Emzirme süresi, ön süt - son süt ?

nurturia soruyor: 6

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


semaysenur

kızınız daha çok 3haftalık sanırım ilk ayı daha bu zamanlarda bebiş yaka iğneniz gibi olmalı bnce istediği her an emzirmek gerekir süresini bebeğinizi izleyerek onun durumuna göre siz karar vermelisiniz ama en az tek memede 15dk durmalı toplam minumum 30dk olmalı bi seferde..


ipekkusgoz

Bir memeyi tamamen boşaltmak hem bu memede süt bitti sinyalini beyne verip süt üretimini harekete geçirmek hem de sütün hem sıvı hem yağlı kısmını bebeğin alması bakımından önemli.o yüzden bir memenizdeki süt tamamen bitmeden bebeğinizin bıraktığını düşünüyorsanız, bir sonraki emzirmeyi de yarım kalan memeden başlayın.Ya da belki sağabilirsiniz, yarım kalan memeyi eğer emme aralıkları uzunsa. Ama boşa gitmesin bir şekilde toplayın o sütü.


fistikcik

Merhabalar,
"10 dakikadan sonrası keyiftir" artık yanlış olduğu anlaşılmış bir söylem. Bir bebeğin emme süresi bebekten bebeğe değişir. Kimisi iyi bir kiloda doğar, hem çenesi kuvvetlidir, hem de göğsü iyi kavrar, çok kısa zamanda tüm göğsü boşaltır. Kimisi düşük kiloludur, erken yorulur, bir göğsü bitirebilmesi için en az 20 dakika harcaması gerekir. Her durumda patron bebektir, neye ne kadar ihtiyacı olduğunu o bilir. İlk süt su ve şekerden yana zengindir. Bebeğiniz bazen çok kısa emiyorsa belki o an su ihtiyacını gideriyordur (hele yaz günlerinde). Sürekli çok kısa emmediği sürece normal bir durumdur.
Eğer ilk süt/son süt dengesi açısından bir endişeniz varsa, göğsün tam boşalmadığını hissediyorsanız bir sonraki emzirmede de aynı memeyi verin.
İlk süt/son süt ayrımını şöyle de yapabilirsiniz. Baş ve işaret parmağınızı göğsün kahverengi halkasının kenarlarına (baş parmak göğsün üst kısmında, işaret parmağı altta) yerleştirin. (Meme ucunda değil, halkanın kenarlarında olmalı). Hafifçe sıkın. Gelen süt açık beyaz renkli (yarı şeffaf, su ağırlıklı) ise ilk süttür. Krem rengi ve yoğun kıvamlı ise son süttür.


annevebebisi

Bebege birak, ne oluyor, nasil oluyor bilmiyorum ama garip isleyisleri var bu bebelerin :P Bazen  2-3 saat dayanir, emmez. Bazen de emziririm, yatar uyur, yarim saat sonra bir uyanir, sanki gunlerdir emmiyormus gibi :) cork cork emer :) Artik uykusunda kac bin kalori yakip yorulduysa :)

Akisi tamamen bebegine birak.. Memeye gelince, onun da cok takibini yapmiyorum, hangisini dolu hissediyorsam, ondan basliyorum..


ipekkusgoz

doğrusunu yapıyorsun arkadaşım, emzir.


dileksem

bebeğin daha çok küçük üçe beşe bakma emzir. ben saat tutardım neden az emdi diye. şimdi gülüyorum kendime.Cevaplamak için Üye ol