göz ve diş kontrolü

rabbit soruyor: 10

2,5 yaşında göz doktoruna ve dişçiye kontrole gideceğimizi söyledi doktorumuz.  Tunayı nasıl zaptedeceğim konusunda hiçbir fikrim yok, daha önce bu kontrollere giden varsa ne tarz işlemler yapılıyor ne kadar sürüyor bilgi verebilir mi teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Ulku

biz henuz dise gidemedik.
goze bir damla damlatiyorlar biraz bekliyorsun bakiyorlar. damlayi damlatirken zor ama sonrasi cabuk gelisiyor. zaten cocuk goz doktoru nasil yaklasacagini biliyor.


Neslihan

Biz 2 yas kontrolunde göz doktoruna gitmiştik. Doruk dr'a gitmekten oldum olası hoşlanmadı. Her muaynemiz problem olurdu. Bu sefer de farklı olmadı malesef. Aslında oturup ona gösterilen objeleri söylemesi gerekiyordu. Bilirsiniz rutin göz muaynesinde uygulanan şey. Bizlere harf gösteriyorlar, çocuklara şekil. Araba, ağaç filan gibi. Bunu kesinlikle yapmak istemedi, koltuğa oturmak bile istemedi. Sonra gözüne damla damlatılması gerekiyor göz arkasını kontrol etmek için ve bu damla damlatıldığında ağlamaması gerekiyor. Damla aşamasında bundan sonra kahvaltı etmeye gideceğiz filan diyip kandırdık. Bir de bizim gittiğimiz hastanede bir aletle uzaktan gözünü yakalamaya çalışıp foto çekiyorlardı. Aslında süper bir uygulama. Normalde bilirsiniz çenenizi bir alete dayarsınız. Bakarlar filan. Gerçi bunda bile bir çocuğa şu ışığa uzunca bak deyince dinlemiyorlar ama bir şekilde onuda hallettik. En sonunda damladan sonra dr'un bakması gerekiyor göz arkasına. Dr bu aşamada çocukların çok ağladığını söyledi ama biz ellerinden filan tutunca Doruk sindi durdu ve dr güzelce baktı. Tam bir muayene olamadı malesef. Gittiğimizde Doruk 2 yaşındaydı. Belki 2,5 yaşında biraz daha laf dinleyebilirler. Bir ihtimal tabi :) Diş dr'una gitmedik ve gidersek yine çok eğleneceğimiz kesin diyorum ben. Bazı çocuklar tıpış tıpış dr'a giderken bazıları (bizim oğlan gibi) hiç gitmek istemezler. Bunu eminim düşünmüşsünüzdür ama kitap bakabilirsiniz. Dişçide diye bir kitap var Tübitak'in mesela ama orda da çocuklardan birini sadece muayene ederken diğerine iğne yapılıyor, arkasından dolgu. Ben orasını atlıyorum tabi. Ben aslında çözüm yolundan çok yaşadıklarımızı anlattım. Belki neler yapıldığını bilirseniz gitmeden anlatabilir ve başına neler geleceğini bilirse de biraz olsun razı olabilir :) Kolay gelsin diyorum şimdiden ve tecrübelerinizi bekliyorum sonrasında.


rabbit

Eyvah ki eyvah o damlayı hayatta damlattırmaz bizimki burnuna bile damla damlattırmıyor, ayrıca sordum doktorların ikisi de erkekmiş bizimki ancak sarışın, ince ve bakımlı bir doktor olursa duruyor, çocuk doktorumuz böyle ve ona aşık, aşı yaparken de sarışın olan hemşireleri çağırıyoruz:)) Beni şimdiden stres bastı...


Neslihan

Ay rabbit çok güldüm. Yokmu şöyle güzel dr'u olan bi hastane canım oraya gidin :)
Bu çocukların sağı solu hiç belli olmuyor biliyorsun. Bir bakarsın kuzu kuzu durmuş, güzelce halletmişsiniz bu işi. Sıkma canını. (söyleyene bak. beni günler öncesinden afakanlar basar ne yalan söyleyeyim :))


rabbit

Sorma Neslihan ya hele şişman kadınlara hiç tahammülü yok anında basıyor çığlıyor ve ağlamaya başlıyor:((ekim_

rabbiiiitttt:)))


ekim_

neslihan iki yaş rutin mi,yoksa sizin tercihiniz mi?


ikicocukannesi

rabbit:))
cok komik:))

sonra : dis hekiminde. tubitak erken cocuk kitaplıgından. oneririm arkadasım ise yarıyor.rabbit

tamam hemen alınacaklar listesine yazıyorum:)) teşekkürler...


Neslihan

uod 2 yasta goz ve ortopedi dr'larina yonlendirdi bizim dr. Rutin 2 yaş kontrolü yani. Dis muayenesi istemedi mesela. Sormak lazım yaptırmak lazım mı? Lazımsa ne zaman? diye ama ben telefonla bir şey sormaktan hiç hoşlanmıyorum :( Arayacağız mecburen.Cevaplamak için Üye ol