Tüzyeksav

hfzeylul soruyor: 8

Merhabalar kızım 3,5yaşında tüzyeksavda tanılama testi yapıldı ve burslu olarak kabul edildi okulla ilgili bilgisi olan var mı acaba  gerçekten farklı bir sistemmi kullanıyorlar 

Bu soruyu cevapla


8 Cevapyeniveli1900

Anne baba olarak hepimiz çocuğumuzu iyi yetiştirebilmek için çabalıyoruz. Okul seçimi bize çocuğumuzun geleceği açısından büyük bir sorumluluk yüklüyor. Devlet okullarının yetersiz olması, bu yetersizliğin giderek artma eğilimi göstermesi nedeniyle günümüz koşullarında çocuğumuzun iyi eğitim alabilmesi için ekonomik imkanlar ölçüsünde özel okul arayışı da maalesef artış gösterdi. Biz de eşimle birlikte çocuklarımızın eğitimine öncelik verdik.

İlkokula giderken öğretmenin önemli olduğu ve iyi bir öğretmen seçilmesi halinde devlet okulunun da yeterli olabileceğini düşündük. İlk iki sene çocuğumuzu devlet okuluna gönderdik. Ancak öğretmenin iyi olmasının tek başına yeterli olmadığını maalesef gördük. Bu yetersizliği takviye etmek için çocuklarımızı özel dil kursuna, basketbol kursuna, drama kursuna vb. gönderdik. Fakat bu şekilde dışarıdan takviyelerin eğitime yeterli olmadığını gördük. Çocuklarımızı özel okula göndermeye karar verdik. Çok araştırdık. TÜZYEKSAV Koleji de bu okullardan birisiydi.

Okula gittiğimizde personelin ilgisini olumlu bulduk. Okul yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde -ki birkaç defa gittik- kendilerini çocukların eğitimine adadıklarını, nasıl daha iyi eğitim verebiliriz kaygısı taşıdıklarını ve samimiyetlerini açıkça gördük.

Şu an iki çocuğumuz da bu koleje devam ediyor. Çocuklarımızdaki değişim gözle görülebilecek kadar büyük oldu. Okulda verilen sosyal etkinlikler ve yabancı dil eğitimi gayet yeterli. Bu nedenle çocuklar da bir nebze okul dışındaki saatlerinin boşalması ve koşturmacadan kurtulmaları nedeniyle çok mutlular. Ben tam tersi olacağını düşünürken özellikle Rusça dersini çok sevdiler.  

Yukarıdaki olumsuz yorumlara ve bilhassa ticarethane olarak okulun nitelendirilmesine katılmak mümkün değil. Bence bunun en büyük kanıtı okulda kantinin olmaması. Zira okul yönetimi öğrencilerini para kazanılacak birer obje olarak değerlendiriyorsa her durumdan ve halden yararlanmak isterdi. Kantin de para kazanılacak en uygun mekanlardan biri. Ancak gördüğüm kadarıyla okul yönetimi bu tip uygulamalarla para kazanmayı kafasından dahi geçirmiyor. 

Okula ödenen ücretin okulun fiziksel altyapısına, öğretmen ve diğer personellerin ücretine ve öğrencilere harcandığını aylardır yakından görüyoruz. Ne kadar kurumsal ve profesyonel olsalar da gerek öğretmenlerin ve gerekse yöneticilerin amatör ruh ve heyecanla işlerini severek yaptıklarını hissediyorsunuz.

Gelecek sene için biz de erken kayıt imkanından faydalandık.  İki çocuğumun da devam ettiği, titiz araştırmalarımız sonunda kaydettirdiğimiz TÜZYEKSAV Koleji ile ilgili olumsuz yorumlara el insaf diyorum. Çocuklarım şimdi çok mutlular. Bizler de onlara bakıp mutlu oluyoruz.


faika2

Bende açıkçası TÜZYEKSAV  ile ilgili olumsuz yorumlara el insaf diyenlere inanamıyorum. Bir araştırsınlar TÜZYEKSAVda öğrenci sirkülasyonu nasıl, ilk yıllarda kaydolan velilerin yüzde kaçı hala devam ediyor. Mesela bu sene mezun olanların yüzde kaçı anasınıfı veya birinci sınftan bu yana o okula devam ediyor. Benim tahminim ve gözlemim ilk velilerin yüzde sekseni ayrıldı. 

Bizde ayrıldık. Bana ulaşıp fikir soranlara hiçbir zaman çok olumsuz konuşmadım. Çok memnuniyetsiz ayrılmama rağmen. Herkesin beklentileri farklı dedim. Bence doğru olan da bu. bence kayıtsız şartsız memnuniyet hiçbir okul için mümkün değil ve kimse bir okul ile ilgili olumsuz yorumlara el insaf dememeli.haticebeln

Merhaba Hanımlar,

Sabir sabir sabir diye gönderdiğimiz okuldan sonunda bu yıl kaçtık.

Ilkeleri, prensibleri oturmamış bir okul.

Yemekleri zaten berbat özelikle 2017/2018 yemeklerde kullanılan yağları mi desem köftelerinin rezaletliklerinden mi bahsetsem. Hadi yemek kismini geçtim...

Servisin berbatligi ayrı uzun birer facia.

Okul binası ayrı bir kaos, o merdivenlerden düşen çocukların sayısı, kolu kırılan, ölümden dönen,..

Her yıl öğrenci, veli profilinin gittikçe düşmesinden mi yakınayım? Ogrenci kalitesi dusuyor ama bursluluk hala devam ediyor. Hic burssuz gelen cocugun olmamasi ayri bir soru isareti?

Kaliteli gelen zaten 2,3 ay sonra kaçıyor. Biz disimizi tirnagimıza koyduk her şey bir gün düzelir diye sabrederek gönderdik ama maalesef ki verdiğimiz onca yıllar, paralar boşaymış..

Her yıl öğretmen değişiyor, bir gelen önceki gideni aratıyor.

Okulda çocuklar birbirine giriyor, nöbetçi öğretmen ortalıkta olmuyor.

Ustun zekalılar okulunda sınıfta iyi okuyan, orta okuyan, hiç okuyamayan diye gruplandirmalar hatta bazi siniflarda akıllılar akılsızlar diye ayrıştırilan eğitim anlayışı.

Öğretmeni tarafından korkutulan, altina sınıfca yapan çocuklardan mi bahsedeyim.

Yalakalik has safhada, emme basma tulumba gibi kafa sallayan, velileri ajan gibi kullanmak isteyen, birbirine kırdıran öğretmenlerden mi bahsedeyim..

Prof.  Leri vardı bir zamanlar bu okulu destekleyen adını yazmak istemiyorum,  o bile ilk yıllar varken son yıllar eteğini elini çekmiş..neden?

Artık isimleri bile TÜZYEKSAV değil liderler...neden?

Burası Türkiye, nerede görülmüş ismi konulan yerin ismine uygun profil çizdiği? vizyon ve misyonlarının sadece yazısı var...

Atölye sınıfları bile bahsedildiği kadar çok değil beş parmak bile etmiyor.

Vereceğiniz o parayla nice başka okullar var sevgili anneler. Ucuz etin yahnisi yavan olurmuş, vesselâm.

Hepimiz cocuklarimiz icin faydali olmak ıstiyoruz. Yazdiklarimin hepsini kanitlarim.

Herkesin Allah yâr ve yardımcısı olsun.kappa

Tüzyeksav Liderler okulları;

Merhabalar, okul nedir? diye sorulduğunda bence içinde; sevgi, adalet, disiplin, çevre ve akademik başarı olmalı ve dışı kurumsallık ile bütünlenmeli diye düşünüyorum. Yaşadıklarım aşağıdadır, yorumu size bırakıyorum.

1-Çocuğumun okulda sevgi aldığına eminim. Hatta fazlaca disiplinsizliğe sevk edecek kadar. Bunu zaten para verdiğiniz her kolejden alırsınız.

2- Benim oğlum iki tane kreşi tükettikten sonra son çare bu okulun ana sınıfına kaydını yaptırdık. Bize söylenen öğretmenlerin üstünler için şöyle böyle eğitildiği idi. Ama bunun öyle olmadığını ilk okul bire başlarken anladık çünkü bize önceden de söylenen "öğretmenler her sene değişiyor" lafını teyit ettik. Sen öğretmene adaletli davranmaz onun haklarını vermezsen oda çekip gider. Biz %35 indirimli olmamıza rağmen verdiğimiz paranın yarısına daha güzel bir koleje gönderiyoruz oğlumuzu.

Edinilen tecrübe; çocuk okula kaydettirilmeden tüm öğretmenlerin SGK kayıtlarına bakarak kaç yıldır okulda oldukları teyit edilmeli.

3-Okulda disiplin yok, çocuğu geleceğe hazırlayacak davranış becerilerini, arkadaşlara nasıl davranılması gerektiği gibi sosyal konularda hiç bir şey verilmiyor, oyun oynanıldığı sırada aslında içinde akran zorbalığı barındıran unsurlar ne yönetim ne pdr tarafından tespit edilemiyor. İki örnek vereyim; oğlumu arkadaşları teneffüslerde kovalıyor ve yakalıyorlar, dışarıdan oyun oynanılıyor gibi gözükmesine rağmen bu çocuğumda travma oluşturuyor. Velilerden şikayet almadık ama bu oyunlar sırasında oğlum bir seferinde yakalanmamak için faraşın sapını arkadaşlarına kendini korumak  rastgele sallamış duvar çarpınca kırılmış, bize sınıfın faraşını yanlışlıkla kırdım diye faraş aldırdı, sonradan öğrendik bunu, başka bir sefer yine her yönden yakalanınca önündeki arkadaşına tekme  atıyor. Acı olan buna izin verilmesi kim kendisinin her bir taraftan bir çok kişi tarafından yakalanıp etkisiz hale getirilmesine psikolojik olarak izin verir? Ve birbirleri ile dalga geçmelerine sessiz kalınması vb.

4-Okul bildiğiniz varoş muhitte bazı soğuk sabahlarda hava o kadar kirli oluyor ki (özellikle otomobil lastiği yakılmasından dolayı) adamın genzi yanıyor. Okulda hiç çimen ağaç yok, her yer beton, servisler okulun daracık bahçesine doluşuyor. Anfisi evlere şenlik, bizim salon bile daha büyük desem ayıp etmem.

5-Akademik başarı bence sıfır. Sen Ankara'nın en parlak çocuklarını topla, sonra yaz tatilinde "falanca öğrencimiz Robert Koleji %50 burslu kazandı öğrencimize başarılar diliyoruz" diye sms at, ayıp. Var mı Ankara Fen lisesine soktuğun bir öğrenci, bunu da sorun sizin mezunlar hangi liselere girdi listesini bir görelim deyin, cevabı bende merak ettim.

Ayrıca ilk okulda çocuklar onu denesin bunu denesin diye tam 12 branşta ders var, (beden eğitimi, yoga, teakwondo, müzik, piyona, resim, görsel sanatlar.... bilme ne) bunlar okumamı öğrenecek piyanist mi olacak. Mesela, Piyona dersi var 20 çocuk 1 öğretmen 45 dakika, hafta bir. Bir öğrenci bu kadar sınıf öğretmeninden ayrılır mı? Ama bunlar üstün, sayenizde yarı burslu bir öğrenci soktuk diye göbek atarsınız bir okula.

6-Kurumsallık? O da ne ki? Nerden başlayacağımı bilemedim, bir örnek vereyim anlaşılır olsun.

Bir karı/koca çıkmış okul kurmuş olan bu. Mesela, Çocuğu okula kaydettirirken bir bankada kredisi de olan hesap açtırıyorsunuz ve parayı oraya yatırıyorsunuz. Bunda ne var diyeceksiniz? Şöyle, biz çocuğu okuldan aldık, ama kurumsal yapı o hesaptan para çekmeye devam ediyor, banka bizi arayıp şu kadar faizi ile bu kadar borcunuz var, şu güne kadar yatırmazsanız bankacılık sisteminde kara listeye alınacaksınız diyor, okulu her gün defaten aramamıza rağmen paramız hala iade edilmedi, bir türlü kurumsal okulun müdüresi hanfendiye ve mütevelli heyeti başkanı beyefendiye ulaşıp olur alamamışlar. Ben bu arkadaşları finanse etmek zorunda mıyım sizce?

İlk 5 maddeyi hep yazmayı düşündüm ama 6. madde artık bardağı taşırdığı için yaşadıklarımızı bilmenizi istedim.  

Özetle şu kanıya vardım; Kurumsal kafada biri ben okul kuracağım diyor. İyi de okul çok, dersaneler de okula dönüştü rekabet çok, reklam da çok para, eeee ne yapalım farklı bir yol bulalım, üstünler okulu olalım bu kul var boş (malesef) nasıl olsa, olur, harika olur, nasıl olsa egosu yüksek bi dolu veli var, öyle değil mi?

Son sözüm: Çocuğunuzu seviyorsanız bu okuldan uzak durun.


bilgi_1978

bende çocuğumu bu okuldan aldım. okul ile ilgili sorunlarım oldu. okuldan ayrılan öğrenci velisi veya öğretmen varsa konuşmak isterim. bana bterlemezoglu@gmail.com adresinden ulaşırmısınız. İyi günler...


Sevggii

Merhabalar arkadaşlar bende çocuğumu 3 yıldır Tüzyeksav Liderler okuluna gönderiyorum ve hayretler içerisinde yapilan yorumlari okudum. İlk olarak Yemeklerin tadindan yagindan bahseden veli arkadaşim sanırım yemekhanede kendiniz 1 yıl yemek yediniz? Daha yavrucuklar yağın farkina mi varacak? Ben samimiyetle sizlere yazayim yemekler oldukça güzel ha kimi çocuk daha farkli yemekten hoşlanır onada birsey denemez.Kızım bana bir gün şikyetle gelmedi. Ögretmenler çocuklarla ilgili degil Nöbetçi öğretmen nöbetini tutmaz diyen bir eski veli arkadaşimin yorumunada pes doğrusu dedim okulda o ögretmen ile nöbettemiydin arkadaşım bu kadar kesin yargida bulunuyorsun? Gerçekten insanların gunahini almak o kadar kolay olmuş ki... Gün içerisinde kızımı almaya ne zaman gelsem bahçede her yerde ögretmenler görmeden selamlasmadan gitmedim su 3 yildir. Tamamiyle sevgiyle disiplinle işini devam ettiren bir kurum. Okuldan gönderilen ögrenciler gördük biz veliler olarak ama karşı tarafa suç atmadan benim çocuğum neler yaptida acaba bu sonuca eriştik diye kendilerine sormalilar bence. Öğretmenlerine okul yönetime o kadar güveniyorum ki kızım her gün koşarak okula gidiyor ve içim o kadar rahat ki. Ayrıca bu okula kayıt yaptıracak velilere unutmamasi gereken bir duyurum çocuğunuzun kendi gibi üstünlerle ayni çatı altında olacagi tek kurum ben Tüzyeksav’a gerçekten tekrar teşekkür ediyorum 3 yıl içerisinde çocuğumda ki akademik ve sosyal alanda gözle görülen farki bana yaşattığı için. 


mango

Merhaba 

Bu okula cocugumuzu verip,eğitimi ve başka şeyleri  beğenmediğimiz için almıştık. Egitim açısından Ne kadar doğru bir karar verdigimizide bize iade ettikleri kitap ve kırtasiyelerin neredeyse hiç açılmadan geri gelmesinden anladık. Madem kullandirtmicaktiniz neden Onca masrafı yaptirıyorsunuz.. çocuklara haftada 45 saat ders veriyorlar,düşünebiliyormusunuz 45 saat. Neymiş onlar üstün zekaliymis. Yahu önce onlar çocuk çocuk, yemişim zekasını. Hâliyle çok sıkılıyorlar. Çünkü 3 yaşından itibaren 45 saat ders yüklemesi. Çocukları görseniz masalarda uyuyakaliyorlar. Hatta görevli personel bile bu çocuklara yazık cok üzülüyorum bu yorulupta uyuyan hallerine demişti. Yemekler maaleaef dışardan geliyor,neymiş çok lezzetliymis. Disarda yapılan yemek ne kadar lezzetli olabilir..Okuldaki herkes çocuk ve yüzlercesi var,ama bir aşçı tutup taze yemek yedirtme zihniyeti yok. Tüm yemekler soğuk gelip orda ısıtılıyor. Yemekten sonra diş fircalattirmiyorlar,neden diye sorduk vay efendim birbirlerinin fircalarini kullanabilirlermiş!!!! Cevaba bak,sen necisin arkadaşım orda okul süsümü? Bir zahmet başlarında durunda kimse kimsenin fırçasını alıpta kullanmasın. Okulu görseniz zaten dökülüyor. Konferans salonu diye bizi bir yere almışlardı, görseniz herşey nuhnebiden kalma. Badana boyaa bile yapmamislar. Küçücük çocukları yemekhaneydi,labaratuvardı merdiven merdiven En ustden en alta kadar inip çıkariyorlar maalesef. Küçücük bedenler zaten ağır bir programa maruz kalıyorlar birde böyle yoruluyorlar. Spor salonu betonerme değil,bildiğiniz şişme  spor salonu. Ama sorsanız kışın çok sıcak oluyormuş muş.. birde bizim cocugumuzu ordan alıp başka bir koleje verdikten sonra farkettigimiz bir durum oldu.bu okulda oyun alanı yok okul öncesi çocuklar için, düşünsenize hep sınıflarında tıkılıp kalıyorlar.acaba üstün zekalilar ya,ondanmi oyun alanlarina ihtiyaçlari yok diye düşünüyorlar!!!!yazık yazık...sınıflar küçücük ve 20 çocuk var. Bize eş dost  soruyorlar sınıfı kaç kişilik, 20 deyince orası gerçekten kolejmi diyorlar? Daha okul öncesinde sınıflar 20 kişi. Aslında 3 sınıf var ama,2 sınıfa bütün çocukları sıgdiriyorlar başka öğretmen almayıp masraf çıkmasın diye. Sınıf öğrencilerinin yaşını görseniz, sınıfta 3 yaşta var eee 5 yaşta var. Nasıl bu olur anlamıyorum? Sonuçta çocuklarin gelisiminde 1 ay bile farkederken burda fark  2 yıl . Bir müfredat vardır yaşa göre, ama bu okulda böyle bir olgu yok. Düz mantık, herkese aynı müfredat. Çocuklara,su ve  tuvalet ihtiyaçlarını teneffüsü bekleyin diyecek kadarda anlayışsızlar. Neymiş, kural öğrenmeleri gerekiyormuş muş.. Zaten bize denk gelen öğretmenin öfke kontrol sorunu vardı, ben veli olarak bana bile sesini yükseltip terbiye ve saygı sınırlarını aşabiliyorsa Kimbilir cocuklarimiza neler yapmıyordur!!!! Çocuklarınız üstünse inanın her  okulda üstündür. Tüm kolejlerde eğitim üç aşağı beş yukarı aynı, gerçekten bir fark yok. Buna aldanıpta çocuklarınıza yazık etmeyin. Fiyatlar da o okula göre gerçekten çok fazla,yeri zaten sanayinin tam Içinde çok kötü. Biz çok pişman olduk,siz olmayın...Cevaplamak için Üye ol