ev almak istiyorum fikir verin

sevcanvet soruyor: 10

ev almak istiyorum işte annelere sorularım 1; site içerisinde olunca çocuklar daha mı rahat ediyor büyüdüklerinde (site olunca fiyat oldukça artıyor) 2; temelden bi evemi girmeli, yoksa bitmiş bir evmi almalı 3; 10 senelik kredi çekmeyi düşünüyorum, kimi on sene dile kolay aman yapma diyor kimi başka türlü ev sahibi olamazsın diyor?? yardımlarınızı bekliyorum

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


tulay_defne

1. Evimiz site içerisinde şimdilik farketmiyor ancak 2 sene sonra kendi kendine sitenin içinteki parkta oynamasına izin verebilirim. Dışardan giriş yok kendi de dışarı çıkamaz.

2. Temelden ev hesaplı gibi görünse de teslim almak her zaman söylenen zamanda olmuyor ki bu süre boyunca kira vermek de hesabı şaşırtıyor. Ayrıca söylenen şeyler her zaman da yapılmıyor yada sizin hayal ettiğiniz gibi olmuyor. Görerek almakta fayda var derim ben.
3. Başka türlü almak çok zor başlamak bitirmenin yarısıdır. 10 yıllık kredi çektik zorlandığımız zamanlar olsa da 2 yılı geçti bile.
Umarım gönlünüze ve bütçenize göre bir ev bulursunuz.


sevcanvet

teşekkürler.. :)


elifnazar

site içi fiyat farkıda olsa çok daha rahat ve güvenilir özellikle çocuk parka falan gidiyorsa.bende sitede oturuyorum ve çok memnunum.giren çıkan belli.herkes elini kolunu sallaya sallaya giremiyor.güvenlik var.temelden girmektense göre göre bitmişini almak kolay.herşey hayalindeki gibi olmayabilir ama  bitmiş olanlardan hayaline uygun bulmak daha kolay ve zahmetsiz,dertsiz.10 yıllık kredi ev için çok değil.ağzı olan onuşur zaten.kredi çekmezsen neyle alacakmışsın milletmi yardım edecekmiş.şimdi emekli parasıyla bile anca belki ev alabiliyorsun.kimseyi dinleme.tamam öderken kısacaksın herşeyden ama kendi evin olacak.elaleme boşu boşuna kira vermek dahamı iyi.bekara karı boşamak kolay.kendi kararınızı kendiniz verin.hayırlısı olsun...


cano

borçsuz ev olmuyor .eğer topraktan girersen yarıyarıya fark ediyor .biz geçen yıl ablama aldık .topraktan beylikdüzünde ama şöle bir durum söz konusu bitirme sözü verdikleri tarihte bitirmediler .böyle durumlarda olabiliyor .güvenilir firmalar seçin .araştırın .ben olsam siteli bir ev alırım bahçesi muhakkak olmalı çünkü geçen gün siteli havuzlu güvenliği olan bir evegittik 2 yaşındaki kızım dilediği gibi oynadı parkta ki sitedeki çocuklarda var kaykay yapanlar parkta oynayanlaar biz hatunlarda geceyarısına kadarda çardakta çay kahve meyve dedikodu keyfi yaptık çok imrendim.ben çok kalabalık bi yerde yaşıyorum .orası bana tatil yeriymiş gibi geldi.


candasinannesi

elifnazar izmirde hangi sitedesin acaba?elifnazar

candasınannesi;izmir mavişehirdeyim


sevcanvet

çok teşekkür ederim herkese, gülminacım ayrıca teşekkürler, bir defa değil iki üç kere okudum yazdıklarını dahada döner döner okurum tüm yorumları yeniden :)) demek babam haklıymış 10-20 milyar fazla olsun ama güzel semtten olsun derken :))


sedaozkan

Herkesin kriterleri farklıdır aslında, mesela benim için muhit ve ulaşımı rahat bir yerde olması önemli. Site olsun takıntım yok, şu an bir apartman dairesinde oturuyoruz ama merkezi bir yerde. İstanbul'un birçok yerine rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor ve nezih.
 Ev de bir yatırım olduğundan bence ileride prim yapma ihtimali olan yerlerden almanızı tavsiye ederim.ema

 1-Eşim jeoloji müh. ev alırken 1999 dan sonra mümkünse 1-5 yıl arasında yapılan  binaları tercih ediyoruz ve kesinlikle zemine bakıyoruz zemin kötüyse deprem perdesi yapılmışmı bunlara dikkat ediyoruz deprem yönetmeliğe uygun ev yapanlar (gerçek anlamda) zaten kalite anlamındaki konularada dikkat ediyorlar.

2-Eğer çok soğuk bir memleketteysek çok büyük ve son katları tercih etmiyoruz.Isıtması zor olduğu için.İdeal olarak 10 ile 150 metre kare arası..Tabi bu net ölçü bazıları 150 metre kare diyor ama ev aslında 120 metrekare yani net ölçü önemli.
3-Plana bakıyoruz uzun dairelerden hoşlanmıyoruz metrekaresi büyük olsa dahi kullanışlı değil.Planda alanlar güzel kullanılmış mı? mesela ben mutfak ve salonu birbirine yakın tercih ediyorum.Yatak odaları onlardan biraz bağımsız olmalı diye düşünüyorum.
4-Cephesi çok önemli muhakkak güney cepheli olmalı yanlız sadece bir odanın güney cepheyi görmesi yeterli değil.Doğu ve batı cephelerde tercih edilebilir.Kuzey en son tercih olmalı hem çok soğuk hemde çok esen bir yön oluyor.
5-Evin etrafında binalar var mı evin içi karanlık oluyor mu evin camları evin yeterli ışık almasını sağlıyor mu bunlara dikkat ediyorum.
6-Mutfak kesinlikle büyük olmalı 15 metrekare en azından olmalı.Mutfak dolaplarını isteğe göre değiştirebilirsiniz böylece.
7-Site tercih etmeniz şart değil önemli olan nerde mutlu olacağınız.
8-İş yerine yakın olması,İhtiyaçlarını karşılayabilecek pazar market gibi yerlere yakınlığı da çok önemli.
9-Büyük şehirdeyseniz hava kirliliğinin en az olduğu yerle fab.gibi kimyasal atık ve gazların uzak olduğu bir alan tercih ediyorum.
10-Yine soğuk bir memlekette olduğumuzdan dolayı 1. kat bodrum kat gibi alt katları tercih etmiyorum.
11-Çocuğumu götürebileceğim park ve oyun alanlarına uzaklığına bakıyorum.
12-Isı yalıtımı yapılmış mı? ısı yalıtımı yazın sıcaktan kışın soğuktan koruyor.
13-Yapan mütahitin güvenirliği.
15-Çok katlı binaları ne olursa olsun tercih etmiyoruz helede deprem bölgesinde yaşıyorsak.
16-Özel arabanız varsa park edebileceğiniz bir yer var mı? yada evin otoparkı var mı?
17-Komşular çok önemli kültür seviyelerimiz aynı mı bakıyorum.
İyi düşüp doğru karar vermek gerekiyor her şey dört dörtlük olmuyor bunların birinden veya bir kaçında fedakarlık etmeniz gerekiyor ama önemli olan sizin öncelik sıranız.Kendinizi maddi anlamda kasmadan bir ev sahibi olmak.


sevcanvet

yeni gördüm ema çok teşekkür ederim ayrıntılı cevabın için..Cevaplamak için Üye ol