6. ayda geceleri sık sık uyanma

aytude soruyor: 5

Bu hafta Ahmet Meriç 6 ayını dolduruyor. Dişleri sertleşti, çıkmak üzere sanırım. Ateş, ishal yok.
Anne sütü yeterli, doktorumuz meyve püresi+yoğurt+sütlü pirinçli muhallebi ile başlatmasına rağmen ek gıdaya tam olarak geçemedik. Yediğinde beni emmiyor. Sütüm de oldugu için ek gıda vermeyi tercih etmedim fazla. 2 günde bir, bazen 3 günde bir veriyorum.

Sorun şu, geceleri sık sık uyanıyor ve beni emmeden uyumuyor. 9 da yatıyor, 12de, 3te, 6da. Yani hala 3 saatte bir. Eşim alıyor, emziğini veriyor, pışpışlıyor ama nafile. İlla beni emecek. Çözüm nedir , emziğiyle ağlatmak mı gecenin bir yarısı? Yoksa doğal seyrini mi izleyeyim? Yoksa ek gıdaya geçmediğim için mi yapıyor? Karnını tıka basa doyurmalı mıyım yatmadan önce? Yoksa dişi çıkacak diye mi yapıyor..offf sabaha kadar uyuması gerekmiyor mu artık?

ps. sütüm yeterli dedim çünkü  4-5 saatte bir emzirme ihtiyacı doğuyor.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


ALPAY_ARDA

Aynı sorunu sadece ben yaşamıyomuşum,Tabi bu durum sevindirici mi bilmiyorum:))
Yorumların hepsini okudum.Ben de sıcaklara bağlıyorum olan biteni...
Bi de aytudecim neden ek gıdaya 6. ayını doldurmadan geçtin??Sütüm de yeterli diyosun,acaba ek gıdaya geçiş biraz erken mi olmuş bebiş için??
Arda'da geceleri üç saatte bir uyanıyor ve emiyor,sadece anne sütüyle besleniyor...
Benim fikrim artık katı gıdaya geçişi başlatman olmalı diyorum ve kolaylıklar diliyorum...
Bebişini de kokluyorum:)))

 


aytude

ALPAYARDA, sevineyim mi bilemedim senin bebegin de 3 kez uyanıyormuş ya, sevindim aslında :)

Ek gıdaya geçişimiz şöyle bir döneme denk geldi, sütümün az geldiğini hissediyordum.. 5.5 aylıkken kontrole de gittiğimizde 500 gr almış dedi doktor, her ay cok daha fazla alıyordu normalde. Gayet iyi tabii ki 500 gr. Ama iştahlı da bayağı. Rotatek aşısı ağızdan yapılıyor ya, bizimki aşıyı bi güzel yedi, şapır şupur.  Doktor geçelim cok istahlı dedi, bu şekilde oldu. Hiç birşeye yüz ekşitme yok, biz yemek yerken yalanıyor baya istiyor yemeyi.

Ama dediğim gibi geçemiyoruz. Az önce de aynı şey oldu, uyumadan önce iyice doyurayım dedim, 8'de emdi biz sofraya oturmadan. 9da uykusu geldi, pirinç mamasını hazırladım, emzirince yedireyim diye ama emerken uyudu bu sefer. Doydu demek ki. Ek gıda işi her gün yatıyor anlayacağınız.

Bir de eşim işyerinde patronuna sormuş, kendilerinin 3 çocugu var yaşları yakın. Demiş ki 6 aylık bebeğin gecede 2 kez kalkması normal. Acıkabilir. Simdi de babayı uyku eğitimine ikna etmeye uğraşacağız. Doktoru da arayamadım.Ben kime neye inanacağımı şaşırdım. 

Bu arada pirinç mamasını evvelsi gece anne sütü ile, dün gece keçi sütü ile, bu gece su ile hazırladım.


aytude

Aysegul__ senin düşündüğün gibi de düşünüyorum bazen, ek gıda veriyorum diye mi oldu diye, ama cok veremiyorum ki zaten. Emmeyi cok seviyor herhalde o yüzden yapıyor diye düşünüorum.

Ek gıdadan ne anlıyor ben bilemedim zaten, ek gıdayı veriyorum, yarım saat sonra tekrar emesi tutuyor.


burcaksahin

Aysegul, Ulker'i hatirlamiyorum ama Hipp'e 70 cc anne sutu, 130 cc su kolyuyordum. Elinle sagdigin zaman illa 70 cc de cikmak zorunda degil. Elimde sutum az oldugu zaman olcuyu 50 - 150 veya 40-160 olarak degistiriyordum. Yada devam sutuyle de yapiliyor.
Kutularin arkasinda hazirlanislari yer aliyor. Bir de tavsiyem ilk gecislerde 1/3 veya o civarda az yapin. Alisana kadar cok yemedikleri icin sutunuz veya mamaniz ziyan olmasin.
Bebeklerimize afiyet olsun.


tubatulay

aynı sorun ben de var.oglum 6.ayını bitirdi,gündüz ek gıda eve geldikten sonra annesütü alıyor.gece 9 gibi uyuyor.11.30-2,30,04.30,6.00 veya 7.00 4-5 kez uyanıyor.emip  ya da su içip geri yatıyor...nırmalde 2 kez yeter sanırım..doymuyoo sütüm az diye yatmadan devam sütü verdim 90 cc kadar ama gene 2 saat sonra uyandı..sanırımm alışkanlık edindi anneyi yanında ihssetmek istiyoo.memede kendilerini güvende buluyorlar...kuzucuklar..bakalım ilerleyen aylarda ne olcak..ben de sadece pışpışlamayaı denedim ama olmadı illa emecek...
Cevaplamak için Üye ol