YAZ BEBEĞİ NASIL GİYDİRİLMELİ?

Tunam10 soruyor: 10

İnşallah haziran sonu doğum yapacağım. Bir bebek yazın ne giydirilmeli bu konuda tecrübesizim. Ne almalı,nasıl giydirmeli?Uzun kollu tulum sıcak olur mu, kısa kollu mu almalı?alttan çıt çıtlı mı,yandan bağlamalı mı,iç dış zıbın mı?Tek parça mı, altlı üstlü mü?Yelek,eldiven,şapka yazın kullanılır mı? Yazın doğum yapmış annelerden yardım istiyorum.Kafam iyice karıştı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Aslında ben de bunu ilk kez tecrübe edeceğim. Oğlum Yağmur Aralık sonunda, kışın ortasında doğduğundan body-patikli penye tulum ve patikli kadife tulum şeklinde giydiriyorduk. Kızım Irmak Temmuz sonuna doğru doğacak.
 
Kızım için kısa kollu body-penye pantolon takımlar aldım. Uzun kollu patikli tulumlar da şart bence, dışarısı serin olabilir. Penye yelekler kullanışlı olur. Penye hırkalar da aynı şekilde kullanışlı olur. Eldiven tırnaklarıyla yüzünü kesmesin diye sıcak bile olsa lazım. Şapka konusunda pek bir fikrim yok, belki ilk 1 hafta falan lazım olur.

Çorap şart. İnce penye battaniyeler olabilir. Çok heyecanlıyım. Oğlumun küçülmüşlerinden uzun kollu bodylerden falan yararlanabilirim diye düşünüyorum. Oğlumun kıyafetlerini 0-3, 3-6, 6-9, 9-12 olarak yıkayıp kaldırmıştım, onları bir elden geçireceğim.

Bu konuya yazılacaklar beni de ilgilendiriyor. Merakla cevapları bekliyorum. :)


yasemin_ekin

kızım 3 temmuzda doğdu. İnanılmaz sıcak günlerdi. Şimdi fotograflarına bakıyorum üzerinde hep kısa kollu bir body. Bazen ayagında corap bile yokmus. Soket çorapları vardı kızımın ha bire ayağından atıyordu.

Uzun kollu tulum hiç kullanmadık. Ama bazı geceler body ustune patikli pantolonlar giydirdik.

Aksam yatarken üstüne ince bir tulbent örtüyorduk. Biz üstümüzü bile örtmeden uyuduğumuz için ince tülbent (iki kat yapılmış) yeterli geliyordu.

Şapkayı ve hırkayı -merserize bir hırkası vardı- dışarı çıkarken kullandık.  Bence yelekler daha pratik. O küçücük bedenine hırka giydirmeye kıyamıyor insan.

Şöyle söyleyişler de var tabi "siz ne giyiyorsanız, bebeğinize bir kat fazlasını giydirin"
ya da  "nasıl başlarsa öyle alışır. lahana yapmayın çocuğu"
ya da "anne üşüyorsa bebeği de üşüyordur, anne bunalmışsa bebek de bunalmıştır"

kolaylıklar dilerim


Aysegul_Yagmur_Irmak

Kış bebeği çok zordu, bezini değiştirmek için bile kaç kat çıtçıt açıyordum. :)) Yaz bebeği ne kolay işte bir body o kadar. :)


esraozlem

Ada 30 Haziran doğumlu. Tüm yaz giydirdiğim sadece askılı ve kısa kollu penye body'ler ve gerektiğinde çorap oldu. Bir de klimalı ortamda uyurken (gündüz uykularını salonda uyuyordu, ve evin içi cehennem gibi olduğu için klimasız duramıyorduk) üzerine ince penye bir örtü örtüyordum. Eldiven kullanmadım, tırnaklarını sürekli kestim, elleriyle dokunup hissetmesi daha önemli diye düşündüm. Evde şapka kullanmadım, aile büyüklerinin de önerisiyle, bebeklerin kafalarını serin, ayaklarını sıcak tutmak düşüncesinden yola çıkarak. Ancak dışarıya çıktığınızda güneşden korumak için gerekli olabiliyor. Sonbahara doğru penye tek parça patikli alt, uzun kollu body, belki üzerine ince penye bir yelek, havalar soğuyunca gece yatarken giymesi için tek parça tulum kullandım.

Yalnız bizim bir de şöyle bir durumumuz vardı. Ada sıcaktan hiç bir zaman haz etmedi. Hala biraz sıcak bir ortamda bile hemen üzerindekileri çıkarmak ister. Ben üşürken o don gömlek dolaşır. Özellikle ilk aylarda evimiz dışında bir kaç ortamda çok şiddetli sebepsiz ağlamalarında farkettik bu durumu. Kendisiyle aynı aydaki başka bir bebek, uzun kollu body üzerine tek parça tulum ile dururken Ada sıcaktan krize girmiş, soyup da kısa kollu body'li kalana dek susmamıştı.

Evinizin ısınması, konumu, bebeğinizin üşüyen/ısınan bebek olup olmaması gibi faktörler çok önemli. Ancak atlanmaması gereken bir durum da siz üşüyordur diye düşündüğünüzde aslında üşümüyor olmaları. Mesela ben Ada'nın banyo sıcaklığında hayatta yıkanamam, donarım :) Yazın fazla nem, aşırı sıcaktan terleyip su kaybetmelerinin yanında isilik olmaları çok olası.

Tip olarak body'leri tek parça, alttan çıtçıtlı, yakası zarf denen modelde ve özellikle açık renklerden seçmeye çalıştım. Zıbın hiç kullanmadım, serin havalarda tek parça tulumları gece uykularında kullandım, gündüzleri tek parça tulum yerine  body, bunun üzerine penye/kadife alt şeklinde kullanmayı tercih ettim, giydirip çıkarması vs. bana daha kolay geliyordu.


Ozgeerdogan

Nerede yaşadığınız ve evinizin konumu çok önemli bence.Penye battaniyeler çok ideal, en az 2 tane edinin farklı kalınlıklarda.Eldiven hiç kullanmadık biz, yatağından aldıktan sonra ince penye yelek giydirirsiniz.Alttan çıtçıtlı badiler hayat kurtarıcı oluyor.Ama çok çabuk büyüyorlar, dolayısıyla 0-3 ay olanlarını hiç tavsiye etmem.6 ay için olanlarını alırsınız başlangıçta.Zıbını ben sadece doğduğu gün hastanede giydirdim, başka da gerek duymadık.Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben oğlumun tırnaklarını neredeyse 3 ay kesememiştim, hamur gibiydi kesilmiyordu, korkuyordum bu yüzden. Eldiveni uzun süre kullanmıştım. Çıkardığım zamanlarda hemen yüzünü kesiyordu. :( Bakalım kızda ne yapıcam. Şapka da şu açıdan dedim, bebekler en çok baştan ısı kaybederler ya o yüzden biz herhalde 3 ay kadar kullanmıştık. Ama yazın durum nasıl olur bilmem. Farklı mevsimlerin bebekleri olacakları için kendimi çok acemi hissediyorum ama kış tecrübesi de yaz için epey işe yarar sanırım. Sıcağa çare kolay hemen soyarsın. :)

Biz 2 hafta Ankara'da olacağız, sonra evimize döneceğiz, sonraki haftalar da ara sıra annemlerin buradaki evine gidebiliriz. Bizim ev hariç 2 ev de serin oluyor yazın. Klimalı gibi. Geceleri ikisi de buz, kısa kollu evin içinde bile üşünebilir zaman zaman geceleri. O yüzden ben uzun kollu tulumlardan aldım 1-2 tane. Bir de biz 1 aylıkken yaz bitecek, eylülde hafif hafif sıcaklar geçmeye başlar. Ekim zaten biraz daha serin olur. İşte evin durumuna, tam doğacağı tarihe göre de düşünmek lazım o zaman.


yaseminn

ilk bebeğim temmuzun 7'sinde doğmuştu. ben hiç şapka, eldiven ve çorap giydirmedim sonbahara kadar. eldiven zaten ikinciye de hiç giydirmeyeceğim. 


biz en üst katta oturuyoruz, evimiz yazın sıcak.

gündüzleri evde çoğunlukla sadece kısa kollu ve kolsuz badiler giydirdim
dışarı çıkarken de kısa kollu badi üstüne giyilen kısa kollu ve kısa pacalı yazlık tulumlar
çok sıcak olmayan geceler klasik ayaklı tulumlardan giydiriyordum. penye, uzun kollu.

genelde ben nasıl giyiniyorsam onu da aynı kalınlıkta giydirmeye çalıştım.


Tunam10

tahmin ettiğim gibi haziran sonunda (25 haziranda) bebişim geldi. ben şu an hala zıbın,uzun kollu body ve ayaklı alt giydiriyorum. ellerde eldiven var. kesmeye çalıştık ama çok zor oluyor. beceremedik. aslında tırnak makasını da beğenmedik(bebedor) kısa kollu body giydirmek istiyorum ama herhalde temmuzda falan giydiririm.akilhocasi

Merhaba benim bebeğim temmuz sonunda doğdu. Havalar gerçekten çok sıcaktı.
En çok kullandıklarım;
gündüzleri : Kısa kollu alttan çıtçıtlı body ve çorap yatarken hava sirkülasyonu olabiilir diye doktor tülbent örtün demişti.
hava daha serin olunca ise body'nin üstüne patikli alt ve zıbın kullandım. Zıbınların içinde bulunan ince içliklerde işime çok yaradı.
Baştan eldiven kullandım ama sadece mark and spencer dan aldıklarım işe yaradı diğerlerini hep çıkardı. O sıcakta çocuğun elleri koktu havasızlıktan doğrusu. 13 günde cesaret ettim tırnakları törpüledim. Şimdi kesiyorum ( bebeğim 3 gün içerisinde 2 aylık olacak). Uzun kollu tulumları ve şapkaları gece yıkandıktan sonra ve eylül ayın içerisinde kullandım. Yalnız geceleri alt değiştirmek için tulumları açmak bana biraz zor geldi. Zıbın ve patikli altları kullanmak daha kolay geldi.
Bebekler çabul büyüyor. İlk başta herşey dev gibi gelirken kilolu bir bebek olmaması karşın 0-3 aylıkları boydan tam olmaya başladı bile


helensparta

ben aralıkta doğum yaptım ama 2 kattan fazla giydirmedim kendim nasıl giyindiysen onada öyle yani.. baştan alışırsa öyle soğuktan etkilenmez.. benim oğlum öyle alıştı şimdi ince giyinir ama hasta olmaz :) yaz ayları neredeyse çıplak takılıyor:))Cevaplamak için Üye ol