Sihirli bahçe montessori okulu hakkında

birmelekannesi soruyor: 6

Bugün Ankara İlkbahar Mahallesindeki Sihirli Bahçe Montessori Okulu'nu gezdik. Dışarıdan bakıldığında okul çok hoşumuza gitti. Aslında bu okuldan yana da kararımızı vermiş gibiydik. Ancak internette araştırdığımızda bazı yorumları okumak canımızı sıktı. Bu okulla ilgili bilgi sahibi olan var mı? Ya da bize tavsiye edebileceğiniz bu civarda bir kreş var mı?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


cipidi

Yanlış bilmiyorsam Balgattaki Liberium un sahibi , Sihirli Bahçenin sahibinin kızı. Anne kızlar yani. Ben de Sihirli Bahçeyi gezdiğimde özellikle bahçesini çok beğenmiştim. Fiziki şartları iyi olabilir ama bana biraz fazla kalabalık ve biraz da ticarethane gibi geldi. Ben biraz daha butik biraz daha sakin bir yer baktığımdan belki de. Arkadaşımın yeğeni gidiyor oraya, memnunlar. Biraz ad yapmış bir kreş. Tabi memnuniyet anlayışı ve bir kreşten ne beklediğiniz çok önemli. Kişiden kişiye değişen şeyler...

İlla Montessori olsun diyorsanız ve kalabalık olmasına aldırış etmiyorsanız, Gardenya ya da bakın Mesa sitelerinin orada (ciddi aracı park etme sıkıntısı var yanlız uyarayım).

Montessori değil de İngilizce eğitim alsın diyorsanız, GOP ta Amerikan Kültürün kreşi var, AKD Kids (TAD değil yanlız karışmasın). Sınıf başına 2 öğretmen var, küçük ve sakin bir kreş. Okula başlamadan yazmayı öğretiyorlar, gezerken çocukların defterlerini göstermişlerdi.

Sihirli Bahçenin bir yan sokağında ona çok yakın Minik Devler var. Müdürü çok hoşuma gitmişti. Alt katında kendi yüzme havuzu falan var.

kolaylıklar diliyorum.


tutQ2cheege

Merhaba, oran tarafında arıyorsanız özel yıldız çocuk anaokulunu şiddetle tavsiye ederim. Bir gidin görüşün 😉


cerodero

Gözüm kapalı tavsiye ederim, çevremde pek çok çocuk o kreşte büyüdü. Şimdi benim kızım oldu vermeyi düşündüğüm tek kreş orası. İç mimari dekorasyonunu bir akrabam yaptı, kreşin sahibi bayanla yakın çalışma imkanı oldu. Oldukça titiz, prensipli ve işine aşkla bağlı biri olduğunu söyler hep. OYUNSEVERANNE

Bu okulla ilgili hep iyi şeyler duydum ve oturduğumuz bölgeye yakın olduğu için bir çok tanıdığımızda çocuklarını oraya gönderiyordu. bu sene kızım Hira da oraya gidecek diye kendimiz ayarlamıştık. Hira 2 senedir bebek evi tarzı olan bir kreşe gidiyordu ama bu sene Sihirli Bahçeye gidecek seneye de zaten okula başlayacaktı. yakınlarımızdan öğrendiğimiz kadarı ile tatmin olmayıp okuldan bilgi aldık. bu sene pandemi nedeniyle ekstra bir branş dersi almayacaklarını ve programlarını kendi içlerinde yürüteceklerini söylediler. Bu bana çok endişe verici geldi. neden diye soracak olursanız madem kültür sanat ve yeteneklerini geliştirecek ekstra bir hizmet vermeyeceksiniz benim kreşimi değiştirmek için bana ne vaadedeceksiniz? eğer okul öncesi öğretmeninin vereceği eğitim yeterliyse neden ben bu kadar yüksek bir rakam ödeyeyim? endişelerimden biri de şu ki dışardan gelen öğretmenin hijyenini sağlayacak oluşumu içeride çözemiyorsanız veya denetimini yapamıyorsanız kendi personelinizin hijyenini hiç sağlayamazsınız. demek ki bu okul aktivitesi olmayan düz bir okul haline gelecek. fiyatından da feragat etmedikleri için ben ve 4-5 arkadaşım kolej araştırmasına şimdiden başladık.


Japan

Bir anne olarak paylaşmasam vicdanım rahat etmeyeceği için bu yazıyı yazıyorum. Gaziosmanpaşa Binbir Çiçek kreşi geçen yıl satılan ancak satışı velilerden tam bir yıl GİZLENEN kreş. Biz de bir veli sayesinde ticaret gazetesinden tesadüfen öğrendik satışı.Tehditlerin, huzursuzluğun, kavganın bir türlü bitemediği kreş. Daha sonra eğitimle hiç alakası olmayan bir şirket yani yeni bir idare geldi. Yeni idare eski sahibinin bıraktığı kadroyu istemedi. Hatta eski sahibinden kalan velileri ve çocukları da istemedi. Bir türlü anlaşamadılar. Sonuç olarak bir çocuk yuvası olduğu halde her gün kavga hiç son bulmadı. Her gün ayrı huzursuzluk yaşadık. Sadece bu yıl 4 ayda 4 öğretmen kreşten ayrıldı. Bu bile bir kreşten uzak durmak için yeterli bir sebeptir. Montessori denen sınıfların Montessoriyle alakası yok çünkü şu anda kreşte Montessori eğitimi olan sadece bir öğretmen kaldı. Onun da sınıfı 20 çocuk oldu en sonunda. Çünkü veliler çaresiz ondan medet umuyor. Herkes çocuğunu düzgün kalan tek bir öğretmenin sınıfına geçirme derdinde. Diğer sınıfların öğretmenleri sürekli değişiyor. Sadece 1 ay hatta 1 hafta ancak dayanan öğretmenler oldu bu süreçte. Şunu söyleyeyim kızım Montessori sınıfında güya ama en son öğretmeni bir üniversitenin BANKACILIK bölümü mezunuydu. Şu an kreşte kalan sadece iki öğretmen kaldı eski yönetimden. Kızım çok zorluk çekti güvenli bağlanma çabalarımız mahvoldu sayelerinde. O kadar çok öğretmeni değişti ki en son öğretmeni ayrıldığında gece uyanıp ağlamaları başladı. Çocuklar ayrılık kaygısı oluşturdu. Öğretmenlerinin sürekli gitmesinden dolayı terk edilme korkusu yaşıyorlar. Benim tek pişmanlığım çocuğumu bu kreşten daha önce almamış olmak. Yalan vaatlere kandık, satılmış olsa da düzelir diye bekledik. Sadece benim bildiğim 6 öğrenci daha yeni kaydını aldırdı kreşten. Aklımız başımıza geldi geç de olsa. Hangi kreşe görüşmeye gidip Binbir Çiçek'ten olduğumuzu söylesek "aaa evet oranın problemlerini biliyoruz öğretmenler de öğrenciler de bizim kreşimize gelmek için bizi arıyorlar, ağlayan öğretmenleri var" cümlelerini mutlaka duyduk. Bunlar benim doğrudan bildiklerim daha kulağıma gelen o kadar korkunç şeyler var ki öğretmenlere ve çocuklara yapılanlar konusunda ama ne kadar kendim inansam da kesin bilgi olmadığı için yine de yazmıyorum. Sadece doğrudan yaşadıklarımı aktarıyorum. Öğretmenlere ne tehditler, çocuklara kötü muameleler... Şu anki müdürenin sahibinin avukat olması da tehditlere zemin hazırlıyor belli ki. Ben bir anneyim. Çocuğumun ve kızımın arkadaşları olan kaç senedir artık kendi çocuğum gibi gördüğüm çocuklarımızın yaşadığı sıkıntıları başka çocukların ve ailelerin yaşamaması için bunları yazıyorum. Çok düşündüm ama paylaşmasam vicdanım rahat etmezdi. Başkalarının da yalanlara kanıp bizim gibi mağdur olmasına gönlüm razı olmadı. Kendi yaşadıklarımı, duyduklarımı olabildiğince aktardım. Herkesin evladı hakkında en iyisi olsun.


ankara_anne06

Ben tavsiye etmediğim bir yer yazacağım. En azından küçük çocuğu olanlar için önemli, benim yaşadıklarımı yaşamasınlar.Rüzgarın Hayal Dünyası Anaokulu. Aslında bir oyun ve parti evi olarak açılan kısa bir süre sonra okula dönüştürülen bir yer ama 3,5 aylık bir sürenin sonunda çocuklarımızı geri aldığımız bir hayal kırıklığı .Kesinlikle oyun evi olarak kalması gereken bir yer. Bakım konusunda çok eksiklikler var. Ufak oğlum başladığımızın ilk 2 ayında eve arada hep bir yerlerinde morluklar çizikler vs ile geldi. Her seferinde sorduğumda veya fotosunu gönderdiğim de, hiç birşey olmadı denildi.Kendi çabasıyla anlatabildiklerinden öğrendiklerimi sorguladığımda birşeyler olduğunu öğrendim hep.  3ayda 3 öğretmen değişti. İlk kez kreşe başlayan bir çocuk her seferinde uyum sağlamaya çalıştı, en son bahçede  büyük sınıflardan  bir çocuk tarafından elinden tutularak koşturmaya çalışılması sonucu yüzüstü kötü bir biçimde betona düşmüş. Ağzı burnu mahvoldu, kırıldı diye çok korktuk. Kurum, öğretmenin tecrübesizliğine, öğretmen kurumun eksikliğine bağladı, olan oğluma oldu. Yardımcı bir personel yok, öğretmen tek yetemiyor.  Bu arada ilk haftalarda her seferinde ağlıyorken bıraktığımız için aklım kalıyordu ve müdürüne soruyordum hergün ağlıyormu gün içinde diye. En son bana 2.haftasında daha ,her gün ağlamıyor diyoruz inanmıyorsanız size bilgi vermemim bir anlamı yok deyip kestirip attı. Hadi tamam dedik her seferinde , almayalım alıştılar ortama, düzelir birşeyler dedik, konuştuk, en son hiç pişik olmayan çocuğum sabah tek bir kızarıklık bile olmadan teslim ettiğim oğlum ,cok kötü pişik olarak döndü akşamına. Neredeyse açık yaraya dönmek üzereymiş. Büyük oğlum ,akran şiddetini hem sözel hem fiziksel olarak yaşadı , dile getirdik ama çokta düzelme  sağlanamadı,hatta son zamanlarda ufak oğlumun bile rahatsız edildiğine şahit oldum birkaç kez, rahatsız edenler tanıdık yada kendi çocukları olunca müdahalede edilemedi sanırım. Çok şey var aslında ama ben belli başlı bazı konulardan bahsediyorum fikir olsun diye. Eğitim içeriğinin anlatıldığı gibi mükemmel bir tarafı yok, uygulamada  diğer kreşlerden hiçbir farkı yok hatta ondan çok daha iyilerinin olduğunu gördük, İlk konuşurken de bizim mutfağa hiç hazır bir şey girmez , çikolata şeker vs olmaz denildi, tofitalar, horoz şekerler, boya kaplamalı çikolata ve şekerlemeler vs. İlk orada tanıştılar.Her anlamda hayal kırıklığı oldu , çok pişman olduk. Bunca şeyden sonra çocuklarımızın güvende olmadığına ve olmayacağına  kanaat getirdikten sonra oradan aldık.Cevaplamak için Üye ol