kendine zarar verme

dilakuzusu soruyor: 4

Kızım son 2 haftadır oldukça huysuz,herşeyi ağlayarak isteme,istekleri herşeye ağladığı için görmezden gelinince de yere kapanıp ağlama en kötüsü de kendi elini gözümüzün içine baka baka çok fena bir şekilde ısırma:(.Tabi her fırsatta bizi de ısırıyor.

Biraz durumumuzdan bahsedeyim,iş nedeniyle anneanne,dede,teyze ile birlikte bir yıllığına eşimden ayrı yaşıyoruz,babayı sadece haftasonları görebiliyoruz.Evde bütün ilgi,sevgi onun üzerinde.Ayrıca 3 ay önce bebeğimin de içinde bulunduğu arabada trafik kazası geçirdik,onun hiçbirşeyi yok ama ben 3 aydır koltuk değnekleriyle yürüyorum,hep onun yanında olsamda birebir ilgilenemyorum(fiziksel oarak).Bu durum bunlarla bağlantılı alabilr mi ya da geçici bir dönemmidir.Kendine zarar verdiği zamanlarda nasıl davranmalıyız?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


skisac

Çok geçmiş olsun. benim oğlumda sinirlendiğinde bizi ısırıyor, ama kanatana kadar bırakmıyor, ne yaptıysam fayda etmiyor laftanda henüz anlamıyor, eskiden sinirlenince ağlayarak kendini pat diye yere atar kafasını yere vururdu, artık acıdığını gördü kendini yere atarken yavaş yavaş eğilip yere yatıyor :)
ısırma durumuda 2 haftadır azaldı gibi ama öpücükle başlıyor hala sonunu ısırarak bitiriyor.
Bende canım acımış ona küsmüş gibi yapıyorum (aslında acımıyorda değil) şaşkın şaşkın yüzüme bakıyor. İnşallah geçer bu ısırma durumu.


psychomom

 benım kıızm onunla ılgılenmessem kafasını bı yerlere vurup aglama numarası yapıyor.bana normal gelıyor,mudahale etmedım hiç.çok hareketlı bazen yetemıyorum,o yuzden ılgı beklıyor.


dilakuzusu

umarım geçici bir dönemdir,görmemeye tepki vermemeye çalışıyorum.


Hemra_Mamiyev

        Merhabalar. Çocuklarda kendine zarar verme davranışının ortaya çıkmasını etkileyen birçok neden bulunmaktadır. Öncelikle çocuk elini ısırmadan hemen önce neler oluyor(kim nerede ne yapıyor, olay nasıl gelişti), davranış sırasında neler oluyor(davranış nasıl sergileniyor, çocuk elini ısırdığında kimler neler yapıyor), davranış sonrasında neler oluyor(davranış sonunda çocuk ne yapıyor, isteğine ulaştı mı, çevredeki kişiler davranışı nasıl durdurdu) onu gözlemleyin ve not edin. Sonrasında davranışı ortaya çıkaran etkenleri kontrol altına almaya çalışın( ağlayarak istemeden önce nelere nasıl ve ne zaman  ulaşabileceğini konuşun. Örneğin parka akşam yemeğinden sonra gideceğiz gibi. Davranışı pekiştirecek davranışlardan uzak durun. Eğer Ceza verecekseniz(cezadan kastedilen kesinlikle fiziksel ceza değildir.) çocuk davranışı sergilemeden önce ne tür ceza ile karşılaşacağı söylenmelidir. Örneğin  Eğer elini ısırır ve yüksek sesle ağlarsan bu akşam parka gitmeyeceğiz vs. Ayrıca çocuğun olumlu davranışlarını sık sık ödüllendirin. Aferin. İsteklerini kelimelerle ne güzel de anlattın gibi. Çocuğa hangi davranışının ödüllendirildiği açıkça belirtilmelidir. Aklınıza takılan bir sor olursa her zaman sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.Cevaplamak için Üye ol