Kendine kendine uyuma ve yer

fistikcik soruyor: 10

Merhabalar,
Daha önceki sorularda belirttiğim gibi tatlı kızım tüm uykularına emerek geçiyor. Bunu değiştirmeye çok taraftar değildim ancak bu aralar durumun biraz zorlaşmasıyla (mutlaka ayakta emmek istemesi ve bunun bende ciddi bel ağrılarına sebep olması gibi...) başka çözümler düşünmeye başladım. Yatır-kaldır yöntemi deneyimlerini okuyorum, ama henüz karar vermiş değilim...

Sorum şu : Kendi kendine uyuyan bebekler (yatır-kaldır'la bunu öğrenenler dahil) sadece kendi yataklarında mı uykuya geçebiliyorlar ? Buna dair bir paylaşım okumuştum, dışarıda olduklarında uyumakta zorlanıyorlarmış. Eğer durum böyle ise bu bizi epey zorlar demektir, sık sık dışardayız çünkü.
Bu konudaki deneyimlerinizi paylaşır mısınız ?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


wonderwoman

Hayir, bebek kendi uyumayi ogrendikten sonra uyku icin gerekli ortami hazirlarsaniz baska evlerde de uyur. Onemli olan saatini gecirmemek. Bazen ogle uykularini disarda arabasinda uyuudugu oluyor ama genelde uyku saatleri arasinda disari cikiyorum ki uyku duzeni bozulmasin.


septik

4-5 aylıktan beri kızım yatağında kendi kendine uyuyor.Bu evde olduğum zaman oldukça güzel fakat yatağı dışında başka yerde uyumuyor.Ayakta sallanmayı da bilmediği için dışarıda,misafirlikte uyuyamıyor.1 yaşına kadar arabasında gezerken uyurdu fakat artık o da yok.Yatağını fazla benimsedi sanırım:)


CokBilmis

Çocuğu dışarıda uyumayan ve bebeği 1 yaşından küçük olanların bebek alışkanlıkları konusunda fikir beyan etmesine gıcık olan tepkisel anne ben oluyorum :)


Bence bu konuda genel bir fikir alamazsın. Benim kızım evde kendi kendine uyuyordu, dışarıda ise kendi kendine uyuyamıyordu. Demek ki her bebekte farklı tepki oluyor.

Biz de çok gezen bir aileyiz. Gezdiğimiz her yeri yazamadım ama bloguma bakarsan pek çok yere bebeğimizle gittiğimiz görebilirsin: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/

Dert gelince çareyi sen buluyorsun zaten, önceden düşünüp de üzülmenin gereği yok :)

Ama yine de fikrimizi söylemezsem çatlarım: Tez zamanda farklı bir uyutma yöntemi bulmanı tavsiye ederim. En azından yatarak emzirmeyi dene. Yoksa vücuduna işkence etmeye başlayacaksın, bebek kilo aldıkça...


gokalpileseyrialem

Sizin için bu yöntemler biraz geç kalmış BENCE. Gördüğüm kadarıyla 8 aya yelken açmışsınız. Bebekler bu aylarda artık emekliyor ve sıralıyor haliyle sizin bebişinizde yatağında ayağa kalkar olmuştur. Ama sizin ki kız bebek, erkek bebeklere göre GENELDE daha uyumlu oluyorlar.Ve mizaç farklılığını da gözetirsek denemeyin de diyemem.Bu yöntemler biraz sancılı çünkü.Sonuçta kimse ben ağlatmadan başardım diyemez diye düşünüyorum. Bebeğinizin karakterine göre yöntemi deneme kararını siz vereceksiniz elbette.
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var. Eğer okumak isterseniz bende bu uyku sıkıntısı yüzünden yaşadıklarımı ve denediğim tüm yöntemleri yazmıştım. İlginizi çekerse aynı serinin diğer iki yazısına da bir göz atarsınız.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/08/bebeklerin-sk-uyanma-nedenleri-ve-cozum.html


Sanemm

Malesef annelerimiz ilk başlarda ''ben çocuğumu ağlatarak uyutmam, uyku eğitimine karşıyım, uyutmakla uğraşmak yerine emerek daha kolay uykuya geçiyor, beraber uyuyunca daha kolay dalıyor, birlikte uyusak ne olur...... '' fikirlerinden birini seçiyorlar, sorun şu ki eğer beraber aynı yatakta yatıyorsan davemında da aynı yatakta yatılmalı zira ilk başlarda kolaylığından dolayı tercih edilen bu yöntem daha sonra, özel hayatım kalmadı bahanesiyle alışılmış bir düzen yıkılıyor... Keza emzirirken uyutmak ilk zamanlarda hafif olduğundan dolayı kolay gelirken, ağırlaşan bebek, sütün azalması, yemek yememesi gibi nedenlerle bu alışkanlık da yıkılmaya çalışılıyor...

Aslında her bebeğin uykuya dalma rutini farklıdır, geçen zamanla gelen değişkenler rutin alışmış bebeklerimizin üzerinde yıkıp yeniden yapma deneyi oluşturuyor ki işte o zaman daha fazla ağlıyor bebekler...

Bebeğinizi nasıl uyutursanız uyutun ancak buna karar verirken ilerisini de düşünün (bugün kolay gelen yarın zor gelebilir) ve sebat etmekten hiç vazgeçmeyin...

Uyku eğitimi için bebeğin kendi odasının olması, memede uyumaması ve 4 - 6 ay arasında olması gerekir...

Bebeğinizin sizinle aynı odada yatıyorsa ilk önce odasını ayırın bir ay içerisinde yaptığınız tek değişiklik bu olsun... Odası ayrı olsun ancak yine memede yada alıştığı şekil her neyse o şekilde uykuya dalsın...

İkinci ay emzirdikten sonra uykuya dalmasına müsade etmeden yatağına koyun ve masal, gecelik değiştirme gibi bir rutin oluşturun...

Alışkanlıklar yıkıldıktan sonra uyku eğitimi verebilirsiniz ama herşeyin bir anda olmasını beklemeyin...


fistikcik

Haklısın Çokbilmiş, bir çözüm üretmek gerek, yoksa yakında belimi sakatlamam işten bile değil... Bundan uzun zaman önce blogunda paylaştığın uyku eğitimi deneyimlerini okumuş ve bebeklerin aydan aya alışkanlıklarını ne kadar çok değiştirdiklerini düşünüp "Belki de hiç kalkışmamak gerek, bir kaç ay sonra bu verdiğim eğitim hiçbir işe yaramayabilir ve tıpkı Çokbilmiş'in kızı gibi bambaşka şekilde uyumak isteyebilir" demiştim kendi kendime.
Şimdi ise bir çözüm bulmam gerektiğinin farkında ama ne yapmak gerektiğini bilemez bir haldeyim..
Cevaplar için teşekkürler


CokBilmis

Yalnış örnek de olmak istemem :)

Şöyle söyleyeyim: Bu tecrübemden sonra ikinci bebeğime de kendi kendine uykuya dalma eğitimi vereceğim.

Çünkü bence önemli olan çocuğun bu tür alışkanlıklaır kazanması. Sonra ister kullanır, ister kullanmaz. Ama bir gün kullanması gereken bir anda zorda kalmasını istemem.


nec5139

Bende bugünlerde deniyorum bakalım şşt-pat denilen yöntemi şimdilik fena sayılmayız ama ilerde ne olacak bilemiyorum.


Tracy hogg kitabını okudum geneliyle aklıma yattı ancak hepsini aynı anda uygulamayı göze alamadım.Çünkü aynı anda hem beslenme düzenini hemde uyku alışkanündürlığını değiştirmek bizim için bile kolay değil.

2 gündür şşt-pat ile uyuttum ancak dün bir kere uyudu.onda da yarım saat kadar.
bugünde 2 kere denedim 1. sinde uyudu 25 dk. da çok ağlamadı yattığı yerden seyretti etrafını.
ancak 40 dk. da uyandı.
Şimdide 2. kez denedim yine 25 dk da uyudu 1 saat oldu inş. uyur.

Anne olmak zormuşşşş 
Hele birde benim gibi kendi uykuya dalmakta zorlanan biri için...CokBilmis

@ pembeprenses: "Huzurlu mutlu bebek" diyince (senin gibi sakin bebekleri olan tüm anneler yapıyor bu hatayı) diğer anneleri üzüyorsunuz.

Sizin bebekleriniz Tracy Hogg'un tarifiyle "melek bebek"ler. İletişimi de uyumu da kolay bebekler. Ben kendim de küçükken öyleymişim. Arkadaşlarım arasında da böyle sakin bebekleri olanlar var.

Ama 10 farklı temel insan karakteri varsa, böyle sakin bebekler de %10 ihtimal. Yani bebeğin karakterinin melek olmamasında annenin suçu yok.

Anne, bebeğini huzursuz ettiği için bebek geriliyor da olabilir elbette. Tracy Hogg'un anlatımıyla "melek bebek" bile gergin annenin elinde çileden çıkabilir.

Ama diğer karakterdeki bebeklerin sakinleştirilebilmeleri de mümkün. Benim kızım mesela "huysuz bebek" kategorisinde. Babası da öyledir. Kişilikleri böyle :) Ama ben de sürekli bir adım sonrasını düşündüğüm ve her yere krizleri öngörerek tam teşkilat gittiğim için, herkes bebeğimi melek bebek sanıyor.

Anne, bebeğinin karakterini öğrenip, onunla işbirliği yoluna gidebilmek için her yolu denemelidir. Senin bebeğin gibi sakin bebekler, yatırınca uyuyor olabilir. Ama ya yatırınca uyumasaydı ne yapacaktın? Bebekleri yatırınca uyumayan anneler de kendilerince bir çözüm üretmeye çalışıyorlar.

Sen sakin ve huzurluysan, bebeğin de huzurlu ve mutlu olur; demek her zaman doğru sonuca ulaştırmıyor.


indigoR

Cokbilmis bu konu ne zamandir benim de icimde dertti:) iyi ki yazmissin, bu melek bebek annelerinin, kolay akil verme ve ithamlarindan biktim usandim artik:)

Hareketli-nazli mix bi urun var elimde deCevaplamak için Üye ol