rota

tweety26 soruyor: 3

kuzeye gaita testini yaptırdık,bırkac test ıstedı doktorumuz hepsi temiz çıktı ama rota pozitif çıktı ilginç olan rota aşısı yaptırdık 2.dozuda bu ay başında oldu son dozu kaldı,ama bebeğimde kusma yada ateş yok çok şükür,doktorda aşıdan dolayı pozitif çıkabileceğini söyledi,çok telaşlandım

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


jildando

Sizin bebeginiz ufak tabi çok bilemiyorum bu durumunuzu ama benim kızım da Rota aşılı ve 2 yaş civarında kaptı parktan rota virusu. Aşı olunca da Rota geciriyorlar ama çok hafif oluyor. İlk gun biraz ateşi çıkmıştı, 10 gun kadarda biraz ishaldi, ama keyfide yerindeydi, iştahıda gayet iyidi. Aklınızda bulunsun aşı olduysanız eğer korkulacak bir tarafı yok.
Kusmadan cok ishal durumu var mı onu takip edin,  ishal olup su kaybediyorlar, korkulan tarafı o.


aperpil

Mrb arştırdıgım cesitli doktorlar vasitası ile ögrendigim kadarıyla


Rota virüsü asısında roa virüünün sadece 5 cesidi var. Ve siz ası olunca rota virüsünün onlarca cesidinden sadece 5 den korunuyorsunuz. Yani ası oluncada yine rotaya yakalanabilir. 

Bebeginiz sadece anne sütü alıyorsa hafif atlatır. Sadece ateslenebilir bir iki kez ve kakası ishalli olabilir yine ir kaç kez ama kusma zannetmiyorum olur. Moralinizi yuksek tutun bebekler hep rota oluyor gayet normal birsey.

Cok fazla kusması ve ishali oldugu durumlarda hastanede serum takılrak sıvı takviyesi yapılır o kadar. Kötü yanı bu virüsün diger virallere göre daha gec vücudu terk etmesi. Ama kalıcı bir hasar bırakmıyor gececek.

Kakasına dikkat ettiniz mi? Cok kötü kokar. buradan rota kapmıs oldugunu anlayabilirsiniz birde bagırskları lıkır lıkırdır.

Rota dogunun köylerinde yasayan ve bebegini son anda hastaneye getiren aileler için tehlikelidir.  Duyarlı ve bebegini duzenli takip eden bir anne için degil korkmayın. 
Tekrar gecmiş olsun


bengiengin

aperpil  yazdıklarından rota asısı vurdurmanın bir anlamı olmadıgını  mı anlıyoruz siz ne yaptınız doktorunuz tavsiye etmiyormu ben kararsız kaldım bu is ticari bir sey kokuyorCevaplamak için Üye ol