26 aylık oğlum yabancı görünce ve mekana girince ağlıyor

azbilmis soruyor: 8

Merhaba, oğlum doğduğundan beri tedirgin bir çocuk oldu. 6 aylıkken bile yabancıların kucağına gitmek istemezdi. son 2 aydır mekanlara girdiğimizde 15-20 dakika ağlıyor. Misafirliklerde daha da çok ağlıyor, kucağımdan inmiyor. Bize gore evde davranışları çok normal. Anneanne, dede ve bakıcısıylada arası çok iyi. Göz teması süper.oyunlar oynuyor, renkleri sayıları söylemeye çalışıyor. bizimle yakalamaca saklanbaç oynuyor. Dün pedagoga götürdük. 20 dakika ağladı, 20 dakika kadını yanında istemedi yanına gelince ağladı son 15 dakika alıştı. Pedagog arabaları Verdi bir tanesini ters döndürüp çevirince "atipik" bir durum var dedi. Atipik otizm demedi ama ima etti. Ben otizm demiyorum ama hafif düzeyde birşey var gibi diyor. Bugün tekrar aradım ve otizmi unutun, ben atipik sosyalleşme problem var diyorum diyor. Ama içime kurt düştü.  2 yaşında bunları yaşayan anneler bana yardımcı olabilir mi? yabancılara karşı bu kadar tedirgin olması atipik otizm belirleyicisi mi? oyun terapisine başlayacağız. Sizce bu geçiçi mi?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


burkatek

Benim oğlumda öyleydi ve hala öyle

oyun terapisine gittik 10 seans ama bırakınca tekrar geriledi.

annane dede bakıcı varmış sizde yine iyi , benim oğlum sadece benle büyüdü baska evimize gelen giden olmadı, ne yazıkki. Bol bol değişik ortamlara sokun tiyatro konser evgezmesi ağlasada 10 dakika kalmaya calısın. Zamanla azalıcaktır ama içiniz rahat etmediyse baska pedegoga da gidin. 


kurablyemm

Biz bolbol ortama sokup arkadaş çevresi buldum.tiyatroya gezmeye gidiyoruz zamanla geçiyor endişe etmeyin 


cansubk

Merhaba suan nasıl ? Benim oğlumda 34 aylık .daha küçükken 20 aylıklen fln göz teması bile kursa tanımadıkları kendini yere atardı.şuan sevmek isterlerse seviniyor ama arkama saklanıyor yine de insanlara alışması zaman alıyor ancak normal bişey değil mi bu ? 


cansubk

Ayrıca dediğiniz gibi 6 aylıklen bile kimseye tanımadığı kimseye gitmez di.1 yaşında doğum günü için foto çekilen çocuklar nasıl yani derdim? Ve bakıcı demissiniz ben çalışmıyorum da işimi bıraktım kendim bakmak için ancak etrafa göre bir benle diye böyle çocuk.:( ne yapsak şuç ve aşırı ağlıyor sizinki de öylemiburkatek

Hala Yeni girdiği ortamlarda sosyalleşmiyor, ağlamıyor eskisi gibi ama pedegoğumuz bunun da zamanl azalıcağını söyledi. 7 ve 14 yaşlarında biraz daha açılacakmış ama hiç çok sosyal hemen arkadaş olan sıcakkanlı olmaz mesafeli soğuk insanlara hemen güvenmeyen biri olur büyüyünce dedi ve böylesi hemen güvenen çok çabuk kaynaşan biri olmasından iyidir dedi.


shrkm

Sadece çocuk arabayı ters çevirdi dşye mi atipik bir durum dddi şaştım doğrusu 


azbilmis

Herkese merhaba,

Oğlum şu an 28 aylık. Pedagogun yorumlarının üstünden 2,5 ay geçmiş. Öncelikle şunu söyleyeyim şu an durumumuz çok iyi. başlığı attığım zamanlarda pedagog'a gitmeyi bıraktık. Çünkü eşimde bende çocuga yaklaşımını ve gözlem yapmadan yorum yapmasını beğenmedik. Pedagog sadece bizi dinledi ve çocuğun yanına gidip panik ettirerek tepkisini ölçtü. Sonrada atipik bir durum var dedi. Yani saçmaladı. neyse biz oğlanı hergün en az bir kere misafirliğe, kafeye yada alışveriş merkezine götürdük. başlarda ağlaması olsada çok alıştı. birde yanına en sevdiği oyunlakları olan tamir setini aldık. girer girmez bak burada masa bozulmuş tamir et falan diyerek alıştırdık. birde hareketlenmesi için mygym'e başladık. özellikle jimlastik tarzı dersler çok işe yaradı. başta başka öğretmenlere gitmek istemedi, takla atmak falan istemedi ama şu anda yapıyor. bu durumda olan da birçok çocuk var orada bunu gördük.

diyeceğim odur ki her doktorun teşhisi dogru olmadığı gibi her pedagogun teşhisi de dogru olmuyor. Ebeveyinler özellikle çekingen çocukları çok çok gezdirmeliler. alın en kötü markete gidin kasadaki abiye para uzatsın vs.. iletişim artsın. bizim oğlanın atipik falan bir durumunun olmadığını sonra anladım malesef. bizim derdimiz iletişim değil çok temkinli olmak. basamaktan inerken bile 1 dakika düşünüyor oğlan . O yüzden kaydırak , zıpzıp gibi yerlerden korkuyor bazen. temkinli olmasından dolayı yabancılara tepki veriyordu ama pedagog bunu iletişim problemine bağladı. tamamen yanlış yani..

sevgiler


cansubk

Bu saydıklarınızın hepsi oğlumda da var.Bulunduğu ortama insanlara güvenmeden rahat hareket etmiyor edemiyor haliyle de bana aşırı yapışık durumda ama yabancı ortamlarda ağlaması yoktu.Dediğiniz gibi alırı temkinli olma durumu var heralde .İlk yürüme evresinde bile yürüyebiliyor olmasına rağmen yürümek istemiyormuş. bir gün babasıyla koridorda çalışma yaptırdık sonra yürümeye başladı. hani öyle oray burayı sarıp çocuk  yürürken kafasını çarpmasın vs durumu hiç olmadı.Ama aşırı ağlıyor 3 gün önce doktora gittik burnu akıyordu boğazına baktı tabi kıyameti kopardı halen ağlarken kendi sabit bir yeri var oraya gidip boğazımı kim açıttı diye ağlıyor kucağıma almamı bekliyor ve hep ilgisiz kalınca bunu yapıyor


Cevaplamak için Üye ol