Başlangıç için ek gıda listesi

burcuege soruyor: 5

Merhaba,
Doktorumuzun ilk 10 gün için verdiği liste şöyle:

Meyve suları & Meyve Püreleri
Yoğurt
Pekmez
Tahin & Pekmez
Ceviz de meyveye eklenebilir.

Pekmez? Tahin? Ceviz?? Çok hızlı bir giriş değil mi? Henüz hiçbir şey vermediğimden sadece bana mı öyle geliyor?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


burcuege

ek gıda grubunda da sormuştum da, oraya üye olmayanların farklı fikirleri vardır diye bir de burdan sorayım dedim berrak :) kafam karışıyor, hiç bir ilk listede tahin görmüyorum çünkü. doktor da özellikle tahin önemli dedi?!?


denizirmak

merhaba,bana da tahin biraz ağır gelir gibi geldi ben vermemiştim ama 1 yaşını gecince biz kahvaltıda pekmez tahin karıştırıp yiyoruz ona da küçük ekmek parçalarına banıp vermiştim.ek gıdada her gıdayı ayrı ayrı tanıtmak gerekiyor.hepsinin tadını ayrı ayrı tanıması lazım.ben öyle yapmıştım.hiçbirşeyi karıştırmadım ve şimdi bizim gibi kahvaltı yapıp yemek yiyor kızım..kolay gelsin..


mmeral

Doktorumuz ilk olarak kabak çorbası önermişti. Yavaş yavaş sebze çorbaları ve meyve suları önermişti. Tahin de sağlıklı yağlar ve bol kalsiyum var bildiğim kadarıyla. Yağlar sindirim sistemi için yararlı olabilir. Kalsiyum ise malum kemikler için.


mgk78

Listeyi gorunce sasirdim biz de bu hafta basladik sadece seftali ile 5 gun sonra yogurt eklenecek ama digerlerinden bahsetmedi bile doktor.tecrubeli anneler doktoru arayip sorsam mi acaba?


neitrumus

bizim gittiğimiz 2 farklı doktor da 6 aydan önce ek gıda önermiyoruz ancak sütün az geliyorsa devam sütü verebilirsin dediler. ancak ben milupanın  kitapçığına baktım 4 aylık bebek için menüyü takip etmeye çalışıorum. örneğin şeftali veya kayısı gibi mevsim meyvesine devam sütü katılarak verilmesini öneriyor. ya da sebze çorbası ya da muhallebi de içine devam sütü katılarak öneriliyor. bağışıklık sistemi açısından ek gıdaya giriş devam sütleriyle öneriliyor yani.Cevaplamak için Üye ol