meraba

aleynam soruyor: 6

benim 3 yasinda bir kzim var , yaklasik bir ay once tuvalet egitimine basladik,cisini ogrendi ama kakasini yapamiyor , tutabildigi kadar tutmaya calisiyor (4-5 gun) karni cok sis oluyor ve acigini soyluyor guzellikle konustum ama kakami yapmiyacagim diyor ,normal yollarla yapmasini istiyorum fitile alistirmak istemiyorum,utfen bana yardimci olun simdiden tesekkurler,

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


PERIMERT

Bazı çocuklar kakalarını vucudunun bir parçası zannettiği için yapmaktan kaçınabiliyor. Belki anlayabileceği, olabildiğince basit ve somut bir şekilde (yediklerimizin işe yaramayan kısımlarının dışarı atıldığı vb. gibi) anlatmak işe yarayabilir. Hayvanların kakası ile ilgili bir kitap vardı. "Kafasına Edeni Bulmaya Çalışan Küçük Köstebeğin Hikayesi" gibi, hayvanların da kaka yaptığını esprili bir şekilde anlatan bir kitap da işe yarayabilir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.


ikicocukannesi

perimert merhaba,
ben bahsettigin kitabı cok duydum merak ediyorum rica etsem fırsat bulunca detaylar mısın?
hoscakal.


nesejoy

benim yegenim de kabiza egilimli bir cocuk, cani yandigi icin yapmak istemiyordu. kaka sonrasi sevdigi birsey yapilarak alistirdilar. her kakadan sonra kuvet keyfi yapiliyor artik. elleri burusana kadar kuvette oynuyor, kuvette oynama sevdasina oturup kaka yapmaya calisiyor. 

bir de fitil kullanmak istemiyorum demissiniz ama  cok uzun surdugunde kullanmakta fayda var. cunku bekledikce yapmasi iyice zorlasir o da cani yandigi icin yapmak istemez. belki bir kac sfer fitil kullanip onu bunun acimayan birsey olduguna ikna etmeniz gerekiyor.
fitille ilgili ayrica bilmek gerekn sey: eger popoda catlak varsa fitil cok yakar ki kabizlik egilimi olan cocuklarda catlak olabiliyor.fitil vermeden popoda catlak var mi kontrol etmek lazim.


PERIMERT

Kitap bizde yok ama ben bir kitapçıda inceleme fırsatı bulmuştum. Ben de çok duyduğumdan merak etmiştim. Köstebek kafasına edeni bulmak için farklı hayvanlara gidiyor. Her biri " Bak benim kakam böyle, ben yapmadım" diyor. Sonunda kafasına edeni bulup o da onun kafasına yapıyor. Hikayenin başı ve sonu pek hoşuma gitmediğinden ( kafasına etme kısmı) ve şimdilik ihtiyacımız olmadığından almadım.  Bence hayvanların da bizler gibi, farklı farklı olsa da kaka yaptığını öğrenmek, tuvalet eğitimi dönemindeki çocuklar için destekleyici olabilir diye düşünüyorum. Not: İlerde ihtiyaç duyar alırsak, hikayenin başını ve sonunu değiştirerek okumayı planlıyorum.


hulyace

benim oğlumda kakaya alışma döneminde aynı sorunları yaşıyoruz acımaması için anestol krem sürüp rahatlamasını sağlıyoruz ve istdeği bir şeyi yapmakla ödüllendireceğimizi söyleyince yapıyor kolay gelsin


ikicocukannesi

acayip ilgincmis,

yani kostebekin basında kaka var ve kimin yaptıgını ogrenmek icin diger hayvan kakalarını mı inceliyor? dogru mu anlamısım?sonrad kafasına kaka yapanın kafasına kaka yapıyor oyle mi? ne ilginc bir kostebekmis, hey gozunu sevdigimin kukisi:)

bakınız efenim: kostebek kuki/betul sayın:)

tesekkur ederim,
hoscakal.Cevaplamak için Üye ol