedi. Doktor mama dedi. İnsanın yanında bir bilen olmayınca ya da danışacağı kimse çok kötü oluyor. Sütümü sürekli sağıp çoğaltmak aklıma gelmedi. Mama verince meme reddi yaşadık. Herşey bir çığ gibi büyüdü.

İlk ay çok zor bir düzen beklemeyin. İstediği sürece -ki bu zaman kesintisiz 3 saati bulabiliyor- emzirin. Bu kadar emmeye rağmen kilo alamında sorun görülürse mamadan önce sütünüzü sağarak çoğaltma yolunu seçin ve emzirmenin yanı sıra sağdığınız sütle besleyin.ediluj

Bebek her istediğinde ama ilk bir ay 2 saati geçmemesine özen göstermek gerekiyor..Hipoglisemi riski açısından..bebek kendi düzenini yapıyor zaten ek gıdaya geçene kadar senin bir müdahale yapman gerekez.


Yenidenanne

Hem uyku hem de beslenme açısından benim düşüncelerime de uyan çok beğendiğim bir blog var:

bebegimuyuyor.blogspot.com

Sizin de sorularınıza yanıt bulacağınıza inanıyorum.


amadeus

bu soruyu şu yüzden sordum bende sürekli emzirdim ancak 15 günlükken kontrole gittiğimizde bebek kilo kaybı yaşadı sezeryan yüzünden sütüm geç geldi ve biz mamaya başlamıştık ancak ben hemen mamayı kestim sürekli emzirdim ama sütüm yetmemiş doktorum şimdi her 3 saattte bir hem emzireceksin sonrada 40 cc mama dedi şu an bunu yapıyorum 3 saatdüzenli uykular başladı bebek rahatladı ama memeyi tabi hiç aktif emmiyor ben zorla 1 saat falan veriyorum çünkü inatla anne sütü almasını istiyorum ancak sütüm sağdığımda inatla iki göğüs 20 cc yi geçmiyor yani bebeğime yetmiyor ve ben herşeyi yapıyorum 4 lt su humana çay rezene helva komposto ne varsa denedm çıldırmak üzereyim neden sütüm artmıyor diye şimdi mesela saat 1de meme veriyorum 2ye kadar 2dene sonra mama 10 dakika sonra 5e kadar bekliyorum sonra yine meme tabi arada meme verdiğim uyanık zamanlarıda var işte böle dostlar perişanım canım feci sıkkın sürekli ağlıyorum sütüm az diye ve ben prematüre bebek hemşireiyim bildiğim herşey yalan oldu sezeryan zamanı mamayı bebek çatlıyacak kadar ağladığından biberonla verdim bunu ben nasıl yaparım asıl bir hemşire çıldıracağım kendime ama insan bildiği herşeyi unutuyor profesyonellik sıfıra indi bendeeeeeee içimdekileri döktüm size yaşadıklarım bunlar...Yenidenanne

Bebek 20 günlük siz de bu moralde olunca çok üzüldüm. İlk zamanlar zordur, siz daha da zor yaşatıyorsunuz kendinize.
-Şimdi benim yaptığım gibi- bir başkasına söylerken işin içinde duygular olmadığından gerçekçi görürsünüz olayları. Ama kendi canınız olunca söz konusu olan işin içine hem bebeğinize karşı duygularınız girer hem de başarı-başarısızlık, en iyisini yapma gibi insani istekler. Böyle olunca durum olduğundan daha sıkıntılı görünür.
Sakin olun lütfen!
Su tüketiminiz çok güzel, beslenmenizi dengeli tutun. Kompostonuzu şekersiz yapsınlar. Bu dönemde kilo alıp  kendinizi bir de bu yönden vurmayın. Etinizi, peynirinizi, meyvenizi, ekmeğinizi dengeli yiyin lütfen.
2 saatte bir emzirin. Memeler iki saatte ancak rezervlerini doldurur. Emzirin arkasından sağın. Sağdığınızı kaşıkla hemen içirin. Biliyorsunuz elektrikli güzel aletler var, gerekirse kiraların, denemek için. Ne kadar çıkarsa verin. Moral en önemlisi biliyorsunuz. Elimden gelenin en iyisini yapıyorsunuz.
Bu sistematikle emzirmeye başlayacaksınız.
Hadi diyelim, emziremediniz, bebeğin tek ihtiyacı olan sizsiniz! Süt sizin yanınızda bonus onun için :)


taburcu

amadeus öncelikle sakin ol. Yukarıda yazmıştım. Benim yaşadığımda senin yaşadıklarına benziyor.  Çenesi çok zayıf bebeğin, emip senin sütünü çoğaltamıyor. Bunu ilk yaşayan sen değilsin. Sen de bir kusur yok. Süt'de öyle bir günde artmıyor. Benim sütüm inanılmaz bir çabayla ancak 2. ayın sonunda kızıma yeter hale geldi.

Aşağıdaki linkte süt sağımına ilişkin yazdığım mesajlar var. Onları oku. Bebeğin emerek çoğaltamıyorsa sen sağarak sütünü çoğaltırsın. Bebebğin memeye tepki duymadığı sürece problem yok. Sütün arttığında kolayca sadece memeye dönersiniz.
http://www.nurturia.com.tr/questions/73b2723e-e74f-4a93-b84d-9ebb014160d0/1/sut-sagmak

Mama vermek mesele değil. Bebeğin seni de emsin mama da alsın. Sütün artacak buna inan ama mucize 1 günde olmuyor. Stres süt üretimini baltalıyor. Su içmek, uyku, süt artıran içecek ve yiyecekler moral ve inanç olmadıktan sonra yani stres yüzünden sütü artırmak için işe yaramıyor. Ben sütüm olup olmamasını aklımdan çıkarıp kendime emzir, mama ver, pompa ile sağ rutinini oluşturduktan sonra işler yoluna girdi.

Sen şimdi yeni anne olarak duyguların, hormonların karma karışık. Gözyaşlarının nasıl sel olup aktığını biliyorum ama aklında hemen bu düşünceleri uzaklaştırıp soğukkanlı olmak zorundasın. Emzireceğim, mamasını verir vermez hemen 20 dk göğüslerimi sağacağım ki sütüm artsın diyeceksin. 

Emzirme sonrası sağdığında hiç süt gelmeye bilir yada 5-10 ml gelebilir bu önemli değil zaten sütün artsın diye sağıyorsun. Benim bebeğim emmeyi zor öğrendi. Ben her emzirme sonrası 20 dk sağdım. Her seferin 5-10 ml süt çıktı. O sütleri biriktirip son öğününe ekledim. 2. ayın sonuna doğru emzirme sonrası hazırladığım mamaların miktarları kızım içmediğinden azalmaya başladı. 3. ayına yeni girmiştik ki biberondaki mamayı içmemeye başladı sadece beni emiyordu. Saat başı emzirdim. İnşallah sen çok daha çabuk bu noktaya varırsın. 

Bir de destek al. Mesela emzirdin biri mamasını hazırlayıp versin sen sağım yap. Sonra onlar strilizasyonla filan ilgilenirken sen uyu. Komşun, arkadaşın, akraban, annen, kardeşin mutlaka ara birilerini gerekirse yalvar. Ayıp değil. İlk günlerin birileri gelsin ve destek versin. Benim bebeğim uyumayan kucaktan inmeyen cinstendi.  Kimsem yoktu ve yardım isteyecek biri de aklıma gelmedi. Kendi başıma yetmeye çalıştım imkansızı istemek gibi bir şey. Şimdi ki aklım olsa kapıcının karısına ekstra 3-5 kuruş verir gün içinde sık sık uğra yardım et derdim. Kapıcının karısı olmuyorsa evde olduğunu bildiğim bir komşuma teklif ederdim. Bir arkadaşım iş yerindeki çaycının eşine para verdik o yardım etti demişti. İlk 1-2 ay destek şart.Cevaplamak için Üye ol