Dişlerdeki siyah lekeler..

ozlembala soruyor: 9

Bebekler de 1 yaşına kadar kullanılan demir damlasından dolayı kızımın dişleri lekeli kaldı çünkü çok erken çıktı dişleri, 1 yaşına kadar da kullanın demişlerdi o damlayı. Önce grileştiğini farkettim olayı tam kavradığımda da iş işten geçmişti. Şimdi dişlerinde çürük varmış gibi siyah lekeler var. Diş doktoruna sorduk geçmez dedi, dişlerin düşmesini yenilerin çıkmasını bekleyin dedi. Başka bir fikri olan var mı acaba, çocuklarda kullanılan, zararsız diş beyazlatıcı gibi birşeyler var mıdır?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


cococookie

Dişlerini fırçalarsan lekelerin geçtiğini biliyorum


Belgin_BeyzaNur

benim arkadaşım dişleri çıkmaya başlayınca tülbentle sil demişti..d vitamini siyah leke yapıyormuş.. kendisi öyle yapmış.. kızımda diş çıkarmaya başlayınca öyle yapacağım inşallah..


fikriyesanberk

merhba aynı sorunu biz de yaşadık.Oğlumn dişleri çok siyah omuştu o zman florlu diş macunu kullanmaya başladık.Yalnız çok az miktarda kullanmak lazım çünkü bu tür macunlar yutamaması gerkiyor ama henüz çok küçük olduğu için tükürme hala öğrenemedi.Bizm kullandığımız macın chicconun 2 yaş sonrası çok memenun kaldık.Oğlumun dişlerindeki siyah lekeler çoğu geçti ama hala var artık tamamen geçecek mi bilemiyorum ama en azından azaldı.


Zelal_

Oğlumun dişlerinde de koyu kahve/siyahımsı lekeler vardı, bende Qatar'a dönmeden bir dişçiye gidelim nedir bunlar hacı diyelim dedim ve pedodontistin yolunu tuttuk... Özetle dedikleri şu şekilde; öncelikle endişe edecek bişi yok dedi, çürük mürük yok yani, lekeler için de olayı şöyle açıkladı, daha anne karnında dişlerin üstünde bi zar olurmuş, bebeklerin dörtte birinde bu zar dişler çıkınca kaybolmazmış, bunun üstüne ağız florasında bilmem ne bakterileri olmalıymış (genetik olarak geçebilir, babadandır babadan :S) neyse bu iki faktörün üstüne vitaminler (direk vitamin olarak alınanlar ve meyva sebzelerdekiler) eklenince siyah, kahve, yeşil, değişik renklerde lekeler olabiliyormuş. Demir vitamini kullanmasaydınız da olabilirdi yani. İlave katmanlar olduğu içinde haliyle, bu dişlerin çürümesi nispeten daha zormuş;çürümeye sebep olan bakterilerin dişe ulaşmaları için geçmeleri gereken yol uzadığı için, ama çürürse fark etmeyi de geciktiriyo bence. Hem çürüğü farkedememe endişesiyle, hem de büyüdükçe kendisi görüntüden rahatsız olursa diye önümüzdeki sene pedondostimizde temizleteceğiz, ancak 3-4 yaşında görüntüden rahatsız olma olayı başlayabilirmiş, öncesinde değil. Temizleme toplamda 10 dk süren bir işlemiş, o kadar da oturmazsa sandalyede 2-3dk'da önleri babasının kucağında temizleyebiliriz diye düşünüyorum ben kendi adıma.yeshim

Arkadaşlar herkese merhaba
ben dişhekimiyim
Size bu lekeler hakkında endişelenmemenizi gönül rahatlığı ile söylüyorum:
Bu tip lekeler diş hekiminin yapacağı basit bir fırçalama işlemi ile yok edilebilir.
Demir damlasından da olabilir, bahsi geçen meslektaşımın dediği gibi ağız florasında bulunan bakteri cinsinden de olabilir.
Bu bakterilerin bir kısmı asit açığa çıkarır ki bu durum çürüğe neden olur
Bir kısmı da bazik atığa neden olur bu da diştaşına neden olur.
Çocuklarda ağızda bulunan bakterilerin çoğu bazik atık çıkarıyorsa bahsettiğiniz lekelenmeler olur.
Ama zamanla bakteri tipi değiştikçe bunlar da ortadan kaybolabilir.
Yine de aklınıza takılan bir şey olursa seve seve cevaplarım
Hepinize sevgileryeshim

Tabi bu arada ağız sağlığını ihmal de etmeyin
piyasada annenin parmağına geçirerek bebeğin dişlerini temizleyici fırçalar da bulunmakta veya daha büyük çocuklar için çeşitli markaların 0-2 yaş fırçaları var onlardan edinebilirsiniz
Ben kızıma 6 aylıkken ilk fırçasını verdim yarı diş kaşıma yarı da çıkan bir-iki dişine sürttükçe temizleme amacıyla
1 Yaşından beri her sabah ona fırçasını veriyorum ben de kendiminkini alıyorum ayna karşısında beraber fırçalıyoruz.
İlk zamanlar çok etkin bir fırçalama beklemeyin ama zamanla sizi taklit etmeye başlıyor.
Bir de ben onun fırçasına henüz macun koymuyorum.


ozlembala

Herkese teşekkürler yorumlar için. Evet ben de düzenli olarak fırçalamaya ve silmeye başladım. Ama şu annenin parmağına geçirilen diş fırçasını hiç görmemiştim hemen edineyim ondan. Ayrıca yeshim diş hekimlerinin fırçalamasıyla da geçer diyorsunuz, normal bir fırçalama mı onlarınkisi de yoksa farklı birşey mi kullanıyorlar?


Nazife

Konuyla ilgili aydınlatıcı yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim yeshim. Ben oğlumu sanıyorum geçen sene bu lekelerle ilgili bir dişhekimine götürdüm (bizimki demirden kaynaklı) muayene bile etmedi. Hatta kendisi ile görüşemedim bile (orası ayrı bir konu) yardımcısı olduğunu zannettiğim birisi bu lekelerin önemsiz olduğunu, ama yapılacak bir şey olmadığını zaten kalıcı dişlerin lekesiz çıkacağını bu yüzden sorun etmememiz gerektiğini söyledi. Tabii ki pek tatmin olmadım. Ayrıca kalıcı dişlerinin çıkmasına daha çok var. Benim çocuğum neden inci gibi dişlerden mahrum kalsın ki bu kadar uzun süre. Bu bahsettiğiniz fırçalama işlemini ilk kez duyuyorum. Eğer size zahmet vermeyecekse nasıl bir işlem olduğunu daha detaylı açıklayabilir misiniz? Herhangi bir kimyasal ile mi yapılmaktadır? Bir zararı var mıdır vs?

Dişlerini biz de ilk dişi çıktığından beri (sanırım7,5 aydı) diş fırçasıyla fırçalıyoruz fakat macun kullanmıyoruz. Yaklaşık 1 hafta sonra 3 yaşını dolduracak oğlum. Macun tavsiye ediyor musunuz? Öyleyse marka da belirtirseniz çok sevineceğim.

Şimdiden çok teşekkür ederim, kolaylıklar dilerim.Cevaplamak için Üye ol