yenidoğan sünneti

Tunam10 soruyor: 10

oğluşumuz doğar doğmaz hastanede sünnet ettirmeyi düşünüyoruz. bu konuda tecrübeli annelerin fikri ne acaba? Aile büyükleri karşı çıkıyor tabi. Yanlış buluyor ve tepki veriyorlar.

Bu soruyu cevapla


48 Cevap


nilberk

Tunam
Bence yaptırın ama acı hissetmediği konusunda aynı fikirde değilim bir gaz sancısına bile tepki verirken,topuğundan kan alınırkan avaz avaz ağladığı için acı konusunda şüpheliyim
Ama yaranın hemen iyileşmesi konusunda hemfikirim
Ben de hemen yaptırmak istedim ama sezaryanla doğum yaptım,ben odaya gelmeden topuğundan kanı eşimle birlikte almışlar yani o refakat etmiş .o da ağladığı için Berk ile birlikte acı çekiyor hayatta olmaz demişti.Bu arada aile büyüklerimiz de karşı çıkıyorlardı.Oysa ben ikna etmiştim yakın çevremizde 1 haftalıkken yaptırmışlardı ve çabuk iyileşmişti.Şimdi düşünüyorum nasıl yaptıracağız günü gelince diye ama umarım sorunsuz bir şekilde halledersiniz


Tunam10

nilberk eşim küçüklüğünde sünnet olacak olmanın kafasının kenarında hep bir korku,tedirginlik olarak hatırladığını söylüyor. yani fiziksel acı konusunda bence de haklısın ama sanırım biraz çocuğun aklı eripte sünnet olacağını düşünmeye başlayınca bu bir psikolojik baskı oluşturabiliyor. bu konuyu da araştırmak lazım sanırım.


Kuzeytu

Biz 50 gunlukken yaptırmıştık. Kuzeyi de kremle uyusturdular. 45 gune kadar boyle yapabiliyorlarmış. Ya da lokal anestezi ile yapabiliyorlar. Hastanedeyken yapılmasını bende istemiştim. Ama bizim baska seylerimiz oldu biliyorsun yapılamadı. Zaten yapacak doktor doçentti ve dogumdan 10 gun sonra en erken yaparım diyordu. Sebebi de bebegin dunyaya adaptasyon surecinde oldugunu, dogumdan sonra her hangi bir komplikasyon varsa diye 10 gun sure tanıyordu bebege. Banada mantıklı geldi ama biz ancak 50 gunlukken yaptırabildik. İyi ki yaptırmısım. Aslında Kuzeyin lokal anestezi olması gerekiyordu ama bizimki krem ile oldu. Krem kullanmak için biraz buyuk bir bebek oldugundan çıkınca çok agladı ama ameliyattan degil de soguktan aglamıstı bence cunku sarıp sarmalayınca sustu ve uyudu. Sonrasında da ilk ve ikinci cisi yaparken agladı. Bir daha hiç aglamadı.

Pansumana gelince biz gazlı beze kremi bolca surerek pansuman yaptık bir hafta. Yaralı pipiye surmek çok zor doktorumuz bize gazlı beze bolca sur uzerine kapat dedi. Çok kolay oldu.

Bu arada benim tavsiyem sunneti yapacak kişi çocuk cerrahı olmalıymış bunu TV'de de dinlemistim. Daha oncede biliyordum. Biz de ozellikle oyle sectik.


Kuzeytu

Nuyuklerin ne dedigini çok fazla takmayın eminim yapılınca memnun olacaklardır buyuk çocuk için gerçekten bir travma. Bir de buyukleri sunnette yanınızda hastaneye goturmeyin derim. Onlar hiç dayanıklı olmuyorlar aglama konusunda :))


Tunam10

saol kuzeytu. 10 gün olayını araştırmak lazım. çocuk cerrahisini de. kocişe ilettim:)nihal58

Tunam biz 1 günlükken yaptırdık. Sünnet merasimine oldum olası karşıydım ve önceden planlamıştım eşimle de hemfikirdik. Gerçi daha 1 günlükken gelip odadan aldılar ve götürdüler o zaman biraz pişman olur gibi oldum arkasından bakakaldım ama şimdi çok memnunum iyi ki yaptırmışız. Yapan doktoru hala kontrole gittiğimizde görüyoruz bizim doktorun odasına gelip birkaç kez kontrol etti herşey yolunda, yarası da hemen iyileşti. Hatırlamazken yaptırılması taraftarıyım, iyi ki yaptırmışım diyorum.


Tunam10

oh ne güzel. darısı bizim başımıza.
sen hangi hastanede yaptırdın?


nihal58

Koşuyolu Medipol'de doğum yaptım ve sünneti de orada yaptırdım doktor Ali Bey'di soyadını unuttum şimdi ama çok sempatik bir adamdı sünnetten sonra sürekli gelip baktı Poyraz'a...Kaymacina

Biz de sünnetimizi hastaneden çıkmadan K.3 günlükken yaptırdık, büyük rahatlık, göbeği düşmeden pipisi iyileşmişti.Şiddetle öneririm ama mutlaka bir çocuk cerrahı yapmalı, bizi doktor yakınlarımız bu konuda uyarmıştı.


Tunam10

çocuk cerrahı konusunu kuzeytu da söylemişti. ben özel göztepe hastanesinde doğum yapacağım. orda çocuk cerrahı var mı bilmiyorum ama araştırmak lazım anlaşılan.Cevaplamak için Üye ol