6. ayda geceleri sık sık uyanma

aytude soruyor: 10

Bu hafta Ahmet Meriç 6 ayını dolduruyor. Dişleri sertleşti, çıkmak üzere sanırım. Ateş, ishal yok.
Anne sütü yeterli, doktorumuz meyve püresi+yoğurt+sütlü pirinçli muhallebi ile başlatmasına rağmen ek gıdaya tam olarak geçemedik. Yediğinde beni emmiyor. Sütüm de oldugu için ek gıda vermeyi tercih etmedim fazla. 2 günde bir, bazen 3 günde bir veriyorum.

Sorun şu, geceleri sık sık uyanıyor ve beni emmeden uyumuyor. 9 da yatıyor, 12de, 3te, 6da. Yani hala 3 saatte bir. Eşim alıyor, emziğini veriyor, pışpışlıyor ama nafile. İlla beni emecek. Çözüm nedir , emziğiyle ağlatmak mı gecenin bir yarısı? Yoksa doğal seyrini mi izleyeyim? Yoksa ek gıdaya geçmediğim için mi yapıyor? Karnını tıka basa doyurmalı mıyım yatmadan önce? Yoksa dişi çıkacak diye mi yapıyor..offf sabaha kadar uyuması gerekmiyor mu artık?

ps. sütüm yeterli dedim çünkü  4-5 saatte bir emzirme ihtiyacı doğuyor.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


burcaksahin

Merhaba. Disleri kabarmissa muhakkak yakinda cikacak olmayabilir. Arda beyimizde 6. Ayda geceleri cok sik uyaniyordu. Emdigi kadariyla doyuyordu. yinede daha derin uyumasi ve daha az uyanmasi icin tok olmaliydi. Bu nedenle biraz anne sutu biraz da su ile yapilan Hipp pirinc mamasi vermeye basladim. Baslarda az yedi uzerine emdi ama zamanla olcusunu bitirmeye basladi. Bunun paralelinde uyanmalari da azaldi.


burcaksahin

Hipp kullandim cunku icinde sut tozu yok. Ulker pirinc mamasinda da sut tozu yok. Sut tozu olan mamalarda bir sakinca yok tabiki onlarda cok lezzetli. Ben mamayi anne sutuyle yaptigim icin bunlari tercih etmistim.


ebrukarel

9. ayını bitiren kızım da geceleri 2 saatte uyanmaya devam ediyor. Halbuki gecede 2 kez uyanmaya başlamıştı bir ara..Dişten olmasını diliyorum.


Dilekoz

Ek gıda verdiğiniz günler daha mı az uyanıyor, onu gözlemlemek lazım diye düşünüyorum. Karnı tok olan bebek geceleri pek uyanmaz. Biz ek gıdaya erken başlamıştık zaten ve Tracy Hogg'un da önerdiğini uyguladım: akşam öğünlerini biraz daha fazla tuttum. Siz de muhallebi yada pirinç maması verebilirsiniz sanırım. Bir de şu var: İdil birkaç aydır düzenli uyurken bu ay sabaha doğru uyanmaya başladı. Bunu sıcaklara bağlıyorum çünkü ben bile gece iki kez su içmeye kalkıyorum. Kızıma 60 cc devam sütü veriyorum ve o tekrar uykuya dönüyor.


aytude

DÜn gece iyice doyurdum emzirdikten sonra. Pirinç maması ile. Sonra tekrar emdi. Gece uyandıgında emmek istedi ağladı, biberonla su verdim. Gözleri faltaşı gibi açıktı. 1.5 saat boyunca pışpışlandı, emzik verildi bırakıldı, ninni söylendi. Biraz zor oldu ama uyudu 1.5 saat sonra. Bu gece başardım. bakalım bir hafta devam edeceğim birşey değişecek mi.burcaksahin

Aytude belki beklediğinden çabuk değişiecektir düzeni. Belki de farklı bir yöne gidecektir. Sen elinden geleni yapıyorsun, bebeğin de bence bu gayretini görüp zamanla seni yormamaya çalışacaktır :) Afiyet olsun ve bizim uykularımız bebeklerimizin oldun dilegiyle..


aytude

Çok teşekkürler tavsiyeleriniz için..yaz dönemimiz biraz zor geçti. Orda burda, misafir cok ağırladık, memlekete gittik. Malum büyükler varken pek düzen oturtulamıyor. Sallayarak uyutmaya da alıştı, emerek uyumaya da alıştı. Bebek yorulup uykusu gelince getirip verdiler, uyandığında emzirmek istedim dur biraz oynayalım deyip elimden aldılar. 9da yatırdım, amma uyutuyosunuz cocugu diye sitem de ettiler!
yaz döneminde bebeğe düzen oturtmak cok zor cok. Büyüyünce de babanne-dede ziyaretinde aynı olacak ama değil mi?


bahargulce

merhaba 6.ayda gece uyanmaları artabilir demişti doktorumuz.yada alışkanlıktan uyanıyor olabilir.uyandığında emziğini verip şşş-pat yaptığımda uyumaya devam ediyordu kızım.tabi karnı toksa.
yaz dönemi memlekette bende aynı sıkıntıları yaşadım programı biraz aksadı tabi.şu an evdeyiz yeniden eski programımıza dönmeye çalışıyoruz.burcaksahin

Büyüklerin nedir bu rutinmiş, kuralmış merakınız tarzı yaklaşımları hep süreceğe benziyor :) Ben zamanında huysuz anne ilan edilmek üzereydim. Niyeymiş, kucakta uyutturmuyormuşum, illa odasında mı emzirmem gerekiyormuş, gece neden hep 8.30-9.00 civarı yatırıyormuşum :) Annenin kurallarının çok sorgulanmaması gerektiği fikrine zamanla alışıyor herkes. Zaten düzen oturdukça herşey ona göre şekilleniyor. Bizin annelerimiz evlerine çok teferruatlı olmayan park yataklardan aldılar. Akşam misafirlikteyken veya gunduz uyku saati geldiğinde oraya yatırıyoruz bebeğimizi. Tabi maması yanımızda oluyor, evdeki düzene aynen devam.


Aysegul_

ya bizimki de yaklaşık 15 gündür gece nerdeyse saat başı uyanıyor, bir gecede 6 7 kez filan. eskiden 9da uyur, 4te emmeye uyanır emer uyur ve sabah 8de uyanırdı saat gibiydi. şu an gece emme sayısı  2ye çıktı 12 ve 4te emiyor, onun dışındaki uyanmalarında ise sallama veya pış pışla tekrar uykuya dalıyor. bu da tam ek gıdaya geçişe denk geldi, acaba gündüz ek gıda nedeniyle az emdiği için gece emmesi mi arttı diye düşünmüştüm? ama tabi diğer uyanmalarını hala çözemedim ben de. bu arada düzen bizde de bozuldu 1 aydır. Aytudecim inşallah bir an önce düzene girer sizinki. bu arada burçak, hippe veya ülkere ne kadar annesütü katıyordun? sağma aletim yok elimle sağsam yeter mi acaba çok beceremiyorum da bu sağma işini.Cevaplamak için Üye ol