Daha ne kadar konuşmayacaksın kızım???

nurus soruyor: 10

gün geçmiyor ki yeni bir konu ile içimiz pır pır etmesin...


bir ay sonra 2 yaşı dolacak kızımın.ama ısrarla konuşmayı reddediyor.bende birazcık geç konuşmuşum tamam ama...söylediklerimizi tekrarlamıyor,soruyoruz cevaplamıyor,hatta bazen bizi sallamıyor bile diyebilirim...

 beril biraz kendine has bir çocuk.çok hareketli ama çok..kendi uyur,kendi yer,kendi oynar,insanlarla dialoğu çok sıcak.ama kelime sayısı 10 u geçmiyor.başına buyruk isterse yapıyor istemezse asla.5.ayda anne demeye başladı,1 yaşında çok güzel ''anneanne''diyordu ama 2 ay önce baba demeye başladı.2 haftadır da ''babaanne''net bir biçimde...

yapılabilecek birşeyler varmı.bizim davranışımız olacak yada eğitim,egzersiz gibi....???

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


ipekkusgoz

5. ayda anne mi dedi, ben mi yanlış okudum. Benim ki tam doğum gününde dedi anneyi:). 2 yaşına 2 ay var geç mi kaldı diye düşünmeyin. 2 yaştan sonra patır patır döküldüklerini okumuştum.


nurus

evet ipekkuşgöz çıkardığı anlamsız ''anne'' sesini o kadar sık söylüyordu ki bizde ona karşılık verince yavaş yavaş ''anne'' yi anlamlandırdı.6-7 aydan sonra benim geldiğimi anne diye sevinip ses verince tamam dedik anneyi öğrendi :))) hani bazı bebekler baba der dede der ilk önce...yok bizde bu ilk anne oldu..ama sonrası tıkkkk durdu :)))) 


ediluj

Benim oğlumda hiç olmayacak kelimeleri,cümleleri kuruyor bazende herkese baba diyebiliyor..Daha cok net bir konuşması yok.Çocuklarda dil gelişimi farklı olabiliyor.Üstelik sizde geç konuşmusunuz,genetik yatkınlıkta olabilir.Cocuk dr onerisiyle Mümkün oldugunca Tv nin onunde tek basına bırakmıyoruz,sınırlı zaman diliminde seyrederken luli tv acık oluyor,beraber tekrarlıyoruz soylenenleri. Birde onun vucut dilinden ne istediğini biliyoruzama soylemeye tesvik ediyoruz.Cisimleri ayrıntılıyoruz(ornegin top değilde kırmızı top,masanın altındaki top vs veya kuş değilde martı,serce diye kelime dagarcıgını geliştirmek için) .Birde cocuklarla veya daha kalabalık ortamlarda bulundugu zaman konuşması farklı oluyor..Bizim dikkat ettiklerimiz bunlar..Sevgilerimle..


nurus

tv ye ilgisi yok sadece pepe aşkı var.onun dışında açıksa tv gidip düğmeden kendisi kapatıyor.

oyun kuruyor oyuncaklarını çok seviyor hepsiyle tek tek oynayabilir.özellikle büyük legoları üst üste dizme veya köşeli objeleri üst üste koyma.birbirine benzer parçaları kategorilerine ayırır renk renk veya benzer olarak( kırmızı mandalları ,aynı boy fincanları,ayakkabı çiftlerini),kitapları,dergileri.herşeyi  tamlamaları ile bize tekrarlatıyor.mavi masa ,pembe kuş....öyle söylemezsek kızıyor,sinirleniyor.söylediğimiz şarkıların melodilerini kendisi aynı tonda mırıldanıyor hiç şaşırmadan.hele ki bir rakam sevdamız var müthiş.nerde bir rakam görsün heyecanlanıyor.yolda yürürken tüm arabaların plakalarına dokunup tek tek bize söyletiyor.

söyledikleri ise ;
1 e - i
2 ye -ii
3 e-üh
4 e-yine i :)
5 e-ih
6 ya -ALTİİİİ
7 ye -edi   diye uzayıp gidiyor..

neden sonuç kurabiliyor artık.hadi gidiyoruz deyince açık tv leri,bilgisayarı kapatıp,çok rahat kandisini giydirmemize izin veriyor..herşeyi çok rahat anlıyor.evden çıkmadan sözleşiyoruz '' bak ağlamak yok , arabadan inmek yok vs....''aynen uyguluyor.ağlarsada hatırlatınca sözünü hemen susuyor..

 ama kelime sayımız çok az..evet biliyorum.kıyas yapmamam lazım ama yinede takılıyorum işte.diaoloğumuz bu denli yoğun olup,bizi anlayıp ,onu anlayamamız kriz anları yaşatıyor çoğu zaman.nedeni ne olabilir,haksızlık mı beklemek yoksa yanlış mı var bir yerlerde ????


neretva

Siz zaten cevabı vermişsiniz sorunuzda. Birincisi, siz de geç konuşmuşsunuz yani genetik var işin içinde. İkincisi, çok özgür bir bebeğiniz var, tam bir birey, istemediği şeyi yaptıramayız diyorsunuz, demek ki bunun da zamanını kendi belirleyecek. Lafınızı anlıyor, ona göre davranıyor. Sanırım sorun siz onu anlayamayınca başlıyor. Göstererek istediklerini hemen vermemek, yanlış da söylese adlarını söylemesini beklemek gerek diye okumuştum burada bir arkadaştan. Bir de mesela tencereye pencere dediyse, hayır yanlış demeyecekmişiz, onun yerine bir daha biz söylerken doğrusunu söyleyecekmişiz. Sanırım kızınız çok özgür ve mükemmeliyetçi bir çocuk. Yarım yarım konuşmaktansa sözcükleri kaydedip birden ve düzgün konuşmaya başlayacak. Ama bu süreci hızlandırmak için belki konuşan çocukların olduğu bir oyun grubuna götürebilirsiniz. Bir de siz sürekli konuşun, mesela kitaplarınızı sesli okuyun. Bu da etkili olabilir.nurus

evet bende biraz geç konuşmuşum ama benim zamane faktörleri şöyleymiş ;


benimle çok da ilgilenemeyen bir anne ( benden 16 ay küçük bir kız kardeşim olmuş ve ilgi orada :(((

şimdiki gibi oyuncak,kitap,şarkı vs... yokmuş ki..
mecburen anneanneyle sık zaman geçiren bir bebeklik-çocukluk
ve tabiki de ilk çacuk olmanın verdiği yalnızlık (2.ler daha erken konuşur derler ya büyükten ötürü)

ama şimdi şartlar sanki farklı.bana hep şimdiki bebekler daha uyanık,çocuklarsa daha akıllı gibi geliyor :)) doktorum ''folik asit bebekleri bunlar ''der hep 

beril bir şeyi anlatmak isteyip te anlatamayınca ^hadi annecim götür beni ne istiyorsun ^ diyoruz,elimizden tutup götürüp gösteriyor ama adını asla söylemiyor,söyletemiyoruz.su demiyor mesela.ama su yerine her hangibirşey de demiyor.
 
bir şeyi eline alsın inceler,koklar,tadına bakar,sağlamlığını kontrol eder (yere vurur,ısırır,çekiştirir) bize uzatıp anlat dercesine ıhh ıhhh deyip onun ne işe yaradığını bize söyletip mutlu olur,ona sarılır,yine anlattırır,yine sarılır,adını söylerim hadi sende derim ama nafile.ağzını bile açmıyor,denemiyor bile söylemeyi.

babaannemiz müthiş derecede konuşkan bir bayan,diksiyonu ise mükemmeldir.ee bende konuşurum,anneannemiz de.anlatırız.bıkmadan,usanmadan.ama kız bize çekmemiş.acaba bu kadar konuşkan insanların yanında hevesi mi kırılıyor ????


lopikcim

Kızım 11,5 aylıkken baba dedi, hemen sonrasında teyze..1 yaş sonrası yürümeye odaklandı ve nerdeyse 2 ay kadar tek kelime konuşmadı..O dönem iyice bunalıp Denver testi falan düşünür olmuştum...16 ayından sonra kelime sayısı 8 i falan buldu, 18 ayda nerdeyse hergün yeni kelimeler söylemeye başladı; anneyi de 'NE' olarak 18. ayda söyledi sanırım..2 yaşında birden çoklu kelimeli cümleleri başladı, biz 2 kelimelilere razıyken o 4 kelimelere başladı, inanamadık...Şu anda 30,5 aylık bülbül diyebilirim..Çok kasmayın derim kendi tecrübeme dayanarak; bir pedagog söylediği değil anladığı kelime sayısı önemlidir demişti bana(tabi ki söyleyebildiği bir kaç kelime olması kaydıyla), yani direktiflerinizi yerine getiriyorsa azcık daha sabır diyorum


mert_mert

bence takılma her çoçuk bir değildir..kızlar erken konuşur derler ama demekki nazlı..bizimki 28 aylık 1 aydır cümler tarzında konuşuyor yani direk 3lü cümlelere geçti..önceden orda şurda burda suyu göstererek isterdi şimdi suyum nerde bulamıyorum..örtünün altı yok filan gibi söylüyor ama 26 27 ayda başladı tek tek kelime sayısı vardı ama eksik eksik..su ya huu derdi.itfaiye itiba .araba aba gibi şimdi başkalarıda anlıyor ne dediğini tercümanlik yapmıyorum artıkmelusina

kızımın tıpkısı...5 aylık desteksiz oturmaya 6 aylık mama denemeye ve emeklemeye başladı  10 aylık yürüdü aşırı hareketli  çok özgür istemediği hiçbir şeyi yaptıramazsın yemeğini kendisi yemek ister  sarkıların sözlerine uygun dansını yapar  plakalardaki harf ve rakamları bana söyletmeye bayılır  sözylediğimiz her şeyi anlar ama KO-NUŞ-MU-YOR ! Bir yerden duymuştum bazı çozuklar hareket alanında bazı çocuklar konuşma alanında daha çabuk ilerliyormuş kuzenimin çocuğu da geç yürüdü ama 1 yaşında bildiğin bülbül gibi konuşuyordu. Takılmayın bence.


ben de çom istiyorum kızımla karşılıklı sohbet etmeyi ama daha yeni yeni açılmaya başladı :)


CokBilmis

Konuşmamasından neden rahatsızsınız?

Bir sorun mu var acaba, diye mi düşünüyorsunuz?

Derdini anlatamaması mı rahatsız ediyor?

Sorun var galiba, diye düşünüyorsanız, bir uzmana danışmanız en iyisi. Ama anladığım kadarıyla siz bir sorun sezmiyorsunuz aslında.

Derdini anlatsın istiyorsanız, çocuklara yönelik beden dili alfabesini deneyebilirsiniz belki?Cevaplamak için Üye ol