Daha ne kadar konuşmayacaksın kızım???

nurus soruyor: 6

gün geçmiyor ki yeni bir konu ile içimiz pır pır etmesin...


bir ay sonra 2 yaşı dolacak kızımın.ama ısrarla konuşmayı reddediyor.bende birazcık geç konuşmuşum tamam ama...söylediklerimizi tekrarlamıyor,soruyoruz cevaplamıyor,hatta bazen bizi sallamıyor bile diyebilirim...

 beril biraz kendine has bir çocuk.çok hareketli ama çok..kendi uyur,kendi yer,kendi oynar,insanlarla dialoğu çok sıcak.ama kelime sayısı 10 u geçmiyor.başına buyruk isterse yapıyor istemezse asla.5.ayda anne demeye başladı,1 yaşında çok güzel ''anneanne''diyordu ama 2 ay önce baba demeye başladı.2 haftadır da ''babaanne''net bir biçimde...

yapılabilecek birşeyler varmı.bizim davranışımız olacak yada eğitim,egzersiz gibi....???

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


asyasena

bir programda dinlemiştim eğer bebeğiniz işaretletle ve hareketlerle kendini anlatabiliyorsa kelimeden tasarruf edebilirlermiş bu genellikle erkek bebeklerde daha sıklıkla görülmekle beraber bütün bebeklerin gelişimleri çok farklı oluyormuş ve genetik olma mevzuunuda göz önüne alınca sıkmayın canınızı :))


blueangel

benim bebeğim de beş aylık ilk kelimesini söyledi dede hadi sonra bana dönerek anne anne diye agliyordu hep. 7 ayda baba mama ardından gerisi geldi ne söylersek onu tekrar etti . şu an iki kelimeyi birleştirebiliyor su ver anne düşüyorum bir daha ver bende istiyorum gibi kelimeleri söyledi. yüzden fazla kelimesi var ama canı istediği zaman konuşuyor çoğu isteğini hareketlerle anlatıyor . bazen bir şey söylüyor bakıp kalıyoruz . çok hareketli insanlarla iletişimi kuvvetli ama canı isterse konuşuyor . daha küçük ama konuşabildiği halde konusmamasi beni endişelendiriyor bazen.


blueangel

sayıları da parmaklarıyla gösterip sayıyo bir iki üç diye . legoları üst üste dört beş tane takıyor içine şekil atılan küplerden kare daire yi atıyor sadece . ne dersek anlıyor karnın acikti mi diyorum mutfağa gidiyor hemen. bici bici olalım mi diyorum banyonun kapısının önüne dikiliyor ne desem anlıyor yapıyor da kendine konuşmak zor geliyor herhalde çocuğa. bugün elinden kataloğu aldım kızdı bana ben bakacağım dedi baktım kaldım konuşabildiğin halde neden konuşmuyorsun annem dedim baktım.


seres_esra

inan konuşmaya başlayınca illallah ettiriyolar:) tadını çıkar bence


irmiksmum

Bizimde dogumgunumuze 2 hafta kaldi ama ayni durumdayiz sanirim fiziksel gelisimleri yuksek cocuklarin konusmalri biraz gecikiyor. Herseyi anliyor hattta sag sol kavramlarini bile biliyor ama su bile demiyor, sanirim zamani gelince cozulecek bizim miniklerimizde yalniz degilsiniz yani:)


nurus

arkadaşlar dün akşam çıktım,gece de bakamadım,şimdi geldim...


 önerilerinize teşekkür ederim.ayrıca #cokbilmis # sana da :)))

konuşmasını tamamen iç güdüsel bir his ile istiyorum öncelikle bir anne olarak tabiki de.sonrasında da artık dialoğumuz farklı boyutlara ulaşıyor.herşeyi anlıyor,neden-sonuç kurabiliyor kolaylıkla.bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama yine de bu aya kadar geldik şükür ,nedenini merak ediyorum..yazdığım gibi kelimelere hızlı bir giriş yaptık.eyvah dedik babaanneye çekecek :))) galiba..ama ıııı ıhh olmadı.

 sanki istek yok ilk olarak..bu çok ilginç işte..kendimce yorumum;üzerine titreyen bunca insan arasında zaten herşey önüne gelince konuşmasına gerek kalmıyor...

ikincisi beril %90 persentilde bir çocuk.yaşıtlarımızdan oldukça ileri fiziksel olarak.ince ve kaba motor gelişimini çok hızlı tamamladı ve devam da ediyor.yeme içme konusunda,oyun kurma ve devamlılığı,konsantrasyonu,ilişkilendirebilme yeteneği,kendine yeterliliği,özgüveni,şımarıklığı ve fazlacana hareketliliği onu bu yoğunlaşması gereken işten uzaklaştırıyor.

yaramaz denemeyecek kadar hareketli.inatçı olmayacak kadar ısrarlı ve kararlı.hafızası biraz güçlü.ancak  taklit yeteneği gerçekten zayıf bir çocuk.söylediklerimizi tekrarlamaya hiç niyeti yok.ya şu anda çok iyi bir kayıt yapıyor,yada ''amma çok konuşuyorsunuz yaaaa kafam şişti'' diyor :)))

herşeye rağmen ben bıcır bıcır konuşmasını heyecanla bekliyorum berilkuş'un
Cevaplamak için Üye ol