Süt

Yesimokr soruyor: 3

Merhaba 1 aylık bebeğim var.ilk andan itibaren göğüs uçlarımda yaralar oluştu sütüm ilkten çok geldi bebek ememedigi ve yara olduğu için ağrı yaptı sagdim birsekilde geçti. Şimdi de yetmiyor ara ki bulasin mama vermeye bile başladım ama emerken ağlıyor biberon.Yaralara ne varsa denedim geçmiyor ve cok ağrım oluyor sancı en önemlisi sütümün artması için sabahtan aksama kadar agzimin bos durmamasi mi lazım sulu herseyi çok tuketiyorum yine de yetmiyor kızım göğüslerimle kavga ediyor ne yapmam lazım yardım edermisiniz fazla uzun oldu ama

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


aleynaa

Merhaba. Bebeğiniz hayırlı olsun öncelikle ilk süt yapıcı madde sudur bol bol su içmelisiniz. Çok ye sütün olsun diyenlere inanmayın yanlış bir inançtır çok yemek sütü arttırmaz protein ağırlıklı beslenirseniz sütünüz artar asıl süt yapan proteindir örneğin süt peynir yoğurt yumurta vs. gibi proteinli besinler sütünüzü hem arttıracak hem kaliteside artacak. Tavsiyelerim bu kadar bol sütlü günler dilerim :)


Yesimokr

Teşekkür ederim Aleyna'cim


dnzctn

 yenidoğan bebeklerin sindirim sistemi inek sütünde yer alan laktozu sindirmeye yetecek kadar gelişmiş değildir. bu nedenle süt ürünlerini fazla tüketmeniz bebekte gaz ve ishal problemine yol açabilir ve laktoz intoleransı gelişebilir. bu nedenle süt yoğurt peynir ürünlerini tüketirken aşırıya kaçmamanız gerekiyor. laktozsuz süt ve probiyotik yoğurt gaz ve ishal ihtimalni azaltacaktır. 

tüm gıda gruplarından dengeli şekilde alım yapmanız bebeğinize daha kaliteli bir süt aktarımını sağlayacaktır. 

sütün miktarını artırmak için 2 tavsiyem var. birincisi 2 tatlı kaşığı rezene ile 1 tatlı kaşığı kimyon tohumundan çay yapabilirsiniz. bu hem sütünüzü artıracaktır hem de gaz oluşumunu azaltacaktır. 

ikinci ve asıl tavsiyem ise bol bol emzirmenizdir. ne kadar çok emzirirseniz vücudunuz o kadar çok süt üretecektir. yaralar için ayva çekirdeklerini yarım bardak suya koyup jöle kıvamına gelene kadar bekletin. daha sonra yaralara ve çatlaklara sürerseniz çok faydasını göreceksiniz. 

ayrıca şöyle de bir ihtimal var. belki sütünüz yeterlidir ancak bebeğiniz emmeyi tam öğrenememiştir. emzirme pozisyonunuzu değiştirebilrsiniz ya da hastanenizdeki ebelerden ve hemşirelerden destek alabilirsiniz. yardımları dokunacaktır. çünkü bizim bebeğimiz de ilk başta ememiyor ve doymuyordu. süt yetersiz diye mamaya başladık ancak daha sonra gördük ki bebek emmeyi bilmiyor. hastanemizdeki hemşirelerin yardımı ile bebek emmeye alıştı. şimdi süt azlığını bırakın memeden fışkırıyor. emzirmeden önce fazlasını sağmak zorunda kalıyoruz.Cevaplamak için Üye ol