çalışmayan anneler! eşleriniz nasıl davranıyor size?

Sellin soruyor: 10

Arkadaşlar merhaba,

Çocuğu için işini bırakan bir anneyim.5 yıldır çalışmıyorum.2 Üniv. Diplomam ve is tecrübemë rağmen is bulamıyorum. 40 yaşındayım. Çok severek evlendigim eşim,para konusunda beni çok üzüyor. 10-20 tlnin hesabını yapıyor. Bana verdiği parayı korkarak harcıyorum. Nasıl bitti yaa,daha geçen gün şu kadar verdim diyor hep.hep...haa bu arada kuaföre kırk yılda bir giden( Allahtan becerikliyim de kas,bıyık,boya,ağda yapabiliyorum.) , kendine giysi falan almayip,var olanları kullanan( Allahtan zamanında çokça almışım da...) , cok gezip tozmayan,evine yardımcı almayan masrafsız biriyim. Buna rağmen,günde 20 tl.bırakan( bazen unutan ve utanarak istememe neden olan) ve dün olduğu gibi ara ara başıma kakan bir eş benimkisi. Arada bir söylenmesi normalmis,cok yoruluyormuş,ben gereksiz gurur,alinganliklar yaparak onun huzurunu kaçırıyormuşum,alttan almaliymisim. Ev işinden resmen tiksinmiş,onca okulu boşuna mi okudum,hiç bir şey olamadım diyerek resmen dibe vurmuş bu kadına,Ne oluyor ki hemen psikolojin bozuluyor deyip,basit bir depresyona bile izin vermeyen bir eş... daha çok şey yazmak istiyorum ama... başınızı agritmayayim. Dostlarım,eşimi çok sevmelerine rağmen hemen ofkelenip taraflı yorum yapıyorlar. Daha çok doluyorum.belki de olmasi gereken bu bilmiyorum. Beynim uyuşuk vaziyette. Yorumlarınıza ihtiyacım var. Objektif yorumlara.... teşekkür ederim...

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


mutluannelif

7 yıllık stresli bir iş hayatından sonra ani bir kararla kızımın her anında yanında olmak istediğim için çok da sevmediğim işimden ayrıldım. İstifayı uzun süre düşündüm, kim destekledi derseniz bir iki arkadaşım dışında hiç kimse diyebilirim.

Ev zordur. Zormuş yani. Bana göre ev hanımları cennetlik.

Annelik, kadınlık derken öyle bir koşturmaca halindeyiz ki sadece şu kadarını söyleyebilirim ki : Bazen iyi ki de çalışmıyorum, ne doğru bir kararmış diyorum. O kadar çok yoruluyorum yani ve bu sadece bedenen değil zihinsel yorgunluk da oluyor. Ve her zaman erkek daha az yorulan ama nedense en çok yorulan kişiymiş gibi davranıyor. Bu dünyanın her yerinde böyle. 

Tüm gün dışarda, sonra evde çalışacağım akşamları. Hafta sonu bilmem kaça bölüneceğim...sonra çocuklarımla belki de istediğim gibi zamanlar yaşamayacağım ama yine de eşit olacağız ha ?

Bu arada çalışma hayatına illaki döneceğim, ama bir süre daha ikinci bebeğim için evde olacağım.

Kimseyi umursamayın derim. Eşiniz siz evde olduğunuz için sizin hiç bir şey yapmadığınızı düşünüyor. Bir de sorunuzun başında çalışmayan anneler demişsiniz ya, anne ve çalışmayan aynı cümle içinde yakışık almıyor.

 


Sellin

Haklısınız... Anne ve çalışmayan olmamış,olmaz,olamaz ki... karşılığında,son zamanlarda başıma çok sık kakılan,şu kağıt parçalarından almayan olarak değiştirelim o zaman...


ayazlali

Ben ilk oğlum doğduktan sonra on ay evde durdum, ikinci oğlum için de en az on ay ya da bir sene evde durmayı düşünüyorum. Eşim evde olduğum her gün eve geldiğinde beni ve oğlumuzu evde bulmaktan ne kadar mutlu olduğunu söyledi, hiçbir zaman senin paran benim param muhabbetine girmedik. Parayı kimin kazandığından bağımsız hep bankaya gidip çeken o olduğu için parayı o bana verir, genelde ben parasız dolaştığım için kendisi cüzdanıma koyar. Kredi kartımız ortak, büyük alışverişleri aramızda konuşup karar veririz. Bence eşinizin normal bir şekilde harcadığınız parayı başınıza kakması normal değil, çirkin bir davranış. Bence onunla oturup bunun sizi nasıl hissettirdiğini konuşun. Evde çalışmak en zor çalışmadır, eğer inanmıyorsa kendisi denesin bir iki hafta, bunu teklif edebilirsiniz kendisine. Eşler birbirine destek olmalı, evde çalışmak kolay birşey olsaydı bile belki size zor geliyor ve eşinizin görevi size destek olmak, eleştirip kötü hissettirmek değil. Bence aranızda konuşup kimin ne konuda desteğe ihtiyacı olduğunu bulun ve birbirinize destek olmaya çalışın. Bazı önemsiz işleri de asgariye indirin, ev temizliği gibi.

Bol şans! Üzücü bir durum, umarım beraber çözümünü bulursunuz.


ema_emine

Sizin eşinizden kaynaklı bir durum sanırım.Bende işi oğlum doğunca bıraktım hiç bu tarzbir sorunla karşılaşmadım.Ama maddi durrumumuz sanırım buna müsaade etmedi.Yılda bir kuaföre giderim ama benimde hobilerim var ona cok masraf ediyorum.


cancun

öncelikle eşinizin yaptığı benim kabul edebileceğim bir şey değil. bakıcımız sigortalı ve hatrı sayılır bir maaş veriyorum. şöyle diyeyim 4 kişilik aile geçimini tek başına sağlıyor oğluma bakarak. eşinden seneler önce boşandı. dışarıda çalışıyor olsanız böyle bir maddi gideriniz olacaktı ama şu anda siz evdesiniz diye aileye katkınız göze gözükmüyor. Eşinizin kafasına o dışarı da sizin de evde çalıştığınız fikrini sokmanız lazım. 20 tlnin lafını eden bir kişi ile ortak aile yaşamı çok yıpratıcı. oğlunuz ile ilgilenecke biri var ise dışarıda biran önce iş bulun eğer bu adam değişmez diyorsanız.nukhetsp

Umarim en kisa zamanda is bulursunuz ve kocaniz, size verirken cok gordugu 20 liranin kat be katini bakici temizlik hazir yemek gibi masraflara vermek durumunda kalir. Bu cok uzucu; sizin emeginizi, ihtiyaclarinizi gormezden gelmesi:( Ona camasirlarinin o isteyken kendi kendine yikanip utulenmedigini o sabah aksam girdigi banyonun florasan isigiyla temizlenmedigini, dolabi acip istedigi gibi yedigi yemeklerin ascilar tarafindan yapilmadigini, cocugunuzu da buyuturken herhangi bir bakici gazabina ugramadan en iyi sekilde yeyistirmenin kolay olmadigini anlatmalisiniz.


curlygreen

Oglum 18 aylikken hersey de yolunda giderken yani kizim okula alismis, uzun suredir beraber oldugumuz bir bakicimiz varken ve de isyerim evime cok yakin bir mesafeye tasinmisken bir sabah kalktim ve ben istifa edecegim dedim. Herkes deli misin dedi ama ben gayet kararli davrandim cokta iyi yapmisim ama para mevzusu asla konu olmaz esimle aramda. Hatta isi biraktiktan sonra araba sana daha cok lazim diye ise servisle gidip gelmeye basladi. Sonucta siz cocugunuza bakmak icin isinizden ayrilmissiniz ki cocuk bakmak hic kolay degil once esinizin bunu ogrenmesi gerek. Herkesin yazdıgı gibi yemek ütü çamasır ev işi vs. zaten saymıyorum bütün bunlara siz çalışıyor olsanız bütçe ayırması gerekecekti ki bence çalışmıyor olsanız da eve yardımcı cağırabilirsiniz. Sanırım konu çalışıyor ya da çalışmıyor olmaktan çok senin paran benim param olayında bitiyor. Hayat müşterek bence bunu unutmamak gerek herkesin görevi farklı olabilir, şu an için eşiniz eve maddi olarak katkı saglıyor siz başka şekilde ama hayatın ne getireceğini kim bilebilir yarın öbür gün bunun tam tersi de olabilir. Lütfen belki de olması gereken bu demeyin çünkü gerçekten olması gereken bir hayatı birlikte göğüslemeniz.


ayberke

Riskli gebelik nedeni ile oğluma bakabilmek için istifayı basıp(iyi bir iş-denetim-) kariyeri ve parayı fırlatıp atmış biri olarak işime ilk etapta 1,5 sene sonrasında tam işe gireyim dediğim anda büyük bir sağlık problemi yaşayıp dünyaya bir defa daha mı gelcem 1 tane çocupum var deyip 2 senede o şekilde evde oturan biriydim.Hayatım boyunca iş odaklı çalıştığım için  tek çocuğu bile zor doğurduktan sonra herşeyi elimin tersi ile ittim.Evde 3,5 4 sene geçirdim .Çocuğum ile birebir ilgilendim.Hiç te pişmanlık duymadım .Güzel kısım.Ama devamlı evde iş yapmak herşeyin sorumluluğunu almak cok sıkıcı ve çok yorucu.Çalışırken insan bence daha çok dinleniyor.(işte)

Eşinizin bencilliğini anlamak mümkün değil ama böyle yetişmiş.Ne kadar okursa okusun yetişme tarzı öyle olunca anlayış ta kıt oluyor.Onu anlatmanın yolu ise bence 1 hafta çocukla eşinizi evde başbaşa bırakmak.Görüp deneyimlemezse anlamayacak.Çünkü çevresindeki herkes ona hak veriyor.Çünkü çevresindekilerde aynı şekilde yetişmiş.Siz ne kadar donanımlı olursanız olun bencillik ve kültür ön planda olunca anlamayacak.Yaşasın görsün.20 TL'nin hesabını yapmasın. Ayıp.Hatta siz iş bulun o evde otursun bak bakalım yapabiliyormu.
Şu an iş hayatına döneli 5 sene oldu hem iş hem ev hemde çocukla birebir ilgileniyorum.Eşimden ise destek gördüğümü söyleyemem.Ama hiç bir zaman para mevzusunu yapmaz ve yapamaz.
Çok haklısınız ama sorununuzun çözümü anlatmak değil yaşatmaktan geçer.EV Hanımlığının ne kadar zor olduğunu göstermek lazım.Sellin

İyi ki de yazmışım,sanki 9-10 kişiyle oturmuş,dertlesiyor gibiyim. Teşekkürler öncelikle. Devamını yazmak istedim o nedenle.kahvaltıda evde olduğu gün,alışverişe giderken" peynir de al" dedim. Yaaa daha geçen gün aldım,ne çabuk bitirdiniz 3 çeşit peyniri? Dedikten sonra uzunca bir süre peynir yemedim. Beni yanlış anlıyorsun diyor ve bazen

( son tartışmamizda da olduğu gibi) onu haklı,kendimi de gereksiz alinganlik yapıyor gibi görüyorum. Dedim ya beynim yanmış benim. Sağlıklı düşünemiyorum. Çok garip olacak ama sorayim siz de alınır mıydınız? Yoksa benim içinde bulunduğum psikolojik durum mu beni böyle düşünmeye itiyor. İş bulamıyor olmak,beni çok yipratti. Son tartismamizda,"Senin bu gereksiz gururlarin yüzünden senden soğudum,mutlu etmiyorsun beni,kendini duzeltmezsen bosaniriz."dedi. Köşeye sıkışmış bir insana söylenecek sözler mi bunlar? Hayır her sözün altı boş,biliyorum. Teyid ettim. Ters köşe yapıp,canımdan çok sevdiğimi bildiği oğlumu kullanarak" boşaaaan,ama oğlunu da al git,bakamam ona" dedim. Hemen " hayatım ama bak sen beni yanlış anlıyorsun"... falanla beni sakinlestirmeye çalışsa da."boşan vallaha,ama sen boşan,git başvur..." dedim. Tabi tüm bunlar o 1 haftalik tatiline ( kardesleriyle memleketlerine gitti ve en çok da ben istedim,git kafanı dagit,cok çalıştin bu sene,dinlenirsin,biz hiç gelmeyelim,sen özgürce takıl dedim) cikmadan az evvel konustuklarimiz.... arıyor,canım isterse bakıyorum,istemezse bakmıyorum. Yine de tatili zehir olmasın diye açıyorum telefonu. Kesik kesik,kısa cevaplar veriyorum. Tabi o tatlimli,hayatimli konuşuyor.affedemiyorum ama haklı mı yaaa ben mi çok alinganim diyorum. Siz benim yerimde olsaydınız..?


nukhetsp

Bence alinganlik degil ama kendisi oyle algiliyorsa alin karsiniza konusun. Ama oyle uzgun kizgin tavirli falan degil. Ciddi bir sekilde. Ben bu davranislarina maruz kalmaktan rahatsizim, ikimiz birbirimizi yanlis anliyor olabiliriz gidelim bir terapistte bu isi cozelim diyebilirsiniz. Her iliskide iyi gunler gibi kotu gunler de olur. Belki gercekten 20 liranin hesabi yapmiyordur yada 1 kalip peynirin. Ama yanlis ifadeler kullanarak boyle anlasilmaya sebep oluyordur. Ben sizin yerinizde olsam diye baslayan cumleler kurmayacagim. Cunku herkesin tavri kisiligi iliskiyi yurutme sekli farklidir. Onemli olan sizin duygulariniz. Esinizi seviyorsaniz mucadele edin. Ama kendinizi is bulamazsaniz bile degersiz hissetmeyin ve oyle davranmasina izin vermeyin.Cevaplamak için Üye ol