kilo alımı ve ek gıda

secilbozkurt soruyor: 8

kızım 3 gün sonra 4A oluyor bugun itibari ile kilosu 6.300 gr,3700 gr dogmuştu kızım doktor doğuştaki kilo avantajını kaybetmiş dedi en az 7 kilo olmalıymış ama ek gıdada önermedi yani isterseniz başlayabilirsiniz dedi, kararsız kaldım acaba ek gıdaya başlamalımıyım yoksa anne sütüne devam mı???

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


fistikcik

Ek gıdanın bebeğinize kilo aldıracağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Başlangıçta çok az şeyi çok küçük miktarda (1 çay kaşığı gibi) yiyebilecek sadece. İlk başta biraz meyve suyu, sonra meyve püresi, yoğurt, sebzeler diye devam edeceksiniz. Et ya da yumurtaya hemen geçemeyeceksiniz. Tahılları henüz iyi sindiremediği için yine beklemeniz gerekecek. Yani 1 kaşık meyve püresi size kilo alımı olarak geri dönmez (1 kase yese de dönmez ya...). Ama yediği herşey bebeğin biraz daha az anne sütü almasına yol açar. Oysa bu dönemde onun en çok ihtiyacı olan şey anne sütü. Ve en besleyici olan, en çok ona kilo aldırabilecek olan da...
Siz anne sütüne devam edin, 4. ayda 7 kilo olmalıymış diyen doktoru da boşverin. Esas olan gelişimidir, 1 ayda ne kadar kilo aldı, boyu kaç cm uzadı, baş çevresi ne oldu ? Bunların bütünü önemlidir.


secilbozkurt

fıstıkcık teşekkür ederim cevabın için, ben kilo alıp almamasına takılmıyorum aslında çünkü mutlu ve rahat görünüyor aç olsa sıkıntısı olur diye tahmin ediyorum, kilo konusunda tek üzüldüğüm iyi bir doğum kilosuna sahip olupda sonrasında alımlarının yavaş olması oda sorun değil demekki rutini böyle...benim merak ettiğim ek gıda ile kilo alması değil, geçişi nezaman yapmam gerektiği...belkide ilk çocuk diye acaleci davranıyorum bilmiyorum..heves yapıyorum bişiler yesin çabucuak büyüsün diye kim bilir :))))


mona_roza

eğer sadece anne sütüyle besleniyorsa hiç gerek yok bence bağırsak emilimi açısndan 6. ayda daha rahat edersin. hiç kasma bence bi kere başlayınca hep başlamış oluyorsun ne kadarda zevkli olsa her sıkıştığında meme vermek inan ki daha kolay :)


berenimo

Merhaba,
Ben de aynı şekilde ek gıdaya geçmek için sabırsızlanıyordum, büyük zevk olarak görüyordum kaşık kaşık mama yedirmeyi.. Bir yandan da süt yetiyor mu yetmiyor mu sıkıntısından da kurtulurum güzel güzel doğal besinler yer, biberon maması yiyeceğine diyordum.. 5. ay sonunda başladık meyve püresi ve birkaç sebze ile. Ama hiç de düşündüğüm gibi olmadı. Kaşıkla yemek için pek hazır değilmiş anlaşılan, kaşık ve onun dilinin savaşı sürdü 5. ay boyunca.. Yedirmeye çalışırken de ben yıprandım çok..
Kilosu da bence hiç de az değil, Beren de 3.690 doğdu, 5. ay sonunda 7.320 idi..5 ay boyunca iştahsızlık ( sanırım diş yüzünden) sebebiyle 320 gr almış sadece :(

O yüzden bence 6. ayı bitirmeyi bekleyin, ki o hazır olsun katı gıdaları yutmaya, başka bir doktora daha gösterin bence, içinizi rahatlatsın, bence kilosu gayet iyi..ema

Bence ek gıdaya başlamak yerine sütünü artıracak yolları seçmelisin.Bol bol su içebilirsin dinlenmekte çok büyük etken sütün artması için birde sık sık emzir.Hem benim oğlumda 4.140 gr doğdu şuan 11.5 kilo nasıl zorlanıyorum anlatamam anlıyacan tombik halinden pekte memnun değilim.


cananesin

kilo alımı bence de yerinde. ek gıdanın avantajı çiğneme faaliyetlerine alışkanlık geliştirmesinin kolaylaştırılması yönünden daha fazla. ek gıdaya erken geçince reddeden bebekler olabiliyor. kilo alımı yerinde olduğu sürece bizim beslenme uzmanımız da 6. ayın sonunu beklemeyi önerdi. ilk 6 ay sadece anne sütü almalı, herşeyi karşılar bence. hem 6 aylık olduktan sonra çok daha rahat oturabiliyor, yediğini anlıyor, tutmaya çalışıyor vb.
keyifli günler dilerim...


secilbozkurt

hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için, yorumlarınız benim için çok faydalı oldu en az iki ay daha sadece anne sütüne devama karar verdim kızım çok şükür saglıklı bir bebek önemli olanda bu..Allah hepimizin bebişlerini esirgesin korusun inşallah...


pnartat

benim kızım da 3 gün sonra tam 4 ayını bitirmiş olacak. cmt günü tartıldı 6 kilo. doktorumuz gelişim olarak  100 bebekten 50inci sırada olduğundan bahsetti. ay sonunda elma suyu, bundan bir hafta sonra da püresini vermemi söyledi. ayrıca yoğurtta vermemi tavsiye etti. ben ek gıdaya geçicem. yine anne sütü ağırlıklı beslenecek ne de olsa.


Cevaplamak için Üye ol